Video : Tipsbladet
Superliga

Ekspert fatter ikke OB-valg: Det er upassende

Det er sket før, at OB's capo har taget ordet foran Odense-klubbens spillere, og det skete igen efter nedrykningen lørdag blev klubbens skæbne.

Sådan noget falder ikke i fodboldekspert Peter Sørensens smag, og han slog på Viaplay fast, hvad han mener om den slags.

- Helt ærligt, så synes jeg, at det er upassende. Der er ingen, der er mere kede af det her end spillerne. I hvert fald ikke dem, der har spillet i dag. Og det at man skal høre på en fan. Det kan godt ske, at man kan bevæge sig ind i det, men der er ingen, der hører en skid i dag af, hvad han siger alligevel. Alle vil mægtig gerne væk fra det her stadion, siger Peter Sørensen.

Han peger desuden på, at det er passende for spillerne at gå ned og sige tak for den opbakning, som de har fået fra deres tilhængere i løbet af sæsonen, da de har været der igennem hele den hårde sæson.

Der går grænsen dog for ham.

- Men det her må jeg bare sige, at det ville jeg ikke selv stå model til, og jeg synes, at det er upassende at have skæld ud som spiller, der har gjort eller forsøgt sit bedste. Det har de fleste trods alt, lyder det fra Sørensen.

Se det hele i videoen øverst i artiklen.