De har gang i et parløb.
Med 36 point hver er det de små marginaler, der gør, at FC København lige nu er foran FC Midtjylland i kampen om at blive dansk mester. Men med udsigt til tre yderligere kampe mod hinanden i sæsonen, kan det hele blive afgjort, når de krydser klinger i de interne opgør.
Dermed kan de enkelte spillere blive altafgørende for, hvor guldmedaljerne ender henne, men hvem har egentlig det bedste hold?
I Viaplay-programmet Superliga Kickoff tog de debatten, og her skulle eksperterne Francis Dickoh og Peter Sørensen sætte en kombineret start-11’er ud fra de to klubbers trupper.
Og her var det tydeligt, at de var mest imponeret over Københavnernes defensiv, imens Ulvene har den bedste offensiv.
– Lige præcis når vi kigger på denne position (centerforsvaret, red.), så kan jeg godt lide, at vi gør det som par. Jeg satte FC Københavns stopperpar overfor FC Midtjylland i de fleste kampe. Det har været Pereira og Hatzidiakos, dem har jeg sat direkte op imod Mads Bech og Diao.
– Der må jeg bare sige, at for mig er det Hatzidiakos og Pereira, fordi de stoppere, de har i FC Midtjylland for tiden, er deres akilleshæl. I forhold til historien tager jeg mig selv ud af ligningen, men Sviatchenko, Scholz, Jim Larsen og Banggard har altid været hjertet på holdet, og det er det bare ikke lige nu. Hvis de kunne mønstre et lidt bedre forsvar som helhed og de to stoppere, så talte vi om en anden mesterskabskamp. Der synes jeg altså, at FC København har nogle, der er en my foran, siger Francis Dickoh.
Hvor de defensive navne er endt med at være FC København-spillere, ser det helt anderledes ud i offensiven, hvor blandt andet Adam Buksa bliver valgt.
– Det bliver Buksa, fordi han er nieren, der reelt har præsteret bedst. Altså, vi kunne godt have taget Claesson, han kunne have spillet en falsk nier, forklarer Francis Dickoh om valget.
Herunder kan du se de 11, der blev valgt til holdet, der blev sat op i en 4-3-3 formation.
Diant Ramaj – Kevin Diks, Gabriel Pereira, Pantelis Hatzidiakos, Paulinho – Thomas Delaney, Mohamed Elyounoussi, Oliver Sørensen – Dario Osorio, Adam Buksa, Aral Simsir.
FC København fik seks spillere med, mens FC Midtjylland måtte nøjes med fem.
På søndag mødes de to klubber, når der bliver fløjtet et kæmpe brag i gang klokken 18.00 i Parken.
Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
AVIS