De vandt en flot sejr på 4-1 over Viborg FF i forårspremieren, men siden har Frederik Birk og Brøndby IF ikke formået at vinde.
Brøndby IF spillede først 2-2 ude mod Vejle Boldklub, og i seneste spillerunde blev det kun til 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub. Birks tropper har altså smidt fire point mod Superligaens to bundhold, og Brøndby IF står nu i en situation, hvor det kan ende med, at man misser top seks.
I den kommende runde møder Brøndby Randers FC på udebane, inden man om en uge får besøg af Silkeborg IF. De to klubber ligger side om side med Brøndby på 32 point efter 20 runder, og der er bare to pladser i top seks at spille om, efter FC Nordsjælland fredag vandt over Vejle og bragte sig på 35 point.
Francis Dickoh er ikke imponeret over Frederik Birks start.
– Undervældende. Meget undervældende. Ikke så meget, fordi han har udtalt, som han har, og er kommet ind på den store scene med meget selvtillid og fart på, men fordi det spil, jeg dissekerer weekend efter weekend, ikke har været godt nok i forhold til nogle af de her ambitioner, der er med mesterskabet. Og er det for undervældende til, at de overhovedet kan komme i top seks – det er altså der, vi er henne nu.
– Der er mange ting at dykke ned i rent taktisk og retorisk. Jeg kender Frederik Birk som en rigtig dygtig fodboldtræner, og jeg ville ønske, at han var lidt mere fodboldtræner i den her periode og lidt mindre motivator. Der er mange ord, der skal tænde den der indre glød hos en spiller. Jeg ved godt, at den nye trænergerning hos de moderne spillere er meget motivation, men nogle gange er der også noget i at sætte en 4-4-2 eller 4-3-3, som kan rykke på nogle spillere, siger Francis Dickoh til Viaplay Sports News.
Indtil videre har Frederik Birk skiftet fra Jesper Sørensens tremandsforsvar til et forsvar med to centrale midtstoppere, men Francis Dickoh mener i det hele taget, at der mangler at blive åbnet for noget af det fodboldtaktiske.
– Jeg mener godt, at man kan kritisere ham – også meget endda – for det, han har fortalt os, det er jo om ild og dynamik og de her ting. Vi har ikke fået så mange nuancer på det fodboldtaktiske. Det er nemt at angribe, for det er nemt at se, at der ikke er det, han har talt om. Havde han givet os nuancer, var det måske noget, hvor vi skulle give det tid.
– Men ild, det skal komme med det samme. Med al respekt for det – det er det nemmeste at få ind på et fodboldhold. Kommer du ikke med energien, kommer du ikke med noget, og derfor skal der også være nogle støttepiller af taktik, der kan understøtte det, siger Dickoh.
Du kan se hele vurderingen fra Francis Dickoh i videoen øverst til denne artikel – her ser Per Frimann også nærmere på Brøndbys spil under Frederik Birk.
Det er mandag, at Brøndby IF gæster Randers FC.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG