Det har været noget af et år for AGF.
I foråret var Aarhus-klubben tæt på at blive pokalmester, men Uwe Rösler og co. tabte til Silkeborg IF.
AGF formåede dog at stikke en kæp i hjulet på Brøndby IF, da Patrick Mortensen med sin 3-2-scoring sendte mesterskabet til FC Midtjylland.
I denne sæson startede AGF som lyn og torden, men senere er det blevet til en blød mellemvare.
Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen har evalueret AGF’s 2024, og der er noget, som eksperterne slet ikke forstår.
De mener, at AGF spillede som en drøm i de første syv runder, hvor mandskabet lå nummer to.
– Det var så forfriskende. Det var ikke bare, at de vandt fodboldkampe. Det var måden, at de vandt på. Det var seværdigt og offensivt. Det var genpres og hurtigt på angrebene.
– Nogle lod sig forføre mere end andre. Jeg synes, at det er meget interessant, at Uwe Rösler flere gange i studiet med dig Peter (Peter Sørensen, red.) har sagt, at AGF godt vidste, at det blev hverdag igen. Det er lidt sløjt og for tilbageholdende en holdning. Hvorfor skulle det blive hverdag? Hvorfor kan man ikke fortsætte?, siger Kenneth Emil Petersen.
Peter Sørensen supplerer.
– De er bange for deres egen skygge. Du sagde lige så tidligt som Rösler, at de ikke kunne holde det. Hvorfor fanden kunne det ikke holde? Hvorfor skal man tale som om, at man overpræsterer på sådan et niveau, at de ikke kan blive der? Hvorfor skal du tale ind i, at de har problemer og en skade her og der? Det talte Uwe Rösler meget ind i, og jeg synes, at Rösler er en fantastisk dygtig træner, og han er også meget velovervejet.
– Han har en bagtanke med henblik på at få succes. Gift Links er kun en spiller. Henrik Dalsgaard er kun en spiller. Tobias Mølgaard er kun en spiller. De har været nogenlunde forskånet for skader sammenlignet med de andre hold. Brøndby har haft et hav af skader, og Midtjylland har haft et hav af skader. Der er de vilkår, som man skal gebærde sig i og konkurrere i, og det burde de kunne have gjort bedre over året.
Du kan se hele eksperternes snak om AGF i videoplayeren øverst.
Lige nu er AGF nummer fire i Superligaen efter 17 runder.
LIVE
LIVE: Brøndby uden tre stjerner mod FCM
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Fortsætter vild målform
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Manchester City vinder FA Cup
CUSTOM