FC København har fået en skandaløs start på sæsonen, og efter fredagens 3-1-nederlag til Randers FC blev Discovery-ekspert Mikkel Bischoff bedt om at analysere mestrenes kollaps i anden halvleg, hvor gæsterne scorede tre mål på 12 minutter.
– Det er nemt at skyde på Valdemar Lund, som er en ung spiller, der kommer ind. Det er jo ikke hans skyld på nogen måde, at defensiven kollapser. For det gjorde den jo også ovre i Viborg, hvor de havde de fleste af de store kanoner med. Så det er en holdstrukturel ting, altså det her med, at når FC København møder modgang, så kan det gå fuldstændigt galt, lød vurderingen fra Bischoff lige efter slutfløjtet, hvor FC København-spillerne blev udsat for en pibekoncert.
– Det gjorde det i de her par minutter, hvor Randers scorede to mål. Det gjorde det også ovre i Viborg, hvor de var i kontrol i den fodboldkamp, men så gik der seks minutter, og så var Viborg foran. Og det er et problem for FC København.
Studievært Mette Cornelius kommenterede herefter, at præstationer som fredagens næppe vil føre FC København til et nyt mesterskab, hvortil Mikkel Bischoff kun kunne erklære sig enig.
– Nej, på ingen måde. Altså, FC København har kæmpe problemer i øjeblikket. Og ikke nok med, at de svinger… Jess Thorup snakkede før kampen om den her barre, de skulle stræbe efter og nå op på, ligesom mod Brøndby. Det gør de på ingen måde i dag. Og problemet for FC København er det her med, at de svinger helt vildt fra kamp til kamp i øjeblikket, lød det således fra Bischoff.
– Men de svinger også undervejs i kampene. De har 20 gode minutter, og så har de 20 minutter, hvor de er helt på månen, og et af de dårligste hold i Superligaen. Og det kan man bare ikke som mesterhold. Det kan man ikke, når man har den kvalitet, de har. At være så mentalt skrøbelige, at man fuldstændigt kan miste kontrollen i en fodboldkamp.
FC København står allerede om tre dage overfor en af sæsonens vigtigste kampe, når de tyrkiske mestre fra Trabzonspor gæster Parken i den første af to playoff-kampe om at komme i Champions League. Her må Jess Thorup sandsynligvis undvære den hjemvendte Mohamed Daramy, der udgik med en skade i nederlaget til Randers.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER