Ekspert sender klar opfordring til OB-ejer

Martin Davidsen, der dækker OB tæt, er ikke overrasket over fyringen af Björn Wesström, men ser positivt på hyringen af Troels Bech. Han opfordrer dog til ændringer i OB-toppen.



Det har været et par skelsættende dage for OB, hvor fynboerne endegyldigt er rykket ud af Superligaen, og det har allerede sat gang i svingdøren i Ådalen.

Mandag formiddag blev fodbolddirektør Björn Wesström vist døren efter halvandet år, og som Tipsbladet erfarer, bliver Troels Bech i eftermiddag præsenteret som ny sportsdirektør hos Superliga-nedrykkerne.

I løbet af sommeren venter mange flere ændringer nok, og at Wesström skulle ud var velsagtens forventet.

Martin Davidsen, der dækker OB intenst som redaktør for Stemmer Fra Ådalen, er i hvert fald på ingen måde overrasket.

– Det er ret oplagt, at det var det, der ville ske. Sådan er mekanismerne i fodboldens verden, og som vi også har skrevet og sagt i Stemmer Fra Ådalen har den her nyhed nok ligget i skrivebordsskuffen i et stykke tid. Jeg tror, beslutningen er truffet for længe siden af OB’s ledelse, og jeg tror, at de ville have gjort det før, men de har ventet til, at det hele var overstået. Så det er ikke overraskende, siger Martin Davidsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg vil også sige, at det ville være svært at se OB med ham som en troværdig leder, efter at han har ført dem hertil.

Hvordan vil Wesströms eftermæle i OB så være?

– Hans eftermæle er jo blandet. Han kommer godt fra start fordi han kommunikerer godt, har nogle gode tanker og bakker det op med nogle handler. Jeg synes mest, at hans salg er værd at hæfte sig ved.

– Men jeg synes, at hans eftermæle vil være kendetegnet ved, at han har hentet spillere fra næsten alle kontinenter, sammensat en meget rodet OB-trup og nedbrudt OB-kulturen ved at skifte så meget ud. I sidste ende vil eftermælet også være, at han var kaptajn, da skibet gik til grunde. 

Niels Thorborg. Foto: Alamy

Niels Thorborg og co. skal ændre sig
Nu bliver Troels Bech så ifølge Tipsbladets oplysninger den nye mand i spidsen for OB. Tre gange tidligere har den 57-årige fynbo været i OB, og han er noget nær en drømmekandidat, erkender Martin Davidsen.

– Jeg har svært ved at pege på et bedre bud og en mere oplagt kandidat end Troels Bech. Han sætter flueben ved mange af de kompetencer, man skal have. Jeg tænker også, at det er svært at tiltrække andre troværdige bud. Der skal nok være nogle cyprioter og rumænere, der har skrevet til OB.

– Men hvis man vil have en, der kender dansk fodbold, som kender OB, som kender Niels Thorborg, som har erfaring som sportsdirektør, som kan tænke strategisk, som har masser af erfaring, og som er fynbo, er han nærmest den eneste kandidat. Jeg synes, det er så oplagt, og min umiddelbare reaktion er, at det er godt set, og at det er godt klaret af OB at overtale Troels Bech, for jeg tror, at han skulle overtales, siger Stemmer Fra Ådalen-redaktøren.

Til gengæld er Martin Davidsen også klar i mælet om, at en udskiftning på den ene post ikke ændrer det hele i OB.

Der skal også ændringer til i klubbens øverste ledelse og hos ejer Niels Thorborg.  

– Om det bliver en succes afhænger af rammerne, han skal arbejde under, for det kan godt være, at Björn Wesström bærer et stort ansvar, og at Troels Bech nu skal redde butikken, men vi har jo brugt mange år i Stemmer Fra Ådalen med at tale om, at ansvaret i høj grad ligger hos Thorborg og den øverste ledelse.

– De fyrer nok ikke sig selv, men det er vigtigt, at de ændrer deres måde at arbejde og agere på, lyder det fra Davidsen, som tilføjer:

– Jeg synes, det her sportslige udvalg, som de har som en aflægger af Odense Sport & Events bestyrelse, skal ændres fuldstændig. Der skal nogle kompetente fodboldfolk ind. Hvis jeg bestemte, skal OB have sin egen bestyrelse med folk, der ikke kun er erhvervsfolk, men har flere forskellige kompetencer.

– Lige nu sidder den administrerende direktør i Odense Sport & Event (Enrico Augustinus, red.) med i de her vigtige sportsudvalg, og det synes jeg ikke, at han skal gøre. Enrico Augustinus har ikke fodboldfaglighed, og jeg har altid undret mig over, hvad han skal i et sportsligt udvalg. De skal kigge på det her organisationsdiagram, og så skal Niels Thorborg nok også træde lidt mere i baggrunden og overgive nøglerne og ikke være så involveret, som han måske har været, hvad angår de store beslutninger og rekruttering.

– Så er der også det med retning og strategi. Den strategi, de præsenterede for et par år siden, var groft sagt bare en powerpoint. Jeg tror ikke, at den øverste ledelse har lavet en rigtig analyse af, hvad OB skal være, og hvor OB skal hen. Det kan man håbe, at de gør nu.

OB på 11. pladsen i Superligaen og rykker ned sammen med Hvidovre IF. 



Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Riemer svarer på Tøftings kritik

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Millionregn over Ståle Solbakken

Alle storroser Dario Osorio

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Steve Coopers højre hånd afviser

Her trækkes der lod til VM

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

– Det er så ringe, begge dele!

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen