Ekspert slagter FC København: De er helt på månen

FC København er i øjeblikket et mentalt skrøbeligt hold, lyder dommen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der er rystet over hovedstadsklubbens voldsomme udsving.



FC København har fået en skandaløs start på sæsonen, og efter fredagens 3-1-nederlag til Randers FC blev Discovery-ekspert Mikkel Bischoff bedt om at analysere mestrenes kollaps i anden halvleg, hvor gæsterne scorede tre mål på 12 minutter. 

– Det er nemt at skyde på Valdemar Lund, som er en ung spiller, der kommer ind. Det er jo ikke hans skyld på nogen måde, at defensiven kollapser. For det gjorde den jo også ovre i Viborg, hvor de havde de fleste af de store kanoner med. Så det er en holdstrukturel ting, altså det her med, at når FC København møder modgang, så kan det gå fuldstændigt galt, lød vurderingen fra Bischoff lige efter slutfløjtet, hvor FC København-spillerne blev udsat for en pibekoncert. 

– Det gjorde det i de her par minutter, hvor Randers scorede to mål. Det gjorde det også ovre i Viborg, hvor de var i kontrol i den fodboldkamp, men så gik der seks minutter, og så var Viborg foran. Og det er et problem for FC København. 

Studievært Mette Cornelius kommenterede herefter, at præstationer som fredagens næppe vil føre FC København til et nyt mesterskab, hvortil Mikkel Bischoff kun kunne erklære sig enig.

– Nej, på ingen måde. Altså, FC København har kæmpe problemer i øjeblikket. Og ikke nok med, at de svinger… Jess Thorup snakkede før kampen om den her barre, de skulle stræbe efter og nå op på, ligesom mod Brøndby. Det gør de på ingen måde i dag. Og problemet for FC København er det her med, at de svinger helt vildt fra kamp til kamp i øjeblikket, lød det således fra Bischoff.

– Men de svinger også undervejs i kampene. De har 20 gode minutter, og så har de 20 minutter, hvor de er helt på månen, og et af de dårligste hold i Superligaen. Og det kan man bare ikke som mesterhold. Det kan man ikke, når man har den kvalitet, de har. At være så mentalt skrøbelige, at man fuldstændigt kan miste kontrollen i en fodboldkamp.  

FC København står allerede om tre dage overfor en af sæsonens vigtigste kampe, når de tyrkiske mestre fra Trabzonspor gæster Parken i den første af to playoff-kampe om at komme i Champions League. Her må Jess Thorup sandsynligvis undvære den hjemvendte Mohamed Daramy, der udgik med en skade i nederlaget til Randers. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dommerekspert: Glem det, FCK!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Her er FC Københavns vej i Europa

José Mourinho vil have dansk stjerne



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Liverpool – Brentford

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Kommer med frækt bud på dansk mester

Færdig som cheftræner i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brighton – Manchester United

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Fulham – Newcastle

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København kan få Jens Stage-millioner

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk toptræner lander stort job

Manchester City – Aston Villa