FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder.
Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.
Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere.
Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben.
– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af.
– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.
Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger.
– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet.
FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Ikke set i 30 år
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
