I et interview med ekstrabladet.dk kritiserer Caspar Rose, professor i International Økonomi og Ledelse på CBS, Brøndby IF og især dens øverste ledelse, der ifølge Rose er ekstremt dårlig.
– Brøndby har en meget dårlig governance-struktur, og det placerer magten hos Per Bjerregaard. Strukturen gør, at man ikke bliver udfordret på sine beslutninger og ikke er lydhør over for sine interessenter. Man sætter sig op i sit elfenbenstårn, og den vej er farlig.
– Og den ‘Dem mod os’-logik gør blind. Man kommer til at se sig selv som den eneste saliggørende. Brøndbys øverste ledelse lukker sig som en østers, og det er nu, at Brøndby skal tage drastiske skridt for at ændre tingene
Ideen om, at resultaterne på banen ikke har noget at gøre med ledelsen, kan man også godt pakke langt væk, mener CBS-professoren.
– Det hænger uløseligt sammen. Det er ekstrem dårlig ledelse, når bestyrelsen blander sig direkte i det sportslige og f.eks. hænger enkelte spillere ud. Selvfølgelig kan han være utilfreds med en spillers præstation, men så må han hive ham til side og høre, hvad der er galt. Om der er noget, der går spilleren på.
– Men Per Bjerregaard skal slet ikke blande sig på det plan, der skal han have en dygtig cheftræner, der kan tage hånd om sagen.
Også Brøndby-bestyrelsens indblanding i valget af assistenttræner til Henrik Jensen får stor kritik med på vejen af Caspar Rose.
– Det skal bestyrelsen slet ikke blande sig i. Det står ganske klart i selskabslovgivningen, at bestyrelsen er til for strategi og for at holde øje med den daglige ledelse, og den daglige ledelse er direktionen. Det gælder for alle virksomheder i Danmark og dermed også for Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED