Ekspert revser Brøndbys ledelse

Ledelsen i Brøndby IF er under alt kritik, mener en CBS-professor.



I et interview med ekstrabladet.dk kritiserer Caspar Rose, professor i International Økonomi og Ledelse på CBS, Brøndby IF og især dens øverste ledelse, der ifølge Rose er ekstremt dårlig.

– Brøndby har en meget dårlig governance-struktur, og det placerer magten hos Per Bjerregaard. Strukturen gør, at man ikke bliver udfordret på sine beslutninger og ikke er lydhør over for sine interessenter. Man sætter sig op i sit elfenbenstårn, og den vej er farlig.

– Og den ‘Dem mod os’-logik gør blind. Man kommer til at se sig selv som den eneste saliggørende. Brøndbys øverste ledelse lukker sig som en østers, og det er nu, at Brøndby skal tage drastiske skridt for at ændre tingene

Ideen om, at resultaterne på banen ikke har noget at gøre med ledelsen, kan man også godt pakke langt væk, mener CBS-professoren.

– Det hænger uløseligt sammen. Det er ekstrem dårlig ledelse, når bestyrelsen blander sig direkte i det sportslige og f.eks. hænger enkelte spillere ud. Selvfølgelig kan han være utilfreds med en spillers præstation, men så må han hive ham til side og høre, hvad der er galt. Om der er noget, der går spilleren på.

– Men Per Bjerregaard skal slet ikke blande sig på det plan, der skal han have en dygtig cheftræner, der kan tage hånd om sagen.
Også Brøndby-bestyrelsens indblanding i valget af assistenttræner til Henrik Jensen får stor kritik med på vejen af Caspar Rose.

– Det skal bestyrelsen slet ikke blande sig i. Det står ganske klart i selskabslovgivningen, at bestyrelsen er til for strategi og for at holde øje med den daglige ledelse, og den daglige ledelse er direktionen. Det gælder for alle virksomheder i Danmark og dermed også for Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Han vender hjem til FC København

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner