Dramatisk SL-dag: Det vil være en enorm katastrofe

AaB er under størst pres trods det bedste udgangspunkt i bundstriden før sidste runde, mener eksperter.



Horsens, Lyngby og AaB. To ud af de tre rykker ned i 1. division efter lørdagens sidste spillerunde i Superligaen.

En nedrykning vil gøre mest ondt på nordjyderne, hvis selvbillede ikke harmonerer med at spille i den næstbedste række.

Det mener fodboldeksperterne Mikkel Bischoff og Kevin Stuhr Ellegaard, der begge dækker Superligaen for Discovery.

– Det vil være en enorm katastrofe, hvis AaB rykker ned. Man skal bare kigge på klubbens størrelse og historie, og hvor mange mennesker der sidder på stadion deroppe.

– Det er en for stor klub til at spille i 1. division, og det ved spillerne også godt. Det pres bliver voldsomt at håndtere, siger Bischoff.

Kevin Stuhr Ellegaard supplerer:

– Jeg føler, at der er meget mere på spil i AaB – formentlig også når det kommer til antallet af arbejdspladser. Horsens og Lyngby vidste godt inden sæsonen, at det kunne ende sådan her, mens AaB slet ikke kunne se det komme. Det har taget lang tid at nå til den erkendelse.

– Nu har AaB så gjort det godt under Oscar Hiljemark på det seneste, og spillet ser betydeligt bedre ud, men det vil kun gøre det endnu hårdere, hvis AaB rykker ned på hjemmebane på sidstedagen, siger Ellegaard.

Alle tre nedrykningstruede hold har 27 point, men AaB har den klart bedste målscore og har derfor skæbnen i egne hænder.

Vinder nordjyderne hjemmekampen over Silkeborg, der ikke har noget at spille for, overlever AaB. Uafgjort kan være nok, hvis Horsens og Lyngby deler i holdenes indbyrdes kamp.

Selv om det bør være en fordel for AaB, skal man ikke mere end en uge tilbage, før Borussia Dortmund smed det tyske mesterskab væk i sidste runde ved at spille 2-2 hjemme mod Mainz, der heller ikke havde noget på spil, bemærker Mikkel Bischoff.

– Når man skal vinde en fodboldkamp og har alt at tabe, er der et enormt pres. Det er et sammenligneligt pres at skulle køre et mesterskab hjem, som Dortmund skulle, og at skulle sikre overlevelse. Alt presset er på AaB, der er ikke på samme måde pres på Lyngby eller Horsens, siger Bischoff.

Sidste runde kan også blive afgjort mentalt, påpeger Kevin Stuhr Ellegaard.

Han var selv med i 2010, da Randers FC havde hentet et efterslæb på 21 point på AGF inden sidste runde. Randers skulle stadig selv gøre arbejdet færdigt i sidste runde. Her var randrusianerne tynget af nerver og tabte, men reddede sig via OB-hjælp i Aarhus.

– De her to bundkampe i sidste runde handler ikke om taktik, det handler om at kunne styre nerverne. Det handler om at spille kampen og ikke spille begivenheden, når der er så meget på spil.

– Da jeg selv overlevede med Randers, kunne vi slet ikke spille fodbold i den første halve time i sidste runde, for vi havde så mange ting i hovederne, siger Ellegaard.

I et større perspektiv vil det umiddelbart være mest gavnligt for økonomien og det sportslige niveau i Superligaen, at AaB overlever, mener Mikkel Bischoff.

– Der har ikke været den store sportslige forskel på holdene i denne sæson. Men over en længere periode – også fordi AaB nok vil investere mere end de to andre klubber – så er det bedre for ligaen og dens sportslige niveau, at AaB bliver oppe, siger han.

Kampene i nedrykningsspillets sidste runde begynder lørdag klokken 14.

/ritzau/



Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Raser over Rasmus Højlund-episode

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad