FCN vil i top seks: Det er bare mind games

Thomas Gravesen mener, at FC Nordsjælland er førsteudfordrer til FC København i kampen om det danske mesterskab.



FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder. 

Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.  

Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere. 

Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben. 

– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af. 

– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.

Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger. 

– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0. 





Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark




Optakt til FC Nordsjælland - AGF LIVE

LIVE: Superliga-klub hårdt ramt

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Voldsom udmelding om Froholdt

AGF-fans raser over Superliga-klub

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

OB – FC København

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Brøndby IF – Viborg FF

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vild spådom om FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Liverpool – Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Markant transfermelding om Højlund

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

United overvejer disse fem managers

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

AaB-krisen fortsætter

Farzam: En gave for FC København

Barcelona – Sevilla

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Supercomputer spår FCM-nedtur

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Manchester United – Aston Villa

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates