Ekspert om Birk-start: ‘Meget undervældende’

Francis Dickoh er ikke imponeret over Frederik Birks start på livet som cheftræner i Brøndby IF.



De vandt en flot sejr på 4-1 over Viborg FF i forårspremieren, men siden har Frederik Birk og Brøndby IF ikke formået at vinde.

Brøndby IF spillede først 2-2 ude mod Vejle Boldklub, og i seneste spillerunde blev det kun til 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub. Birks tropper har altså smidt fire point mod Superligaens to bundhold, og Brøndby IF står nu i en situation, hvor det kan ende med, at man misser top seks.

I den kommende runde møder Brøndby Randers FC på udebane, inden man om en uge får besøg af Silkeborg IF. De to klubber ligger side om side med Brøndby på 32 point efter 20 runder, og der er bare to pladser i top seks at spille om, efter FC Nordsjælland fredag vandt over Vejle og bragte sig på 35 point.

Francis Dickoh er ikke imponeret over Frederik Birks start.

– Undervældende. Meget undervældende. Ikke så meget, fordi han har udtalt, som han har, og er kommet ind på den store scene med meget selvtillid og fart på, men fordi det spil, jeg dissekerer weekend efter weekend, ikke har været godt nok i forhold til nogle af de her ambitioner, der er med mesterskabet. Og er det for undervældende til, at de overhovedet kan komme i top seks – det er altså der, vi er henne nu.

– Der er mange ting at dykke ned i rent taktisk og retorisk. Jeg kender Frederik Birk som en rigtig dygtig fodboldtræner, og jeg ville ønske, at han var lidt mere fodboldtræner i den her periode og lidt mindre motivator. Der er mange ord, der skal tænde den der indre glød hos en spiller. Jeg ved godt, at den nye trænergerning hos de moderne spillere er meget motivation, men nogle gange er der også noget i at sætte en 4-4-2 eller 4-3-3, som kan rykke på nogle spillere, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.

Indtil videre har Frederik Birk skiftet fra Jesper Sørensens tremandsforsvar til et forsvar med to centrale midtstoppere, men Francis Dickoh mener i det hele taget, at der mangler at blive åbnet for noget af det fodboldtaktiske.

– Jeg mener godt, at man kan kritisere ham – også meget endda – for det, han har fortalt os, det er jo om ild og dynamik og de her ting. Vi har ikke fået så mange nuancer på det fodboldtaktiske. Det er nemt at angribe, for det er nemt at se, at der ikke er det, han har talt om. Havde han givet os nuancer, var det måske noget, hvor vi skulle give det tid.

– Men ild, det skal komme med det samme. Med al respekt for det – det er det nemmeste at få ind på et fodboldhold. Kommer du ikke med energien, kommer du ikke med noget, og derfor skal der også være nogle støttepiller af taktik, der kan understøtte det, siger Dickoh.

Du kan se hele vurderingen fra Francis Dickoh i videoen øverst til denne artikel – her ser Per Frimann også nærmere på Brøndbys spil under Frederik Birk.

Det er mandag, at Brøndby IF gæster Randers FC.






Skelsættende: Derfor gik det galt for Thomas Frank




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild aften! Kun sket én gang før

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hård dom over Franks fremtid

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Mohamed Salah forhandler med ny klub

– Det var en skuffelse

Ekspert: Det mest positive for FCK

Nægtet Brøndby-skifte

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Zorniger i chok: Er det en joke?

Forventer kæmpe jobtilbud

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’