Vil have AGF-stjerne på landsholdet

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kalder Mads Emil Madsen for Superligaens bedste spiller lige nu.



AGF tager lige nu Superligaen med storm, og hvis man smider prædikatet Superligaens bedste hold lige nu på dem, så går man nok ikke helt galt i byen. 

En af forklaringerne til, at det kører for Uwe Röslers tropper i øjeblikket, er, at Mads Emil Madsen er storspillende inde på midtbanen. 

AGF-profilen fylder i begge ender af banen, og særligt hans offensive output har taget flere nøk opad, hvilket fire Superligamål allerede illustrerer. 

Faktisk er Mads Emil Madsen i så god form i øjeblikket, at han er den bedste danske spiller i ligaen. Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der ligeledes mener, at Mads Emil Madsen bør blive udtaget til det danske landshold.

– Det har været en spiller, som har været iøjnefaldende fra første øjeblik, han kom til AGF, og som i den sidste tid efter min mening har været Superligaens bedste danske spiller. Derfor vil jeg også bare sige en ting: Skal den bedste danske spiller ikke på landsholdet? Det synes jeg, han skal.

– Han kan komme i dybden, og han er i stand til at komme med i feltet og afgøre kampene ved at score mål. Det er noget nyt i hans spil, siger Peter Sørensen i Onside.

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen er enig i, at den bedste spiller i Superligaen også skal være repræsenteret på landsholdet. 

– Vi kan alle huske Vallys, da han præsterede på sit ypperste, der var han blændende, men blev ikke udtaget til landsholdet. Der er også en Oliver Sørensen, når nu vi snakker om de bedste danske spillere i Superligaen, at han nok er inde i kikkerten, måske også Kvistgaarden. 

– Man skal huske på, at det her allerede er Mads Emils mest scorende Superliga-sæson med fire mål. Det har han ikke gjort før. Han laver sammen med resten af AGF-holdet en rigtig fin kurve i øjeblikket, siger 'KEP'.

AGF har vundet fire kampe i træk i Superligaen, og i den periode har man scoret hele 14 mål.

Det er tirsdag, at midlertidig landstræner Lars Knudsen udtager sit landshold.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-spiller alvorligt skadet

Dybt forundret over Superliga-flop

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Medier jubler over USA’s nedtur

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Bundesliga-klub henter FCM-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Schweiz – Colombia