FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder.
Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.
Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere.
Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben.
– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af.
– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.
Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger.
– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet.
FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
OPTAKT
Fulham – Newcastle
EKSKLUSIVT
