FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder.
Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.
Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere.
Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben.
– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af.
– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.
Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger.
– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet.
FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
OPTAKT
Frankrig – Senegal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
