Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det

Forsker i samfundsvidenskab vurderer, at de bannere, som Brøndby-fans hang ved sygehuse, normalt ville være forbudt. Men i disse tider går det nok.



Under normale omstændigheder må man ikke dele gaver ud eller annoncere hos offentlige myndigheder. Derfor var det på kanten af det tilladte, da en gruppe Brøndby-fans for nylig hang bannere ved sygehusene i Glostrup og Hvidovre. Det vurderer forskningschef over for BT.

På bannerne stod der “Brøndby-fans støtter Vestegnens helte. Tak til sundhedspersonalet”, mens en gruppe fans uddelte 300 kager til Hvidovre Hospital. Og det er altså det, som man normalt ikke må, men som nok alligevel går i disse tider.

– Selv om sådan en fanklub ikke er en kommerciel virksomhed, så er der jo bag ved fanklubben en fodboldklub, der er en kommerciel virksomhed. Der er måske lidt bredere rammer i øjeblikket, da det er en helt ny situation. Men havde det nu været en dagligdagssituation, så havde man jo ikke accepteret det her, siger Roger Buch, der forsker i samfundsvidenskab ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til BT.

Til gengæld tyder noget på, at bannerne faldt i god jord hos dem, de var henvendt til: personalet på sygehusene. Som en ansat skrev som kommentar på Twitter, da billederne blev delt: 

– Kører pt på 3. Nattevagt på hospitalet. I drømmer ikke om hvor stor positiv indvirkning en hilsen som den her gør på mig. Tak.

Brøndby-fans er ikke de eneste, der har hængt bannere med støtte til det lokale sundhedsvæsen op. Også FC Midtjylland- og AaB-fans har signaleret deres opbakning til dem, der arbejder for at pleje landets coronasmittede borgere.





Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Brasiliansk boost før Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

USA – Belgien

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh