Eksperter har sat kombineret FCK- og FCM-hold

Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Francis Dickoh har sat deres kombinerede FC Midtjylland- og FC København-hold.



De har gang i et parløb.

Med 36 point hver er det de små marginaler, der gør, at FC København lige nu er foran FC Midtjylland i kampen om at blive dansk mester. Men med udsigt til tre yderligere kampe mod hinanden i sæsonen, kan det hele blive afgjort, når de krydser klinger i de interne opgør.

Dermed kan de enkelte spillere blive altafgørende for, hvor guldmedaljerne ender henne, men hvem har egentlig det bedste hold?

I Viaplay-programmet Superliga Kickoff tog de debatten, og her skulle eksperterne Francis Dickoh og Peter Sørensen sætte en kombineret start-11’er ud fra de to klubbers trupper.

Og her var det tydeligt, at de var mest imponeret over Københavnernes defensiv, imens Ulvene har den bedste offensiv.

– Lige præcis når vi kigger på denne position (centerforsvaret, red.), så kan jeg godt lide, at vi gør det som par. Jeg satte FC Københavns stopperpar overfor FC Midtjylland i de fleste kampe. Det har været Pereira og Hatzidiakos, dem har jeg sat direkte op imod Mads Bech og Diao.

– Der må jeg bare sige, at for mig er det Hatzidiakos og Pereira, fordi de stoppere, de har i FC Midtjylland for tiden, er deres akilleshæl. I forhold til historien tager jeg mig selv ud af ligningen, men Sviatchenko, Scholz, Jim Larsen og Banggard har altid været hjertet på holdet, og det er det bare ikke lige nu. Hvis de kunne mønstre et lidt bedre forsvar som helhed og de to stoppere, så talte vi om en anden mesterskabskamp. Der synes jeg altså, at FC København har nogle, der er en my foran, siger Francis Dickoh.

Hvor de defensive navne er endt med at være FC København-spillere, ser det helt anderledes ud i offensiven, hvor blandt andet Adam Buksa bliver valgt.

– Det bliver Buksa, fordi han er nieren, der reelt har præsteret bedst. Altså, vi kunne godt have taget Claesson, han kunne have spillet en falsk nier, forklarer Francis Dickoh om valget.

Herunder kan du se de 11, der blev valgt til holdet, der blev sat op i en 4-3-3 formation.

Diant Ramaj – Kevin Diks, Gabriel Pereira, Pantelis Hatzidiakos, Paulinho – Thomas Delaney, Mohamed Elyounoussi, Oliver Sørensen – Dario Osorio, Adam Buksa, Aral Simsir.

FC København fik seks spillere med, mens FC Midtjylland måtte nøjes med fem.

På søndag mødes de to klubber, når der bliver fløjtet et kæmpe brag i gang klokken 18.00 i Parken.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.



Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

– De skal skille sig af med ham!

FC København – Sønderjyske

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Trækker overskrifter i Sydkorea

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Stjerner sender besked til Froholdt

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul