Ekspert revser Brøndbys ledelse: ‘Respektløs behandling’

Viaplay-ekspert Peter Sørensen langer kraftigt ud efter Brøndbys ledelse for dens behandling af Jesper Sørensen.



Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen er til heftig debat i øjeblikket og i kølvandet på en efterårssæson, der har været skuffende for de blå-gule, som nu også flirter med exit i pokalturneringen efter søndagens nederlag til AGF i den første kvartfinale.

Debatten om Jesper Sørensens fremtid forstærkes naturligvis kun af, at Brøndby-bossen blot har et halvt år tilbage af sin kontrakt.

Søndag ønskede Jesper Sørensen ikke at svare på, om han overhovedet er interesseret i at forlænge med Brøndby IF, hvis muligheden bryder sig, og Viaplay-ekspert Peter Sørensen forstår ham godt. Han lægger ikke skjul på, at han føler med Brøndbys cheftræner.

– Det er et udtryk for en cheftræner, der er ladt fuldstændig alene. Oven på en hård kamp midt i en hård tid er det ham, der står her, og han står fuldstændig alene, siger Peter Sørensen til Viaplay.

Brøndbys øverste ledelse tegnes også af bestyrelsesformand Jan Bech Andersen og den vikarierende sportsdirektør Scott McLachlan, men de viser sig sjældent foran et kamera eller en diktafon i øjeblikket.

– Når Uwe Rösler står her, er der i hvert fald et par stykker af AGF’s pressefolk, der står og holder øje og lytter til, hvad der bliver sagt, og de har forberedt sig på, hvad vi har sagt i kommenteringen. Jesper Sørensen er mutters alene. Jeg har ikke set en sportschef eller en mand fra Brøndby, som har været på stadion, når de har været på udebane, siden de smed “CV” på porten.

– Jeg synes, det er både utaknemmeligt og respektløst over for den sidde cheftræner, at de opfører sig sådan i Brøndby. Den måde, de behandler ham på, er respektløst, fastslår Peter Sørensen.

Brøndby IF har tidligere meldt ud, at klubben satser på at have præsenteret en ny sportsdirektør inden årsskiftet, og dermed bør klubben altså kunne melde noget ud snart.

Du kan se hele diskussionen om Brøndby IF og Peter Sørensen i videoen i toppen af artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-profil med hattrick i målfest

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Markant ændring i Silkeborg

Sydafrika – Canada

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ståle Solbakken i stort forsvar

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’