Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det

Forsker i samfundsvidenskab vurderer, at de bannere, som Brøndby-fans hang ved sygehuse, normalt ville være forbudt. Men i disse tider går det nok.



Under normale omstændigheder må man ikke dele gaver ud eller annoncere hos offentlige myndigheder. Derfor var det på kanten af det tilladte, da en gruppe Brøndby-fans for nylig hang bannere ved sygehusene i Glostrup og Hvidovre. Det vurderer forskningschef over for BT.

På bannerne stod der “Brøndby-fans støtter Vestegnens helte. Tak til sundhedspersonalet”, mens en gruppe fans uddelte 300 kager til Hvidovre Hospital. Og det er altså det, som man normalt ikke må, men som nok alligevel går i disse tider.

– Selv om sådan en fanklub ikke er en kommerciel virksomhed, så er der jo bag ved fanklubben en fodboldklub, der er en kommerciel virksomhed. Der er måske lidt bredere rammer i øjeblikket, da det er en helt ny situation. Men havde det nu været en dagligdagssituation, så havde man jo ikke accepteret det her, siger Roger Buch, der forsker i samfundsvidenskab ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til BT.

Til gengæld tyder noget på, at bannerne faldt i god jord hos dem, de var henvendt til: personalet på sygehusene. Som en ansat skrev som kommentar på Twitter, da billederne blev delt: 

– Kører pt på 3. Nattevagt på hospitalet. I drømmer ikke om hvor stor positiv indvirkning en hilsen som den her gør på mig. Tak.

Brøndby-fans er ikke de eneste, der har hængt bannere med støtte til det lokale sundhedsvæsen op. Også FC Midtjylland- og AaB-fans har signaleret deres opbakning til dem, der arbejder for at pleje landets coronasmittede borgere.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Scorer vanvittig løn i Premier League

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz – Colombia