Han har scoret fem gange i de seneste fem Superliga-kampe, og ikke overraskende er der for tiden stor opmærksomhed omkring danske Alexander Lind.
Den 21-årige angriber fra Silkeborg IF var senest med U21-landsholdet efter sine gode præstationer på klubholdet, og mandag mod OB er han efter alt at dømme med fra start igen.
Og ifølge Kenneth Emil Petersen, der er ekspert på Viaplay, er det en spiller, som Brøndby IF bør overveje til fremtiden.
Den tidligere Superliga-spiller peger på, at den 21-årige angriber er en spiller med et spændende potentiale.
– Vi har snakket om, at man plukker de bedste fra konkurrenterne. Hvorfor ikke Alexander Lind, der har fået gennembrud et gennembrud i Silkeborg. Han har en pakke, hvor jeg tænker, at han godt kan komme til Brøndby. Starte med at spille andenviolin og få lidt indhop. Det var også sådan, han startede i Silkeborg, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay og forklarer om Alexander Lind som type:
– Han har en fantastisk fysik. Er ikke et teknisk vidunder, men god til at positionere sig inde i feltet. Han er en rigtig boks-angriber. Jeg er med på, at han er samme årgang som Yousef Salech, der er udlejet til en belgisk klub, men de to sammen ville da kunne et eller andet. Lind har en pakke, der er sindssygt spændende. Han ser robust ud, men han har en fantastisk fart.
Alexander Lind har spillet hele sin karriere i SIF, men har også været meget skadet i sin periode som seniorspiller. Blandt andet har han været ramt af tre træthedsbrud i foden.
Lige nu er Lind delt topscorer i Superligaen.
Du kan se og høre vurderingen fra Kenneth Emil Petersen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT