Ekspert om Birk-udtalelser: ‘Risikerer at miste jobbet’

Viaplay-ekspert Peter Sørensen er bange for, at Frederik Birk har skudt sig selv i foden ved ærligt at melde ud, at han gerne vil være permanent Brøndby-træner.



Hvis man ønsker sig noget, plejer det at være en god ting at række ud efter det.

Frederik Birk, der er ny midlertidig cheftræner i Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen, lægger ikke skjul på, at han gerne vil være permanent cheftræner på Vestegnen.

– Jeg har jagtet permanent, siden jeg satte mine ben i Brøndby for første gang. Jeg har en drøm om at blive cheftræner for Brøndby, og hvis det skal være nu, skal det være nu, for det er jeg klar til, siger Frederik Birk torsdag til TV 2.

Hvor er det dog dejligt og befriende med en mand, der tør melde så ærligt ud. Sådan er der helt sikkert mange, der tænker.

Peter Sørensen, der er ekspert på Viaplay, er dog bange for, at Frederik Birk med sin ærlighed har skudt sig selv i foden. Den mangeårige Superliga-træner frygter på Birks vegne, at det kan ende med, at han må forlade Brøndby IF.

– Jeg synes, han spiller højt spil. På den ene side kan det jo godt ske, at han bringer sig ind i et felt af muligheder, og vi kan forstå på den konstituerede sportschef, at der er en reel mulighed for, at han kan blive cheftræner, som er hans drømmejob.

– Samtidig risikerer han, efter min bedste vurdering, at stå uden job, fordi han nu har lagt en ansøgning ind om det ledige job. Skulle han ikke få det, hvordan skal den nye kalif så regere med én, der ønsker at være kalif i stedet for kaliffen? Det har jeg meget svært ved at se, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News.

Du kan høre hele analysen fra Peter Sørensen i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Fredericia er nærmest rykket ned

‘Det er ringe ad helvede til’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!