De har gang i et parløb.
Med 36 point hver er det de små marginaler, der gør, at FC København lige nu er foran FC Midtjylland i kampen om at blive dansk mester. Men med udsigt til tre yderligere kampe mod hinanden i sæsonen, kan det hele blive afgjort, når de krydser klinger i de interne opgør.
Dermed kan de enkelte spillere blive altafgørende for, hvor guldmedaljerne ender henne, men hvem har egentlig det bedste hold?
I Viaplay-programmet Superliga Kickoff tog de debatten, og her skulle eksperterne Francis Dickoh og Peter Sørensen sætte en kombineret start-11’er ud fra de to klubbers trupper.
Og her var det tydeligt, at de var mest imponeret over Københavnernes defensiv, imens Ulvene har den bedste offensiv.
– Lige præcis når vi kigger på denne position (centerforsvaret, red.), så kan jeg godt lide, at vi gør det som par. Jeg satte FC Københavns stopperpar overfor FC Midtjylland i de fleste kampe. Det har været Pereira og Hatzidiakos, dem har jeg sat direkte op imod Mads Bech og Diao.
– Der må jeg bare sige, at for mig er det Hatzidiakos og Pereira, fordi de stoppere, de har i FC Midtjylland for tiden, er deres akilleshæl. I forhold til historien tager jeg mig selv ud af ligningen, men Sviatchenko, Scholz, Jim Larsen og Banggard har altid været hjertet på holdet, og det er det bare ikke lige nu. Hvis de kunne mønstre et lidt bedre forsvar som helhed og de to stoppere, så talte vi om en anden mesterskabskamp. Der synes jeg altså, at FC København har nogle, der er en my foran, siger Francis Dickoh.
Hvor de defensive navne er endt med at være FC København-spillere, ser det helt anderledes ud i offensiven, hvor blandt andet Adam Buksa bliver valgt.
– Det bliver Buksa, fordi han er nieren, der reelt har præsteret bedst. Altså, vi kunne godt have taget Claesson, han kunne have spillet en falsk nier, forklarer Francis Dickoh om valget.
Herunder kan du se de 11, der blev valgt til holdet, der blev sat op i en 4-3-3 formation.
Diant Ramaj – Kevin Diks, Gabriel Pereira, Pantelis Hatzidiakos, Paulinho – Thomas Delaney, Mohamed Elyounoussi, Oliver Sørensen – Dario Osorio, Adam Buksa, Aral Simsir.
FC København fik seks spillere med, mens FC Midtjylland måtte nøjes med fem.
På søndag mødes de to klubber, når der bliver fløjtet et kæmpe brag i gang klokken 18.00 i Parken.
Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED