Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det

Forsker i samfundsvidenskab vurderer, at de bannere, som Brøndby-fans hang ved sygehuse, normalt ville være forbudt. Men i disse tider går det nok.



Under normale omstændigheder må man ikke dele gaver ud eller annoncere hos offentlige myndigheder. Derfor var det på kanten af det tilladte, da en gruppe Brøndby-fans for nylig hang bannere ved sygehusene i Glostrup og Hvidovre. Det vurderer forskningschef over for BT.

På bannerne stod der “Brøndby-fans støtter Vestegnens helte. Tak til sundhedspersonalet”, mens en gruppe fans uddelte 300 kager til Hvidovre Hospital. Og det er altså det, som man normalt ikke må, men som nok alligevel går i disse tider.

– Selv om sådan en fanklub ikke er en kommerciel virksomhed, så er der jo bag ved fanklubben en fodboldklub, der er en kommerciel virksomhed. Der er måske lidt bredere rammer i øjeblikket, da det er en helt ny situation. Men havde det nu været en dagligdagssituation, så havde man jo ikke accepteret det her, siger Roger Buch, der forsker i samfundsvidenskab ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til BT.

Til gengæld tyder noget på, at bannerne faldt i god jord hos dem, de var henvendt til: personalet på sygehusene. Som en ansat skrev som kommentar på Twitter, da billederne blev delt: 

– Kører pt på 3. Nattevagt på hospitalet. I drømmer ikke om hvor stor positiv indvirkning en hilsen som den her gør på mig. Tak.

Brøndby-fans er ikke de eneste, der har hængt bannere med støtte til det lokale sundhedsvæsen op. Også FC Midtjylland- og AaB-fans har signaleret deres opbakning til dem, der arbejder for at pleje landets coronasmittede borgere.





LIVE

VM-LIVE: USA med stort tilbud

Panama – England

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Norge – Frankrig

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina

De er enige med Mathias Jensen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Her er Brasiliens vej til VM-finalen