Det har været noget af et år for AGF.
I foråret var Aarhus-klubben tæt på at blive pokalmester, men Uwe Rösler og co. tabte til Silkeborg IF.
AGF formåede dog at stikke en kæp i hjulet på Brøndby IF, da Patrick Mortensen med sin 3-2-scoring sendte mesterskabet til FC Midtjylland.
I denne sæson startede AGF som lyn og torden, men senere er det blevet til en blød mellemvare.
Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen har evalueret AGF’s 2024, og der er noget, som eksperterne slet ikke forstår.
De mener, at AGF spillede som en drøm i de første syv runder, hvor mandskabet lå nummer to.
– Det var så forfriskende. Det var ikke bare, at de vandt fodboldkampe. Det var måden, at de vandt på. Det var seværdigt og offensivt. Det var genpres og hurtigt på angrebene.
– Nogle lod sig forføre mere end andre. Jeg synes, at det er meget interessant, at Uwe Rösler flere gange i studiet med dig Peter (Peter Sørensen, red.) har sagt, at AGF godt vidste, at det blev hverdag igen. Det er lidt sløjt og for tilbageholdende en holdning. Hvorfor skulle det blive hverdag? Hvorfor kan man ikke fortsætte?, siger Kenneth Emil Petersen.
Peter Sørensen supplerer.
– De er bange for deres egen skygge. Du sagde lige så tidligt som Rösler, at de ikke kunne holde det. Hvorfor fanden kunne det ikke holde? Hvorfor skal man tale som om, at man overpræsterer på sådan et niveau, at de ikke kan blive der? Hvorfor skal du tale ind i, at de har problemer og en skade her og der? Det talte Uwe Rösler meget ind i, og jeg synes, at Rösler er en fantastisk dygtig træner, og han er også meget velovervejet.
– Han har en bagtanke med henblik på at få succes. Gift Links er kun en spiller. Henrik Dalsgaard er kun en spiller. Tobias Mølgaard er kun en spiller. De har været nogenlunde forskånet for skader sammenlignet med de andre hold. Brøndby har haft et hav af skader, og Midtjylland har haft et hav af skader. Der er de vilkår, som man skal gebærde sig i og konkurrere i, og det burde de kunne have gjort bedre over året.
Du kan se hele eksperternes snak om AGF i videoplayeren øverst.
Lige nu er AGF nummer fire i Superligaen efter 17 runder.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Offentliggøres i dag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT