FCN vil i top seks: Det er bare mind games

Thomas Gravesen mener, at FC Nordsjælland er førsteudfordrer til FC København i kampen om det danske mesterskab.



FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder. 

Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.  

Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere. 

Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben. 

– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af. 

– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.

Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger. 

– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0. 





Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte


Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Går i kødet på Rasmus Højlund

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

FC København-stjerne frifundet

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Rigtig træls melding om Óskarsson

Seks mål i vild Barcelona-kamp

– Har du snakket med din mor?

Højbjerg med kæmpe ros

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Kaster hård dom over Eriksen

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada