FCN vil i top seks: Det er bare mind games

Thomas Gravesen mener, at FC Nordsjælland er førsteudfordrer til FC København i kampen om det danske mesterskab.



FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder. 

Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.  

Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere. 

Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben. 

– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af. 

– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.

Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger. 

– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0. 





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Aldrig nogensinde FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

– Når jeg var alene, græd jeg

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Mohamed Salah har sagt undskyld

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby takker nej til to spillere

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Højlund i hovedrolle

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag