Ekspert revser Brøndbys ledelse: ‘Respektløs behandling’

Viaplay-ekspert Peter Sørensen langer kraftigt ud efter Brøndbys ledelse for dens behandling af Jesper Sørensen.



Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen er til heftig debat i øjeblikket og i kølvandet på en efterårssæson, der har været skuffende for de blå-gule, som nu også flirter med exit i pokalturneringen efter søndagens nederlag til AGF i den første kvartfinale.

Debatten om Jesper Sørensens fremtid forstærkes naturligvis kun af, at Brøndby-bossen blot har et halvt år tilbage af sin kontrakt.

Søndag ønskede Jesper Sørensen ikke at svare på, om han overhovedet er interesseret i at forlænge med Brøndby IF, hvis muligheden bryder sig, og Viaplay-ekspert Peter Sørensen forstår ham godt. Han lægger ikke skjul på, at han føler med Brøndbys cheftræner.

– Det er et udtryk for en cheftræner, der er ladt fuldstændig alene. Oven på en hård kamp midt i en hård tid er det ham, der står her, og han står fuldstændig alene, siger Peter Sørensen til Viaplay.

Brøndbys øverste ledelse tegnes også af bestyrelsesformand Jan Bech Andersen og den vikarierende sportsdirektør Scott McLachlan, men de viser sig sjældent foran et kamera eller en diktafon i øjeblikket.

– Når Uwe Rösler står her, er der i hvert fald et par stykker af AGF’s pressefolk, der står og holder øje og lytter til, hvad der bliver sagt, og de har forberedt sig på, hvad vi har sagt i kommenteringen. Jesper Sørensen er mutters alene. Jeg har ikke set en sportschef eller en mand fra Brøndby, som har været på stadion, når de har været på udebane, siden de smed “CV” på porten.

– Jeg synes, det er både utaknemmeligt og respektløst over for den sidde cheftræner, at de opfører sig sådan i Brøndby. Den måde, de behandler ham på, er respektløst, fastslår Peter Sørensen.

Brøndby IF har tidligere meldt ud, at klubben satser på at have præsenteret en ny sportsdirektør inden årsskiftet, og dermed bør klubben altså kunne melde noget ud snart.

Du kan se hele diskussionen om Brøndby IF og Peter Sørensen i videoen i toppen af artiklen.



Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bekræfter millionbud på dansker

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Vi tror på et godt resultat

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud