Vil have AGF-stjerne på landsholdet

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kalder Mads Emil Madsen for Superligaens bedste spiller lige nu.



AGF tager lige nu Superligaen med storm, og hvis man smider prædikatet Superligaens bedste hold lige nu på dem, så går man nok ikke helt galt i byen. 

En af forklaringerne til, at det kører for Uwe Röslers tropper i øjeblikket, er, at Mads Emil Madsen er storspillende inde på midtbanen. 

AGF-profilen fylder i begge ender af banen, og særligt hans offensive output har taget flere nøk opad, hvilket fire Superligamål allerede illustrerer. 

Faktisk er Mads Emil Madsen i så god form i øjeblikket, at han er den bedste danske spiller i ligaen. Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der ligeledes mener, at Mads Emil Madsen bør blive udtaget til det danske landshold.

– Det har været en spiller, som har været iøjnefaldende fra første øjeblik, han kom til AGF, og som i den sidste tid efter min mening har været Superligaens bedste danske spiller. Derfor vil jeg også bare sige en ting: Skal den bedste danske spiller ikke på landsholdet? Det synes jeg, han skal.

– Han kan komme i dybden, og han er i stand til at komme med i feltet og afgøre kampene ved at score mål. Det er noget nyt i hans spil, siger Peter Sørensen i Onside.

Hans medekspert Kenneth Emil Petersen er enig i, at den bedste spiller i Superligaen også skal være repræsenteret på landsholdet. 

– Vi kan alle huske Vallys, da han præsterede på sit ypperste, der var han blændende, men blev ikke udtaget til landsholdet. Der er også en Oliver Sørensen, når nu vi snakker om de bedste danske spillere i Superligaen, at han nok er inde i kikkerten, måske også Kvistgaarden. 

– Man skal huske på, at det her allerede er Mads Emils mest scorende Superliga-sæson med fire mål. Det har han ikke gjort før. Han laver sammen med resten af AGF-holdet en rigtig fin kurve i øjeblikket, siger 'KEP'.

AGF har vundet fire kampe i træk i Superligaen, og i den periode har man scoret hele 14 mål.

Det er tirsdag, at midlertidig landstræner Lars Knudsen udtager sit landshold.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Norge mod Senegal

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Frankrig – Irak

Conrad Harder får argentinsk chef

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Melder dansk stortalent transferklar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

FC Københavns talenter gør rent bord

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien

Historisk Messi rykker forbi Klose

Et skridt tættere Englands største stadion



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Storklubber kæmper om danskers underskrift