Eksperter: Grabaras FCN-hån er over grænsen

Hverken Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen støtter ikke ligefrem Kamil Grabaras seneste opførsel.



FC København har mandag sikret sig det danske mesterskab, da FC Nordsjælland ikke længere kan indhente dem. Det var en triumf, som FCK-målmand Kamil Grabara ikke har kunne holde sig for god til at undlade at håne Farum-klubben.

Det gjorde polakken på Twitter, hvor han henviste til, at han glædede sig til sidste afsnit af tv-dokumentaren 'Guldjagten'. Det er noget, som eksperterne på Viaplay, Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen, er klart imod.

– Jeg har ikke noget imod spillere med kant. Tværtimod. Man skal bare huske på, at det er i de store stunder, at man skal være mest ydmyg. Og der er ikke nogen grund til, at en stor stor, sejrende hund står og gør af nogen, der allerede er skambidt, fortæller Peter Sørensen.

Her er 'KEP' helt på samme linje med Silkeborg-legenden.

– Jeg har det jo sådan, at jeg godt kan lide spillere, der giver noget af sig selv, og at man driller hinanden en lille smule. Det her synes jeg måske er lidt over grænsen. Jeg synes, at man træder på nogen, der ligger ned, siger han og fortsætter:

– Det er også det her med, at meget kan jo ske i en guldrus. Men han har aktivt gået ind på Twitter og lavet det her. Det kan jeg ikke forstå, at man ikke fejrer triumfen med sine egne, og koncentrerer sig om sig selv. Og glæder sig over sig selv. At man har behov for at sparke bagud og nedad, den har jeg det lidt stramt med, fortæller Kenneth Emil Petersen.

Grabara-tweetet kan ses nedenfor.







LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Spanien – Saudi-Arabien

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Jens Stage-skifte i fare

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Marcondes afviser tilbud, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’