Eksperter har sat kombineret FCK- og FCM-hold

Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Francis Dickoh har sat deres kombinerede FC Midtjylland- og FC København-hold.



De har gang i et parløb.

Med 36 point hver er det de små marginaler, der gør, at FC København lige nu er foran FC Midtjylland i kampen om at blive dansk mester. Men med udsigt til tre yderligere kampe mod hinanden i sæsonen, kan det hele blive afgjort, når de krydser klinger i de interne opgør.

Dermed kan de enkelte spillere blive altafgørende for, hvor guldmedaljerne ender henne, men hvem har egentlig det bedste hold?

I Viaplay-programmet Superliga Kickoff tog de debatten, og her skulle eksperterne Francis Dickoh og Peter Sørensen sætte en kombineret start-11’er ud fra de to klubbers trupper.

Og her var det tydeligt, at de var mest imponeret over Københavnernes defensiv, imens Ulvene har den bedste offensiv.

– Lige præcis når vi kigger på denne position (centerforsvaret, red.), så kan jeg godt lide, at vi gør det som par. Jeg satte FC Københavns stopperpar overfor FC Midtjylland i de fleste kampe. Det har været Pereira og Hatzidiakos, dem har jeg sat direkte op imod Mads Bech og Diao.

– Der må jeg bare sige, at for mig er det Hatzidiakos og Pereira, fordi de stoppere, de har i FC Midtjylland for tiden, er deres akilleshæl. I forhold til historien tager jeg mig selv ud af ligningen, men Sviatchenko, Scholz, Jim Larsen og Banggard har altid været hjertet på holdet, og det er det bare ikke lige nu. Hvis de kunne mønstre et lidt bedre forsvar som helhed og de to stoppere, så talte vi om en anden mesterskabskamp. Der synes jeg altså, at FC København har nogle, der er en my foran, siger Francis Dickoh.

Hvor de defensive navne er endt med at være FC København-spillere, ser det helt anderledes ud i offensiven, hvor blandt andet Adam Buksa bliver valgt.

– Det bliver Buksa, fordi han er nieren, der reelt har præsteret bedst. Altså, vi kunne godt have taget Claesson, han kunne have spillet en falsk nier, forklarer Francis Dickoh om valget.

Herunder kan du se de 11, der blev valgt til holdet, der blev sat op i en 4-3-3 formation.

Diant Ramaj – Kevin Diks, Gabriel Pereira, Pantelis Hatzidiakos, Paulinho – Thomas Delaney, Mohamed Elyounoussi, Oliver Sørensen – Dario Osorio, Adam Buksa, Aral Simsir.

FC København fik seks spillere med, mens FC Midtjylland måtte nøjes med fem.

På søndag mødes de to klubber, når der bliver fløjtet et kæmpe brag i gang klokken 18.00 i Parken.

Du kan se hele analysen i klippet over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

‘Det er et større problem for os’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Frankrig – Spanien

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!