Eksperter revser AGF-udmelding: Hvorfor?

Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen forstår intet af, at Uwe Rösler meldte meget passivt ud, da spillet kørte som smurt for AGF i starten af sæsonen.



Det har været noget af et år for AGF.

I foråret var Aarhus-klubben tæt på at blive pokalmester, men Uwe Rösler og co. tabte til Silkeborg IF.

AGF formåede dog at stikke en kæp i hjulet på Brøndby IF, da Patrick Mortensen med sin 3-2-scoring sendte mesterskabet til FC Midtjylland.

I denne sæson startede AGF som lyn og torden, men senere er det blevet til en blød mellemvare.

Viaplay-eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen har evalueret AGF’s 2024, og der er noget, som eksperterne slet ikke forstår.

De mener, at AGF spillede som en drøm i de første syv runder, hvor mandskabet lå nummer to.

– Det var så forfriskende. Det var ikke bare, at de vandt fodboldkampe. Det var måden, at de vandt på. Det var seværdigt og offensivt. Det var genpres og hurtigt på angrebene.

– Nogle lod sig forføre mere end andre. Jeg synes, at det er meget interessant, at Uwe Rösler flere gange i studiet med dig Peter (Peter Sørensen, red.) har sagt, at AGF godt vidste, at det blev hverdag igen. Det er lidt sløjt og for tilbageholdende en holdning. Hvorfor skulle det blive hverdag? Hvorfor kan man ikke fortsætte?, siger Kenneth Emil Petersen.

Peter Sørensen supplerer.

– De er bange for deres egen skygge. Du sagde lige så tidligt som Rösler, at de ikke kunne holde det. Hvorfor fanden kunne det ikke holde? Hvorfor skal man tale som om, at man overpræsterer på sådan et niveau, at de ikke kan blive der? Hvorfor skal du tale ind i, at de har problemer og en skade her og der? Det talte Uwe Rösler meget ind i, og jeg synes, at Rösler er en fantastisk dygtig træner, og han er også meget velovervejet.

– Han har en bagtanke med henblik på at få succes. Gift Links er kun en spiller. Henrik Dalsgaard er kun en spiller. Tobias Mølgaard er kun en spiller. De har været nogenlunde forskånet for skader sammenlignet med de andre hold. Brøndby har haft et hav af skader, og Midtjylland har haft et hav af skader. Der er de vilkår, som man skal gebærde sig i og konkurrere i, og det burde de kunne have gjort bedre over året.

Du kan se hele eksperternes snak om AGF i videoplayeren øverst.

Lige nu er AGF nummer fire i Superligaen efter 17 runder.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Norge – England

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Norsk ekspert håner Danmark

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Argentina – Schweiz