De vandt en flot sejr på 4-1 over Viborg FF i forårspremieren, men siden har Frederik Birk og Brøndby IF ikke formået at vinde.
Brøndby IF spillede først 2-2 ude mod Vejle Boldklub, og i seneste spillerunde blev det kun til 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub. Birks tropper har altså smidt fire point mod Superligaens to bundhold, og Brøndby IF står nu i en situation, hvor det kan ende med, at man misser top seks.
I den kommende runde møder Brøndby Randers FC på udebane, inden man om en uge får besøg af Silkeborg IF. De to klubber ligger side om side med Brøndby på 32 point efter 20 runder, og der er bare to pladser i top seks at spille om, efter FC Nordsjælland fredag vandt over Vejle og bragte sig på 35 point.
Francis Dickoh er ikke imponeret over Frederik Birks start.
– Undervældende. Meget undervældende. Ikke så meget, fordi han har udtalt, som han har, og er kommet ind på den store scene med meget selvtillid og fart på, men fordi det spil, jeg dissekerer weekend efter weekend, ikke har været godt nok i forhold til nogle af de her ambitioner, der er med mesterskabet. Og er det for undervældende til, at de overhovedet kan komme i top seks – det er altså der, vi er henne nu.
– Der er mange ting at dykke ned i rent taktisk og retorisk. Jeg kender Frederik Birk som en rigtig dygtig fodboldtræner, og jeg ville ønske, at han var lidt mere fodboldtræner i den her periode og lidt mindre motivator. Der er mange ord, der skal tænde den der indre glød hos en spiller. Jeg ved godt, at den nye trænergerning hos de moderne spillere er meget motivation, men nogle gange er der også noget i at sætte en 4-4-2 eller 4-3-3, som kan rykke på nogle spillere, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.
Indtil videre har Frederik Birk skiftet fra Jesper Sørensens tremandsforsvar til et forsvar med to centrale midtstoppere, men Francis Dickoh mener i det hele taget, at der mangler at blive åbnet for noget af det fodboldtaktiske.
– Jeg mener godt, at man kan kritisere ham – også meget endda – for det, han har fortalt os, det er jo om ild og dynamik og de her ting. Vi har ikke fået så mange nuancer på det fodboldtaktiske. Det er nemt at angribe, for det er nemt at se, at der ikke er det, han har talt om. Havde han givet os nuancer, var det måske noget, hvor vi skulle give det tid.
– Men ild, det skal komme med det samme. Med al respekt for det – det er det nemmeste at få ind på et fodboldhold. Kommer du ikke med energien, kommer du ikke med noget, og derfor skal der også være nogle støttepiller af taktik, der kan understøtte det, siger Dickoh.
Du kan se hele vurderingen fra Francis Dickoh i videoen øverst til denne artikel – her ser Per Frimann også nærmere på Brøndbys spil under Frederik Birk.
Det er mandag, at Brøndby IF gæster Randers FC.

Den var gratis, Neestrup!

Afsløring: Parma tester AC Horsens-talent af

FC Midtjylland – Randers FC

Valencia tager point i Catalonien

Sønderjyske – AaB

Hovedet på blokken: ‘Det vil være katastrofalt’

Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

Vejle Boldklub – AGF

I ekstase over dansker: ‘Han er eksploderet’

Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil

Blæser til angreb: Vi skal vinde!

Horsens-drama: ‘Retov-fyring var planlagt længe’

‘Jeg er virkelig ked af det’

Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af

Godt nyt inden Brøndby-brag

‘Jeg vil slutte min karriere her’

Hylder Danmark: Spektakulær atmosfære

Puha, Danmark! Her er Portugals trup

Rystet Laudrup: Fuldstændig vanvittig beslutning!

DBU indfører nye regler for at undgå børnefiskeri

Brøndby-træner giver status på Kvistgaarden

Brøndby barrikaderer sig inden gyserkamp

Skifter til EB/Streymur: FCK så mulig ‘topspiller’

Europa: Så meget svigter Brøndby og AGF

Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

‘Det forblev elendigt, Rasmus Højlund’

Parken-ejere scorer kæmpe millionbeløb i udbytte

Millionerne vælter ind i Parken og FCK

Millionregn over Silkeborg IF

Jubler over storspillende Patrick Dorgu

Vild FCK-bedrift: Første gang i 275 kampe

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

Sune Smith-Nielsen: Jeg synes, det er forfærdeligt

Danmark misser gylden opgradering i Europa

Her er Brøndby dårligst i Superligaen

Jacob Neestrup: Det havde været dybt, dybt kritisk

Sune Smith: Onugkha havde ikke gjort nogen forskel

‘Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er’

Die Kraichgauer scorer på Reeperbahn

Frygter længere pause til FCK-stjerne

FCK mangler skarphed: ‘Palmer har samme problem’

FCK er ude: Det var til at blive sindssyg over

‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Thomas Frank roser Jacob Neestrup

Høgh på tavlen i historisk bedrift

Sådan gik det, da FCK tabte 1-0 til Chelsea

Brød ud i gråd efter Riemer-opkald

Neestrup skifter fire mand mod Chelsea

Så længe har Schweiz jagtet Gartenmann

Tidligere Brøndby-profil på vej mod uventet skifte

Ny stjernespiller i FCK?

Tysk legende hylder Bo Henriksen

UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

I chok over udtagelse: Ringede lige inden afgang