Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det

Forsker i samfundsvidenskab vurderer, at de bannere, som Brøndby-fans hang ved sygehuse, normalt ville være forbudt. Men i disse tider går det nok.



Under normale omstændigheder må man ikke dele gaver ud eller annoncere hos offentlige myndigheder. Derfor var det på kanten af det tilladte, da en gruppe Brøndby-fans for nylig hang bannere ved sygehusene i Glostrup og Hvidovre. Det vurderer forskningschef over for BT.

På bannerne stod der “Brøndby-fans støtter Vestegnens helte. Tak til sundhedspersonalet”, mens en gruppe fans uddelte 300 kager til Hvidovre Hospital. Og det er altså det, som man normalt ikke må, men som nok alligevel går i disse tider.

– Selv om sådan en fanklub ikke er en kommerciel virksomhed, så er der jo bag ved fanklubben en fodboldklub, der er en kommerciel virksomhed. Der er måske lidt bredere rammer i øjeblikket, da det er en helt ny situation. Men havde det nu været en dagligdagssituation, så havde man jo ikke accepteret det her, siger Roger Buch, der forsker i samfundsvidenskab ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til BT.

Til gengæld tyder noget på, at bannerne faldt i god jord hos dem, de var henvendt til: personalet på sygehusene. Som en ansat skrev som kommentar på Twitter, da billederne blev delt: 

– Kører pt på 3. Nattevagt på hospitalet. I drømmer ikke om hvor stor positiv indvirkning en hilsen som den her gør på mig. Tak.

Brøndby-fans er ikke de eneste, der har hængt bannere med støtte til det lokale sundhedsvæsen op. Også FC Midtjylland- og AaB-fans har signaleret deres opbakning til dem, der arbejder for at pleje landets coronasmittede borgere.







LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Arbejder på Brøndby-exit

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Norges kronprins rejser til USA