Brøndby fik en formidabel start på Superliga-foråret i fredags, hvor de blågule skød Viborg i sænk med hele 4-1.
Her var der flere fra vestegnsklubben, der udmærkede sig med flotte præstationer – heriblandt Yuito Suzuki, Noah Nartey og Mathias Kvistgaarden, men der var også en enkelt Brøndby-profil, der tiltrak sig opmærksomhed af uskønne årsager.
Daniel Wass.
Den garvede midtbanestyrmand gik nemlig alt for let i græsset ved flere lejligheder.
I al fald hvis du spørger dommerekspert Benjamin Leander, der fremhæver en situation i kampens døende minutter, hvor Wass stødte sammen med Viborgs Renato Junior.
– Wass sparker brasilianeren hårdt i hælen, og efterfølgende tumler de to sammen på græsset. Renato Junior rejser sig irriteret op, men rammer allerhøjest Daniel Wass på underarmen med sin egen arm.
– Wass kaster sig dog i græsset, som havde han fået en mavepumper af Oleksandr Usyk og rejser sig først 15-20 sekunder efter situationen. Det hele ender med en ufortjent advarsel til Renato Junior, der bringer angriberen i karantæne i 19. spillerunde mod Silkeborg, skriver Benjamin Leander i sin gennemgang af fredagens kamp på SpilXperten.

Du kan se hændelsen i videoafspilleren øverst.
Og det er ikke et enestående tilfælde, mener den tidligere elitedommer.
– Nogen er nødt til at italesætte elefanten i rummet, som hedder Daniel Wass og de ufattelig mange gange, han smider sig teatralsk ved den mindste berøring. Det er decideret uværdigt af en højt dekoreret spiller.
– Viborg får ikke noget ud af at appellere Renatos kort, og det er spild af tid at tildele Wass en administrativ advarsel for film, men det bør italesættes, når så anerkendt en spiller med en flot karriere spilder tiden på at rulle dramatisk rundt og svindle dommerne. (…) summa summarum er bare, at det er træls at se på, og at spillere som Nicolai Poulsen, Isaksen mfl. var blevet kollektivt korsfæstede for lignende opførsel, skriver Leander.
Daniel Wass har spillet 17 kampe i Superligaen for Brøndby i indeværende sæson.
Her er det blevet til en enkelt scoring og et oplæg. Han har desuden fået tildelt to gule kort.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER