FCN vil i top seks: Det er bare mind games

Thomas Gravesen mener, at FC Nordsjælland er førsteudfordrer til FC København i kampen om det danske mesterskab.



FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder. 

Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.  

Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere. 

Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben. 

– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af. 

– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.

Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger. 

– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0. 





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog