De vandt en flot sejr på 4-1 over Viborg FF i forårspremieren, men siden har Frederik Birk og Brøndby IF ikke formået at vinde.
Brøndby IF spillede først 2-2 ude mod Vejle Boldklub, og i seneste spillerunde blev det kun til 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub. Birks tropper har altså smidt fire point mod Superligaens to bundhold, og Brøndby IF står nu i en situation, hvor det kan ende med, at man misser top seks.
I den kommende runde møder Brøndby Randers FC på udebane, inden man om en uge får besøg af Silkeborg IF. De to klubber ligger side om side med Brøndby på 32 point efter 20 runder, og der er bare to pladser i top seks at spille om, efter FC Nordsjælland fredag vandt over Vejle og bragte sig på 35 point.
Francis Dickoh er ikke imponeret over Frederik Birks start.
– Undervældende. Meget undervældende. Ikke så meget, fordi han har udtalt, som han har, og er kommet ind på den store scene med meget selvtillid og fart på, men fordi det spil, jeg dissekerer weekend efter weekend, ikke har været godt nok i forhold til nogle af de her ambitioner, der er med mesterskabet. Og er det for undervældende til, at de overhovedet kan komme i top seks – det er altså der, vi er henne nu.
– Der er mange ting at dykke ned i rent taktisk og retorisk. Jeg kender Frederik Birk som en rigtig dygtig fodboldtræner, og jeg ville ønske, at han var lidt mere fodboldtræner i den her periode og lidt mindre motivator. Der er mange ord, der skal tænde den der indre glød hos en spiller. Jeg ved godt, at den nye trænergerning hos de moderne spillere er meget motivation, men nogle gange er der også noget i at sætte en 4-4-2 eller 4-3-3, som kan rykke på nogle spillere, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.
Indtil videre har Frederik Birk skiftet fra Jesper Sørensens tremandsforsvar til et forsvar med to centrale midtstoppere, men Francis Dickoh mener i det hele taget, at der mangler at blive åbnet for noget af det fodboldtaktiske.
– Jeg mener godt, at man kan kritisere ham – også meget endda – for det, han har fortalt os, det er jo om ild og dynamik og de her ting. Vi har ikke fået så mange nuancer på det fodboldtaktiske. Det er nemt at angribe, for det er nemt at se, at der ikke er det, han har talt om. Havde han givet os nuancer, var det måske noget, hvor vi skulle give det tid.
– Men ild, det skal komme med det samme. Med al respekt for det – det er det nemmeste at få ind på et fodboldhold. Kommer du ikke med energien, kommer du ikke med noget, og derfor skal der også være nogle støttepiller af taktik, der kan understøtte det, siger Dickoh.
Du kan se hele vurderingen fra Francis Dickoh i videoen øverst til denne artikel – her ser Per Frimann også nærmere på Brøndbys spil under Frederik Birk.
Det er mandag, at Brøndby IF gæster Randers FC.
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Sepp Piontek er død
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Medie peger på FC København
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
UEFA med ny stor FC København-straf
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT