Ekspert om Birk-start: ‘Meget undervældende’

Francis Dickoh er ikke imponeret over Frederik Birks start på livet som cheftræner i Brøndby IF.



De vandt en flot sejr på 4-1 over Viborg FF i forårspremieren, men siden har Frederik Birk og Brøndby IF ikke formået at vinde.

Brøndby IF spillede først 2-2 ude mod Vejle Boldklub, og i seneste spillerunde blev det kun til 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub. Birks tropper har altså smidt fire point mod Superligaens to bundhold, og Brøndby IF står nu i en situation, hvor det kan ende med, at man misser top seks.

I den kommende runde møder Brøndby Randers FC på udebane, inden man om en uge får besøg af Silkeborg IF. De to klubber ligger side om side med Brøndby på 32 point efter 20 runder, og der er bare to pladser i top seks at spille om, efter FC Nordsjælland fredag vandt over Vejle og bragte sig på 35 point.

Francis Dickoh er ikke imponeret over Frederik Birks start.

– Undervældende. Meget undervældende. Ikke så meget, fordi han har udtalt, som han har, og er kommet ind på den store scene med meget selvtillid og fart på, men fordi det spil, jeg dissekerer weekend efter weekend, ikke har været godt nok i forhold til nogle af de her ambitioner, der er med mesterskabet. Og er det for undervældende til, at de overhovedet kan komme i top seks – det er altså der, vi er henne nu.

– Der er mange ting at dykke ned i rent taktisk og retorisk. Jeg kender Frederik Birk som en rigtig dygtig fodboldtræner, og jeg ville ønske, at han var lidt mere fodboldtræner i den her periode og lidt mindre motivator. Der er mange ord, der skal tænde den der indre glød hos en spiller. Jeg ved godt, at den nye trænergerning hos de moderne spillere er meget motivation, men nogle gange er der også noget i at sætte en 4-4-2 eller 4-3-3, som kan rykke på nogle spillere, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.

Indtil videre har Frederik Birk skiftet fra Jesper Sørensens tremandsforsvar til et forsvar med to centrale midtstoppere, men Francis Dickoh mener i det hele taget, at der mangler at blive åbnet for noget af det fodboldtaktiske.

– Jeg mener godt, at man kan kritisere ham – også meget endda – for det, han har fortalt os, det er jo om ild og dynamik og de her ting. Vi har ikke fået så mange nuancer på det fodboldtaktiske. Det er nemt at angribe, for det er nemt at se, at der ikke er det, han har talt om. Havde han givet os nuancer, var det måske noget, hvor vi skulle give det tid.

– Men ild, det skal komme med det samme. Med al respekt for det – det er det nemmeste at få ind på et fodboldhold. Kommer du ikke med energien, kommer du ikke med noget, og derfor skal der også være nogle støttepiller af taktik, der kan understøtte det, siger Dickoh.

Du kan se hele vurderingen fra Francis Dickoh i videoen øverst til denne artikel – her ser Per Frimann også nærmere på Brøndbys spil under Frederik Birk.

Det er mandag, at Brøndby IF gæster Randers FC.







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

Klar på chokskifte

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

De nye Wieghorst og Hjulmand?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Sendt hjem fra FC København-træning

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vil du være multimillionær?’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk