FC København har mandag sikret sig det danske mesterskab, da FC Nordsjælland ikke længere kan indhente dem. Det var en triumf, som FCK-målmand Kamil Grabara ikke har kunne holde sig for god til at undlade at håne Farum-klubben.
Det gjorde polakken på Twitter, hvor han henviste til, at han glædede sig til sidste afsnit af tv-dokumentaren 'Guldjagten'. Det er noget, som eksperterne på Viaplay, Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen, er klart imod.
– Jeg har ikke noget imod spillere med kant. Tværtimod. Man skal bare huske på, at det er i de store stunder, at man skal være mest ydmyg. Og der er ikke nogen grund til, at en stor stor, sejrende hund står og gør af nogen, der allerede er skambidt, fortæller Peter Sørensen.
Her er 'KEP' helt på samme linje med Silkeborg-legenden.
– Jeg har det jo sådan, at jeg godt kan lide spillere, der giver noget af sig selv, og at man driller hinanden en lille smule. Det her synes jeg måske er lidt over grænsen. Jeg synes, at man træder på nogen, der ligger ned, siger han og fortsætter:
– Det er også det her med, at meget kan jo ske i en guldrus. Men han har aktivt gået ind på Twitter og lavet det her. Det kan jeg ikke forstå, at man ikke fejrer triumfen med sine egne, og koncentrerer sig om sig selv. Og glæder sig over sig selv. At man har behov for at sparke bagud og nedad, den har jeg det lidt stramt med, fortæller Kenneth Emil Petersen.
Grabara-tweetet kan ses nedenfor.
It was a great fight guys, unfortunately you got stopped by amazing team from Vestegnen, can’t wait for last episode of guldjagten🤍 https://t.co/TEhFWXjyUs
— Kamil Grabara (@Kamil_Grabara1) May 29, 2023
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE