FCN vil i top seks: Det er bare mind games

Thomas Gravesen mener, at FC Nordsjælland er førsteudfordrer til FC København i kampen om det danske mesterskab.



FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder. 

Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.  

Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere. 

Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben. 

– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af. 

– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.

Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger. 

– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0. 



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Klubboss i angreb på FCK

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

AaB-talent prøver sig af i Italien

Voldsom Franculino-spådom

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Spanske medier i ekstase

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Thomas Frank afviser at tale om det

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Steve Cooper skifter tre mand

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Her sætter Vingegaard grænsen

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Viktor Claesson bliver i FC København

Sejr til Vitoria i lokalderby

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’