Vil have AGF-stjerne på landsholdet

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kalder Mads Emil Madsen for Superligaens bedste spiller lige nu.



AGF tager lige nu Superligaen med storm, og hvis man smider prædikatet Superligaens bedste hold lige nu på dem, så går man nok ikke helt galt i byen. 

En af forklaringerne til, at det kører for Uwe Röslers tropper i øjeblikket, er, at Mads Emil Madsen er storspillende inde på midtbanen. 

AGF-profilen fylder i begge ender af banen, og særligt hans offensive output har taget flere nøk opad, hvilket fire Superligamål allerede illustrerer. 

Faktisk er Mads Emil Madsen i så god form i øjeblikket, at han er den bedste danske spiller i ligaen. Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der ligeledes mener, at Mads Emil Madsen bør blive udtaget til det danske landshold.

– Det har været en spiller, som har været iøjnefaldende fra første øjeblik, han kom til AGF, og som i den sidste tid efter min mening har været Superligaens bedste danske spiller. Derfor vil jeg også bare sige en ting: Skal den bedste danske spiller ikke på landsholdet? Det synes jeg, han skal.

– Han kan komme i dybden, og han er i stand til at komme med i feltet og afgøre kampene ved at score mål. Det er noget nyt i hans spil, siger Peter Sørensen i Onside.

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen er enig i, at den bedste spiller i Superligaen også skal være repræsenteret på landsholdet. 

– Vi kan alle huske Vallys, da han præsterede på sit ypperste, der var han blændende, men blev ikke udtaget til landsholdet. Der er også en Oliver Sørensen, når nu vi snakker om de bedste danske spillere i Superligaen, at han nok er inde i kikkerten, måske også Kvistgaarden. 

– Man skal huske på, at det her allerede er Mads Emils mest scorende Superliga-sæson med fire mål. Det har han ikke gjort før. Han laver sammen med resten af AGF-holdet en rigtig fin kurve i øjeblikket, siger 'KEP'.

AGF har vundet fire kampe i træk i Superligaen, og i den periode har man scoret hele 14 mål.

Det er tirsdag, at midlertidig landstræner Lars Knudsen udtager sit landshold.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Bekræfter kæmpebud

Lyon er interesseret i endnu en dansker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Trist: Marios Oikonomou er død

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind