FCN vil i top seks: Det er bare mind games

Thomas Gravesen mener, at FC Nordsjælland er førsteudfordrer til FC København i kampen om det danske mesterskab.



FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder. 

Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.  

Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere. 

Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben. 

– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af. 

– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.

Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger. 

– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0. 





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC København afviser konspirationsteori

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiet – Danmark

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dybt bekymret over VM i USA

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ser I med, Brøndby?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København