Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det

Forsker i samfundsvidenskab vurderer, at de bannere, som Brøndby-fans hang ved sygehuse, normalt ville være forbudt. Men i disse tider går det nok.



Under normale omstændigheder må man ikke dele gaver ud eller annoncere hos offentlige myndigheder. Derfor var det på kanten af det tilladte, da en gruppe Brøndby-fans for nylig hang bannere ved sygehusene i Glostrup og Hvidovre. Det vurderer forskningschef over for BT.

På bannerne stod der “Brøndby-fans støtter Vestegnens helte. Tak til sundhedspersonalet”, mens en gruppe fans uddelte 300 kager til Hvidovre Hospital. Og det er altså det, som man normalt ikke må, men som nok alligevel går i disse tider.

– Selv om sådan en fanklub ikke er en kommerciel virksomhed, så er der jo bag ved fanklubben en fodboldklub, der er en kommerciel virksomhed. Der er måske lidt bredere rammer i øjeblikket, da det er en helt ny situation. Men havde det nu været en dagligdagssituation, så havde man jo ikke accepteret det her, siger Roger Buch, der forsker i samfundsvidenskab ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, til BT.

Til gengæld tyder noget på, at bannerne faldt i god jord hos dem, de var henvendt til: personalet på sygehusene. Som en ansat skrev som kommentar på Twitter, da billederne blev delt: 

– Kører pt på 3. Nattevagt på hospitalet. I drømmer ikke om hvor stor positiv indvirkning en hilsen som den her gør på mig. Tak.

Brøndby-fans er ikke de eneste, der har hængt bannere med støtte til det lokale sundhedsvæsen op. Også FC Midtjylland- og AaB-fans har signaleret deres opbakning til dem, der arbejder for at pleje landets coronasmittede borgere.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Barcelona-stjerne får stor hæder

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk