FC København har fået en skandaløs start på sæsonen, og efter fredagens 3-1-nederlag til Randers FC blev Discovery-ekspert Mikkel Bischoff bedt om at analysere mestrenes kollaps i anden halvleg, hvor gæsterne scorede tre mål på 12 minutter.
– Det er nemt at skyde på Valdemar Lund, som er en ung spiller, der kommer ind. Det er jo ikke hans skyld på nogen måde, at defensiven kollapser. For det gjorde den jo også ovre i Viborg, hvor de havde de fleste af de store kanoner med. Så det er en holdstrukturel ting, altså det her med, at når FC København møder modgang, så kan det gå fuldstændigt galt, lød vurderingen fra Bischoff lige efter slutfløjtet, hvor FC København-spillerne blev udsat for en pibekoncert.
– Det gjorde det i de her par minutter, hvor Randers scorede to mål. Det gjorde det også ovre i Viborg, hvor de var i kontrol i den fodboldkamp, men så gik der seks minutter, og så var Viborg foran. Og det er et problem for FC København.
Studievært Mette Cornelius kommenterede herefter, at præstationer som fredagens næppe vil føre FC København til et nyt mesterskab, hvortil Mikkel Bischoff kun kunne erklære sig enig.
– Nej, på ingen måde. Altså, FC København har kæmpe problemer i øjeblikket. Og ikke nok med, at de svinger… Jess Thorup snakkede før kampen om den her barre, de skulle stræbe efter og nå op på, ligesom mod Brøndby. Det gør de på ingen måde i dag. Og problemet for FC København er det her med, at de svinger helt vildt fra kamp til kamp i øjeblikket, lød det således fra Bischoff.
– Men de svinger også undervejs i kampene. De har 20 gode minutter, og så har de 20 minutter, hvor de er helt på månen, og et af de dårligste hold i Superligaen. Og det kan man bare ikke som mesterhold. Det kan man ikke, når man har den kvalitet, de har. At være så mentalt skrøbelige, at man fuldstændigt kan miste kontrollen i en fodboldkamp.
FC København står allerede om tre dage overfor en af sæsonens vigtigste kampe, når de tyrkiske mestre fra Trabzonspor gæster Parken i den første af to playoff-kampe om at komme i Champions League. Her må Jess Thorup sandsynligvis undvære den hjemvendte Mohamed Daramy, der udgik med en skade i nederlaget til Randers.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
22 millioner kroner!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG