AGF tager lige nu Superligaen med storm, og hvis man smider prædikatet Superligaens bedste hold lige nu på dem, så går man nok ikke helt galt i byen.
En af forklaringerne til, at det kører for Uwe Röslers tropper i øjeblikket, er, at Mads Emil Madsen er storspillende inde på midtbanen.
AGF-profilen fylder i begge ender af banen, og særligt hans offensive output har taget flere nøk opad, hvilket fire Superligamål allerede illustrerer.
Faktisk er Mads Emil Madsen i så god form i øjeblikket, at han er den bedste danske spiller i ligaen. Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der ligeledes mener, at Mads Emil Madsen bør blive udtaget til det danske landshold.
– Det har været en spiller, som har været iøjnefaldende fra første øjeblik, han kom til AGF, og som i den sidste tid efter min mening har været Superligaens bedste danske spiller. Derfor vil jeg også bare sige en ting: Skal den bedste danske spiller ikke på landsholdet? Det synes jeg, han skal.
– Han kan komme i dybden, og han er i stand til at komme med i feltet og afgøre kampene ved at score mål. Det er noget nyt i hans spil, siger Peter Sørensen i Onside.
Hans medekspert Kenneth Emil Petersen er enig i, at den bedste spiller i Superligaen også skal være repræsenteret på landsholdet.
– Vi kan alle huske Vallys, da han præsterede på sit ypperste, der var han blændende, men blev ikke udtaget til landsholdet. Der er også en Oliver Sørensen, når nu vi snakker om de bedste danske spillere i Superligaen, at han nok er inde i kikkerten, måske også Kvistgaarden.
– Man skal huske på, at det her allerede er Mads Emils mest scorende Superliga-sæson med fire mål. Det har han ikke gjort før. Han laver sammen med resten af AGF-holdet en rigtig fin kurve i øjeblikket, siger 'KEP'.
AGF har vundet fire kampe i træk i Superligaen, og i den periode har man scoret hele 14 mål.
Det er tirsdag, at midlertidig landstræner Lars Knudsen udtager sit landshold.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
TOPNYHED