Ekspert om Birk-udtalelser: ‘Risikerer at miste jobbet’

Viaplay-ekspert Peter Sørensen er bange for, at Frederik Birk har skudt sig selv i foden ved ærligt at melde ud, at han gerne vil være permanent Brøndby-træner.



Hvis man ønsker sig noget, plejer det at være en god ting at række ud efter det.

Frederik Birk, der er ny midlertidig cheftræner i Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen, lægger ikke skjul på, at han gerne vil være permanent cheftræner på Vestegnen.

– Jeg har jagtet permanent, siden jeg satte mine ben i Brøndby for første gang. Jeg har en drøm om at blive cheftræner for Brøndby, og hvis det skal være nu, skal det være nu, for det er jeg klar til, siger Frederik Birk torsdag til TV 2.

Hvor er det dog dejligt og befriende med en mand, der tør melde så ærligt ud. Sådan er der helt sikkert mange, der tænker.

Peter Sørensen, der er ekspert på Viaplay, er dog bange for, at Frederik Birk med sin ærlighed har skudt sig selv i foden. Den mangeårige Superliga-træner frygter på Birks vegne, at det kan ende med, at han må forlade Brøndby IF.

– Jeg synes, han spiller højt spil. På den ene side kan det jo godt ske, at han bringer sig ind i et felt af muligheder, og vi kan forstå på den konstituerede sportschef, at der er en reel mulighed for, at han kan blive cheftræner, som er hans drømmejob.

– Samtidig risikerer han, efter min bedste vurdering, at stå uden job, fordi han nu har lagt en ansøgning ind om det ledige job. Skulle han ikke få det, hvordan skal den nye kalif så regere med én, der ønsker at være kalif i stedet for kaliffen? Det har jeg meget svært ved at se, siger Peter Sørensen til Viaplay Sport News.

Du kan høre hele analysen fra Peter Sørensen i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Begejstret for Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Det er jeg træt af’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’