Vil have AGF-stjerne på landsholdet

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kalder Mads Emil Madsen for Superligaens bedste spiller lige nu.



AGF tager lige nu Superligaen med storm, og hvis man smider prædikatet Superligaens bedste hold lige nu på dem, så går man nok ikke helt galt i byen. 

En af forklaringerne til, at det kører for Uwe Röslers tropper i øjeblikket, er, at Mads Emil Madsen er storspillende inde på midtbanen. 

AGF-profilen fylder i begge ender af banen, og særligt hans offensive output har taget flere nøk opad, hvilket fire Superligamål allerede illustrerer. 

Faktisk er Mads Emil Madsen i så god form i øjeblikket, at han er den bedste danske spiller i ligaen. Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der ligeledes mener, at Mads Emil Madsen bør blive udtaget til det danske landshold.

– Det har været en spiller, som har været iøjnefaldende fra første øjeblik, han kom til AGF, og som i den sidste tid efter min mening har været Superligaens bedste danske spiller. Derfor vil jeg også bare sige en ting: Skal den bedste danske spiller ikke på landsholdet? Det synes jeg, han skal.

– Han kan komme i dybden, og han er i stand til at komme med i feltet og afgøre kampene ved at score mål. Det er noget nyt i hans spil, siger Peter Sørensen i Onside.

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen er enig i, at den bedste spiller i Superligaen også skal være repræsenteret på landsholdet. 

– Vi kan alle huske Vallys, da han præsterede på sit ypperste, der var han blændende, men blev ikke udtaget til landsholdet. Der er også en Oliver Sørensen, når nu vi snakker om de bedste danske spillere i Superligaen, at han nok er inde i kikkerten, måske også Kvistgaarden. 

– Man skal huske på, at det her allerede er Mads Emils mest scorende Superliga-sæson med fire mål. Det har han ikke gjort før. Han laver sammen med resten af AGF-holdet en rigtig fin kurve i øjeblikket, siger 'KEP'.

AGF har vundet fire kampe i træk i Superligaen, og i den periode har man scoret hele 14 mål.

Det er tirsdag, at midlertidig landstræner Lars Knudsen udtager sit landshold.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’