Brøndby fik en formidabel start på Superliga-foråret i fredags, hvor de blågule skød Viborg i sænk med hele 4-1.
Her var der flere fra vestegnsklubben, der udmærkede sig med flotte præstationer – heriblandt Yuito Suzuki, Noah Nartey og Mathias Kvistgaarden, men der var også en enkelt Brøndby-profil, der tiltrak sig opmærksomhed af uskønne årsager.
Daniel Wass.
Den garvede midtbanestyrmand gik nemlig alt for let i græsset ved flere lejligheder.
I al fald hvis du spørger dommerekspert Benjamin Leander, der fremhæver en situation i kampens døende minutter, hvor Wass stødte sammen med Viborgs Renato Junior.
– Wass sparker brasilianeren hårdt i hælen, og efterfølgende tumler de to sammen på græsset. Renato Junior rejser sig irriteret op, men rammer allerhøjest Daniel Wass på underarmen med sin egen arm.
– Wass kaster sig dog i græsset, som havde han fået en mavepumper af Oleksandr Usyk og rejser sig først 15-20 sekunder efter situationen. Det hele ender med en ufortjent advarsel til Renato Junior, der bringer angriberen i karantæne i 19. spillerunde mod Silkeborg, skriver Benjamin Leander i sin gennemgang af fredagens kamp på SpilXperten.

Du kan se hændelsen i videoafspilleren øverst.
Og det er ikke et enestående tilfælde, mener den tidligere elitedommer.
– Nogen er nødt til at italesætte elefanten i rummet, som hedder Daniel Wass og de ufattelig mange gange, han smider sig teatralsk ved den mindste berøring. Det er decideret uværdigt af en højt dekoreret spiller.
– Viborg får ikke noget ud af at appellere Renatos kort, og det er spild af tid at tildele Wass en administrativ advarsel for film, men det bør italesættes, når så anerkendt en spiller med en flot karriere spilder tiden på at rulle dramatisk rundt og svindle dommerne. (…) summa summarum er bare, at det er træls at se på, og at spillere som Nicolai Poulsen, Isaksen mfl. var blevet kollektivt korsfæstede for lignende opførsel, skriver Leander.
Daniel Wass har spillet 17 kampe i Superligaen for Brøndby i indeværende sæson.
Her er det blevet til en enkelt scoring og et oplæg. Han har desuden fået tildelt to gule kort.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
TOPNYHED
AGF giver lange karantæner for racisme
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED