Horsens, Lyngby og AaB. To ud af de tre rykker ned i 1. division efter lørdagens sidste spillerunde i Superligaen.
En nedrykning vil gøre mest ondt på nordjyderne, hvis selvbillede ikke harmonerer med at spille i den næstbedste række.
Det mener fodboldeksperterne Mikkel Bischoff og Kevin Stuhr Ellegaard, der begge dækker Superligaen for Discovery.
– Det vil være en enorm katastrofe, hvis AaB rykker ned. Man skal bare kigge på klubbens størrelse og historie, og hvor mange mennesker der sidder på stadion deroppe.
– Det er en for stor klub til at spille i 1. division, og det ved spillerne også godt. Det pres bliver voldsomt at håndtere, siger Bischoff.
Kevin Stuhr Ellegaard supplerer:
– Jeg føler, at der er meget mere på spil i AaB – formentlig også når det kommer til antallet af arbejdspladser. Horsens og Lyngby vidste godt inden sæsonen, at det kunne ende sådan her, mens AaB slet ikke kunne se det komme. Det har taget lang tid at nå til den erkendelse.
– Nu har AaB så gjort det godt under Oscar Hiljemark på det seneste, og spillet ser betydeligt bedre ud, men det vil kun gøre det endnu hårdere, hvis AaB rykker ned på hjemmebane på sidstedagen, siger Ellegaard.
Alle tre nedrykningstruede hold har 27 point, men AaB har den klart bedste målscore og har derfor skæbnen i egne hænder.
Vinder nordjyderne hjemmekampen over Silkeborg, der ikke har noget at spille for, overlever AaB. Uafgjort kan være nok, hvis Horsens og Lyngby deler i holdenes indbyrdes kamp.
Selv om det bør være en fordel for AaB, skal man ikke mere end en uge tilbage, før Borussia Dortmund smed det tyske mesterskab væk i sidste runde ved at spille 2-2 hjemme mod Mainz, der heller ikke havde noget på spil, bemærker Mikkel Bischoff.
– Når man skal vinde en fodboldkamp og har alt at tabe, er der et enormt pres. Det er et sammenligneligt pres at skulle køre et mesterskab hjem, som Dortmund skulle, og at skulle sikre overlevelse. Alt presset er på AaB, der er ikke på samme måde pres på Lyngby eller Horsens, siger Bischoff.
Sidste runde kan også blive afgjort mentalt, påpeger Kevin Stuhr Ellegaard.
Han var selv med i 2010, da Randers FC havde hentet et efterslæb på 21 point på AGF inden sidste runde. Randers skulle stadig selv gøre arbejdet færdigt i sidste runde. Her var randrusianerne tynget af nerver og tabte, men reddede sig via OB-hjælp i Aarhus.
– De her to bundkampe i sidste runde handler ikke om taktik, det handler om at kunne styre nerverne. Det handler om at spille kampen og ikke spille begivenheden, når der er så meget på spil.
– Da jeg selv overlevede med Randers, kunne vi slet ikke spille fodbold i den første halve time i sidste runde, for vi havde så mange ting i hovederne, siger Ellegaard.
I et større perspektiv vil det umiddelbart være mest gavnligt for økonomien og det sportslige niveau i Superligaen, at AaB overlever, mener Mikkel Bischoff.
– Der har ikke været den store sportslige forskel på holdene i denne sæson. Men over en længere periode – også fordi AaB nok vil investere mere end de to andre klubber – så er det bedre for ligaen og dens sportslige niveau, at AaB bliver oppe, siger han.
Kampene i nedrykningsspillets sidste runde begynder lørdag klokken 14.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
– Det var en skuffelse
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED