Eksperter har sat kombineret FCK- og FCM-hold

Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Francis Dickoh har sat deres kombinerede FC Midtjylland- og FC København-hold.



De har gang i et parløb.

Med 36 point hver er det de små marginaler, der gør, at FC København lige nu er foran FC Midtjylland i kampen om at blive dansk mester. Men med udsigt til tre yderligere kampe mod hinanden i sæsonen, kan det hele blive afgjort, når de krydser klinger i de interne opgør.

Dermed kan de enkelte spillere blive altafgørende for, hvor guldmedaljerne ender henne, men hvem har egentlig det bedste hold?

I Viaplay-programmet Superliga Kickoff tog de debatten, og her skulle eksperterne Francis Dickoh og Peter Sørensen sætte en kombineret start-11’er ud fra de to klubbers trupper.

Og her var det tydeligt, at de var mest imponeret over Københavnernes defensiv, imens Ulvene har den bedste offensiv.

– Lige præcis når vi kigger på denne position (centerforsvaret, red.), så kan jeg godt lide, at vi gør det som par. Jeg satte FC Københavns stopperpar overfor FC Midtjylland i de fleste kampe. Det har været Pereira og Hatzidiakos, dem har jeg sat direkte op imod Mads Bech og Diao.

– Der må jeg bare sige, at for mig er det Hatzidiakos og Pereira, fordi de stoppere, de har i FC Midtjylland for tiden, er deres akilleshæl. I forhold til historien tager jeg mig selv ud af ligningen, men Sviatchenko, Scholz, Jim Larsen og Banggard har altid været hjertet på holdet, og det er det bare ikke lige nu. Hvis de kunne mønstre et lidt bedre forsvar som helhed og de to stoppere, så talte vi om en anden mesterskabskamp. Der synes jeg altså, at FC København har nogle, der er en my foran, siger Francis Dickoh.

Hvor de defensive navne er endt med at være FC København-spillere, ser det helt anderledes ud i offensiven, hvor blandt andet Adam Buksa bliver valgt.

– Det bliver Buksa, fordi han er nieren, der reelt har præsteret bedst. Altså, vi kunne godt have taget Claesson, han kunne have spillet en falsk nier, forklarer Francis Dickoh om valget.

Herunder kan du se de 11, der blev valgt til holdet, der blev sat op i en 4-3-3 formation.

Diant Ramaj – Kevin Diks, Gabriel Pereira, Pantelis Hatzidiakos, Paulinho – Thomas Delaney, Mohamed Elyounoussi, Oliver Sørensen – Dario Osorio, Adam Buksa, Aral Simsir.

FC København fik seks spillere med, mens FC Midtjylland måtte nøjes med fem.

På søndag mødes de to klubber, når der bliver fløjtet et kæmpe brag i gang klokken 18.00 i Parken.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Spår stor transferaktivitet i FC København

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kalder tronskifte i Danmark

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu