Ekspert til Brøndby: Køb denne angriber

Brøndby IF bør kigge på en ung, dansk angriber, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.



Han har scoret fem gange i de seneste fem Superliga-kampe, og ikke overraskende er der for tiden stor opmærksomhed omkring danske Alexander Lind.

Den 21-årige angriber fra Silkeborg IF var senest med U21-landsholdet efter sine gode præstationer på klubholdet, og mandag mod OB er han efter alt at dømme med fra start igen.

Og ifølge Kenneth Emil Petersen, der er ekspert på Viaplay, er det en spiller, som Brøndby IF bør overveje til fremtiden.

Den tidligere Superliga-spiller peger på, at den 21-årige angriber er en spiller med et spændende potentiale.

– Vi har snakket om, at man plukker de bedste fra konkurrenterne. Hvorfor ikke Alexander Lind, der har fået gennembrud et gennembrud i Silkeborg. Han har en pakke, hvor jeg tænker, at han godt kan komme til Brøndby. Starte med at spille andenviolin og få lidt indhop. Det var også sådan, han startede i Silkeborg, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay og forklarer om Alexander Lind som type:

– Han har en fantastisk fysik. Er ikke et teknisk vidunder, men god til at positionere sig inde i feltet. Han er en rigtig boks-angriber. Jeg er med på, at han er samme årgang som Yousef Salech, der er udlejet til en belgisk klub, men de to sammen ville da kunne et eller andet. Lind har en pakke, der er sindssygt spændende. Han ser robust ud, men han har en fantastisk fart.

Alexander Lind har spillet hele sin karriere i SIF, men har også været meget skadet i sin periode som seniorspiller. Blandt andet har han været ramt af tre træthedsbrud i foden.

Lige nu er Lind delt topscorer i Superligaen.

Du kan se og høre vurderingen fra Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Ny Neymar nedtur

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Rundens hold – VM

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Tjekkiet – Sydafrika

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-spiller åben for transfer

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Brasilien – Haiti

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander