Det har været et par skelsættende dage for OB, hvor fynboerne endegyldigt er rykket ud af Superligaen, og det har allerede sat gang i svingdøren i Ådalen.
Mandag formiddag blev fodbolddirektør Björn Wesström vist døren efter halvandet år, og som Tipsbladet erfarer, bliver Troels Bech i eftermiddag præsenteret som ny sportsdirektør hos Superliga-nedrykkerne.
I løbet af sommeren venter mange flere ændringer nok, og at Wesström skulle ud var velsagtens forventet.
Martin Davidsen, der dækker OB intenst som redaktør for Stemmer Fra Ådalen, er i hvert fald på ingen måde overrasket.
– Det er ret oplagt, at det var det, der ville ske. Sådan er mekanismerne i fodboldens verden, og som vi også har skrevet og sagt i Stemmer Fra Ådalen har den her nyhed nok ligget i skrivebordsskuffen i et stykke tid. Jeg tror, beslutningen er truffet for længe siden af OB’s ledelse, og jeg tror, at de ville have gjort det før, men de har ventet til, at det hele var overstået. Så det er ikke overraskende, siger Martin Davidsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg vil også sige, at det ville være svært at se OB med ham som en troværdig leder, efter at han har ført dem hertil.
Hvordan vil Wesströms eftermæle i OB så være?
– Hans eftermæle er jo blandet. Han kommer godt fra start fordi han kommunikerer godt, har nogle gode tanker og bakker det op med nogle handler. Jeg synes mest, at hans salg er værd at hæfte sig ved.
– Men jeg synes, at hans eftermæle vil være kendetegnet ved, at han har hentet spillere fra næsten alle kontinenter, sammensat en meget rodet OB-trup og nedbrudt OB-kulturen ved at skifte så meget ud. I sidste ende vil eftermælet også være, at han var kaptajn, da skibet gik til grunde.
Niels Thorborg og co. skal ændre sig
Nu bliver Troels Bech så ifølge Tipsbladets oplysninger den nye mand i spidsen for OB. Tre gange tidligere har den 57-årige fynbo været i OB, og han er noget nær en drømmekandidat, erkender Martin Davidsen.
– Jeg har svært ved at pege på et bedre bud og en mere oplagt kandidat end Troels Bech. Han sætter flueben ved mange af de kompetencer, man skal have. Jeg tænker også, at det er svært at tiltrække andre troværdige bud. Der skal nok være nogle cyprioter og rumænere, der har skrevet til OB.
– Men hvis man vil have en, der kender dansk fodbold, som kender OB, som kender Niels Thorborg, som har erfaring som sportsdirektør, som kan tænke strategisk, som har masser af erfaring, og som er fynbo, er han nærmest den eneste kandidat. Jeg synes, det er så oplagt, og min umiddelbare reaktion er, at det er godt set, og at det er godt klaret af OB at overtale Troels Bech, for jeg tror, at han skulle overtales, siger Stemmer Fra Ådalen-redaktøren.
Til gengæld er Martin Davidsen også klar i mælet om, at en udskiftning på den ene post ikke ændrer det hele i OB.
Der skal også ændringer til i klubbens øverste ledelse og hos ejer Niels Thorborg.
– Om det bliver en succes afhænger af rammerne, han skal arbejde under, for det kan godt være, at Björn Wesström bærer et stort ansvar, og at Troels Bech nu skal redde butikken, men vi har jo brugt mange år i Stemmer Fra Ådalen med at tale om, at ansvaret i høj grad ligger hos Thorborg og den øverste ledelse.
– De fyrer nok ikke sig selv, men det er vigtigt, at de ændrer deres måde at arbejde og agere på, lyder det fra Davidsen, som tilføjer:
– Jeg synes, det her sportslige udvalg, som de har som en aflægger af Odense Sport & Events bestyrelse, skal ændres fuldstændig. Der skal nogle kompetente fodboldfolk ind. Hvis jeg bestemte, skal OB have sin egen bestyrelse med folk, der ikke kun er erhvervsfolk, men har flere forskellige kompetencer.
– Lige nu sidder den administrerende direktør i Odense Sport & Event (Enrico Augustinus, red.) med i de her vigtige sportsudvalg, og det synes jeg ikke, at han skal gøre. Enrico Augustinus har ikke fodboldfaglighed, og jeg har altid undret mig over, hvad han skal i et sportsligt udvalg. De skal kigge på det her organisationsdiagram, og så skal Niels Thorborg nok også træde lidt mere i baggrunden og overgive nøglerne og ikke være så involveret, som han måske har været, hvad angår de store beslutninger og rekruttering.
– Så er der også det med retning og strategi. Den strategi, de præsenterede for et par år siden, var groft sagt bare en powerpoint. Jeg tror ikke, at den øverste ledelse har lavet en rigtig analyse af, hvad OB skal være, og hvor OB skal hen. Det kan man håbe, at de gør nu.
OB på 11. pladsen i Superligaen og rykker ned sammen med Hvidovre IF.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Endelig godt nyt
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER