Brøndby fik en formidabel start på Superliga-foråret i fredags, hvor de blågule skød Viborg i sænk med hele 4-1.
Her var der flere fra vestegnsklubben, der udmærkede sig med flotte præstationer – heriblandt Yuito Suzuki, Noah Nartey og Mathias Kvistgaarden, men der var også en enkelt Brøndby-profil, der tiltrak sig opmærksomhed af uskønne årsager.
Daniel Wass.
Den garvede midtbanestyrmand gik nemlig alt for let i græsset ved flere lejligheder.
I al fald hvis du spørger dommerekspert Benjamin Leander, der fremhæver en situation i kampens døende minutter, hvor Wass stødte sammen med Viborgs Renato Junior.
– Wass sparker brasilianeren hårdt i hælen, og efterfølgende tumler de to sammen på græsset. Renato Junior rejser sig irriteret op, men rammer allerhøjest Daniel Wass på underarmen med sin egen arm.
– Wass kaster sig dog i græsset, som havde han fået en mavepumper af Oleksandr Usyk og rejser sig først 15-20 sekunder efter situationen. Det hele ender med en ufortjent advarsel til Renato Junior, der bringer angriberen i karantæne i 19. spillerunde mod Silkeborg, skriver Benjamin Leander i sin gennemgang af fredagens kamp på SpilXperten.

Du kan se hændelsen i videoafspilleren øverst.
Og det er ikke et enestående tilfælde, mener den tidligere elitedommer.
– Nogen er nødt til at italesætte elefanten i rummet, som hedder Daniel Wass og de ufattelig mange gange, han smider sig teatralsk ved den mindste berøring. Det er decideret uværdigt af en højt dekoreret spiller.
– Viborg får ikke noget ud af at appellere Renatos kort, og det er spild af tid at tildele Wass en administrativ advarsel for film, men det bør italesættes, når så anerkendt en spiller med en flot karriere spilder tiden på at rulle dramatisk rundt og svindle dommerne. (…) summa summarum er bare, at det er træls at se på, og at spillere som Nicolai Poulsen, Isaksen mfl. var blevet kollektivt korsfæstede for lignende opførsel, skriver Leander.
Daniel Wass har spillet 17 kampe i Superligaen for Brøndby i indeværende sæson.
Her er det blevet til en enkelt scoring og et oplæg. Han har desuden fået tildelt to gule kort.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
10. gang i træk
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’