Ekspert revser Brøndbys ledelse

Ledelsen i Brøndby IF er under alt kritik, mener en CBS-professor.



I et interview med ekstrabladet.dk kritiserer Caspar Rose, professor i International Økonomi og Ledelse på CBS, Brøndby IF og især dens øverste ledelse, der ifølge Rose er ekstremt dårlig.

– Brøndby har en meget dårlig governance-struktur, og det placerer magten hos Per Bjerregaard. Strukturen gør, at man ikke bliver udfordret på sine beslutninger og ikke er lydhør over for sine interessenter. Man sætter sig op i sit elfenbenstårn, og den vej er farlig.

– Og den ‘Dem mod os’-logik gør blind. Man kommer til at se sig selv som den eneste saliggørende. Brøndbys øverste ledelse lukker sig som en østers, og det er nu, at Brøndby skal tage drastiske skridt for at ændre tingene

Ideen om, at resultaterne på banen ikke har noget at gøre med ledelsen, kan man også godt pakke langt væk, mener CBS-professoren.

– Det hænger uløseligt sammen. Det er ekstrem dårlig ledelse, når bestyrelsen blander sig direkte i det sportslige og f.eks. hænger enkelte spillere ud. Selvfølgelig kan han være utilfreds med en spillers præstation, men så må han hive ham til side og høre, hvad der er galt. Om der er noget, der går spilleren på.

– Men Per Bjerregaard skal slet ikke blande sig på det plan, der skal han have en dygtig cheftræner, der kan tage hånd om sagen.
Også Brøndby-bestyrelsens indblanding i valget af assistenttræner til Henrik Jensen får stor kritik med på vejen af Caspar Rose.

– Det skal bestyrelsen slet ikke blande sig i. Det står ganske klart i selskabslovgivningen, at bestyrelsen er til for strategi og for at holde øje med den daglige ledelse, og den daglige ledelse er direktionen. Det gælder for alle virksomheder i Danmark og dermed også for Brøndby.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Positive forhandlinger med Nartey

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’