Eksperter revser AGF-udmelding: Hvorfor?

Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen forstår intet af, at Uwe Rösler meldte meget passivt ud, da spillet kørte som smurt for AGF i starten af sæsonen.



Det har været noget af et år for AGF.

I foråret var Aarhus-klubben tæt på at blive pokalmester, men Uwe Rösler og co. tabte til Silkeborg IF.

AGF formåede dog at stikke en kæp i hjulet på Brøndby IF, da Patrick Mortensen med sin 3-2-scoring sendte mesterskabet til FC Midtjylland.

I denne sæson startede AGF som lyn og torden, men senere er det blevet til en blød mellemvare.

Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen har evalueret AGF’s 2024, og der er noget, som eksperterne slet ikke forstår.

De mener, at AGF spillede som en drøm i de første syv runder, hvor mandskabet lå nummer to.

– Det var så forfriskende. Det var ikke bare, at de vandt fodboldkampe. Det var måden, at de vandt på. Det var seværdigt og offensivt. Det var genpres og hurtigt på angrebene.

– Nogle lod sig forføre mere end andre. Jeg synes, at det er meget interessant, at Uwe Rösler flere gange i studiet med dig Peter (Peter Sørensen, red.) har sagt, at AGF godt vidste, at det blev hverdag igen. Det er lidt sløjt og for tilbageholdende en holdning. Hvorfor skulle det blive hverdag? Hvorfor kan man ikke fortsætte?, siger Kenneth Emil Petersen.

Peter Sørensen supplerer.

– De er bange for deres egen skygge. Du sagde lige så tidligt som Rösler, at de ikke kunne holde det. Hvorfor fanden kunne det ikke holde? Hvorfor skal man tale som om, at man overpræsterer på sådan et niveau, at de ikke kan blive der? Hvorfor skal du tale ind i, at de har problemer og en skade her og der? Det talte Uwe Rösler meget ind i, og jeg synes, at Rösler er en fantastisk dygtig træner, og han er også meget velovervejet.

– Han har en bagtanke med henblik på at få succes. Gift Links er kun en spiller. Henrik Dalsgaard er kun en spiller. Tobias Mølgaard er kun en spiller. De har været nogenlunde forskånet for skader sammenlignet med de andre hold. Brøndby har haft et hav af skader, og Midtjylland har haft et hav af skader. Der er de vilkår, som man skal gebærde sig i og konkurrere i, og det burde de kunne have gjort bedre over året.

Du kan se hele eksperternes snak om AGF i videoplayeren øverst.

Lige nu er AGF nummer fire i Superligaen efter 17 runder.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Leverkusen – Bayern

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite