FCN vil i top seks: Det er bare mind games

Thomas Gravesen mener, at FC Nordsjælland er førsteudfordrer til FC København i kampen om det danske mesterskab.



FC Nordsjælland har fået en flyvende start på sæsonen og indtager i skrivende stund førstepladsen i 3F Superligaen med maksimumpoint efter de første fire spillerunder. 

Det virker nærmest til, at de forsvarende sølvvindere er blevet endnu stærkere, end de var i sidste sæson, da man blandt andet har forstærket sig med Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og senest Lucas Hey i Lyngby.  

Alligevel er FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup forpasselig med at tage munden for fuld. Han udtalte forleden til bold.dk, at målsætningen for sæsonen var at komme i top seks, men vedkendte dog i samme forbindelse, at de måske går efter mere. 

Tipsbladet har talt med fodboldekspert på Discovery+, Thomas Gravesen, der ikke helt køber præmissen, om at top seks er det reelle ambitionsniveau for Farum-klubben. 

– Jeg tror, at man skal se på det som “mind games”. Jeg tror, at FCN har et tårnhøjt ambitionsniveau. Det kommer til udtryk på den måde, de handler ind på, og det kommer til udtryk på den måde, de driver en fodboldklub på. Det skal man ikke tage fejl af. 

– Min udmelding er, at de skal gå efter guldet. De er ikke guldfavoritter, men de har fået en god start, og jeg ser dem helt klart som førsteudfordrer til FCK.

Store profiler som Ernest Nuamah og Adamo Nagalo er dog på vej væk fra klubben, og hvis man taber to så store profiler, så bliver det selvølgelig et knæk i en potentiel mesterskabskamp, fortæller Thomas Gravesen, der ikke mener, at de skal ud og sprænge banken på erstatninger. 

– Jeg tror ikke, at FCN går ud og bruger masser af penge. De er meget dygtige til at få deres unge spillere til at præstere på et højt niveau. Jeg tror, at de bliver ved med at være tro mod deres koncept. Og de har kontakter i Ghana, hvor de kan hente spillere ind fra Right to Dream Academy, fortæller Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

FC Nordsjælland kan passende øve sig i at spille uden Adamo Nagalo, når de på torsdag skal spille kvalifikationskamp i Europa Conference League på hjemmebane mod Steaua Bukarest. Forsvarsspilleren har nemlig karantæne til returopgøret, da han blev udvist i det første opgør, der endte 0-0. 





Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis


Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Stort medie fremhæver FCM-flop

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Bekræfter FC København-historie

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Her er Tausons vej i Australian Open

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr