FC København har mandag sikret sig det danske mesterskab, da FC Nordsjælland ikke længere kan indhente dem. Det var en triumf, som FCK-målmand Kamil Grabara ikke har kunne holde sig for god til at undlade at håne Farum-klubben.
Det gjorde polakken på Twitter, hvor han henviste til, at han glædede sig til sidste afsnit af tv-dokumentaren 'Guldjagten'. Det er noget, som eksperterne på Viaplay, Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen, er klart imod.
– Jeg har ikke noget imod spillere med kant. Tværtimod. Man skal bare huske på, at det er i de store stunder, at man skal være mest ydmyg. Og der er ikke nogen grund til, at en stor stor, sejrende hund står og gør af nogen, der allerede er skambidt, fortæller Peter Sørensen.
Her er 'KEP' helt på samme linje med Silkeborg-legenden.
– Jeg har det jo sådan, at jeg godt kan lide spillere, der giver noget af sig selv, og at man driller hinanden en lille smule. Det her synes jeg måske er lidt over grænsen. Jeg synes, at man træder på nogen, der ligger ned, siger han og fortsætter:
– Det er også det her med, at meget kan jo ske i en guldrus. Men han har aktivt gået ind på Twitter og lavet det her. Det kan jeg ikke forstå, at man ikke fejrer triumfen med sine egne, og koncentrerer sig om sig selv. Og glæder sig over sig selv. At man har behov for at sparke bagud og nedad, den har jeg det lidt stramt med, fortæller Kenneth Emil Petersen.
Grabara-tweetet kan ses nedenfor.
It was a great fight guys, unfortunately you got stopped by amazing team from Vestegnen, can’t wait for last episode of guldjagten🤍 https://t.co/TEhFWXjyUs
— Kamil Grabara (@Kamil_Grabara1) May 29, 2023
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias