Eksperter spekulerer: Zanka retur til FCK?

Viaplay-ekspert Ken Ilsø mener, at det ville være en god løsning for FCK at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen retur til København.



Mathias Zanka Jørgensen er uomtvisteligt en af de største ikoner i FC København, og den tidligere landsholdsspiller er blevet hentet 'hjem' til hovedstaden to gange før. 

Først i 2014 efter et ophold i PSV Eindhoven og siden i 2020, hvor han blev hentet på en lejeaftale fra Fenerbahce. 

Og står det Viaplay-ekspert Ken Ilsø, så skulle Peter 'PC' Christiansen overveje at fuldende hattricket. 

– Han er en spiller, der kender kulturen. Han spiller overhovedet ikke i Brentford. Han har godt nok kontrakt til 2025, men han kunne måske have en interesse i at komme hjem på leje – måske en lejeaftale frem til sommer.  

FC København har døjet med skadesproblemer i bagerste geled på det seneste, og her kunne Zanka være behjælpelig, fortsætter Ilsø. 

– FCK har lidt problemer med skader. Khocholava er ude, så man kunne få ham (Zanka, red.) ind og så rykke Diks over  i højresiden. Det kunne løse nogle problemer uden at skabe for voldsom ravage i truppen. Det ville være en kortsigtet, fornuftig løsning, fortæller han til Viaplay.

Viaplay-kollega Jesper Thygesen mener ligeledes, at det ville være stort at hente Zanka, men påpeger at det blive svært at lokke den garvede midterstopper væk fra London. 

– Han vidste godt, at han ikke ville komme til at spille, da han forlængede sin kontrakt. Jeg tror, København hurtigt kan blive for lille, når man bor i London. Han har forlænget sin kontrakt med henblik  på, at han skal understøtte holdet i Brentford og ikke nødvendigvis spille særlig meget. De gange, han er inde for at løse en opgave, der synes jeg faktisk, at han gør det godt. Det ville dog være et 'scoop' hvis 'PC' kan lokke ham hjem fra London. Det er en af de helt store legender og ikoner i FC København, fortæller Jesper Thygesen til Viaplay. 

Zanka har blot spillet seks minutter i Premier League i indeværende sæson for Thomas Franks Brentford-mandskab. 

Den 33-årige dansker er dog, som Thygesen og Ilsø påpeger, på kontrakt hos 'The Bees' helt indtil 2025, hvorfor det virker usandsynligt, at han skulle vende retur til den danske hovedstad lige foreløbig.

Du kan se hele snakkem om Mathias Zanka Jørgensen i videoafspilleren øverst.







LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Pinligt! Danmark brænder på stribe



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham præsenterer ny træner

Kæmpe stjerne besøger København

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

FC København afviser konspirationsteori



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Sverige skal til VM

Melder ud om Kasper Hjulmand

Stor profil glad for Brøndby

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Italien under massivt pres

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tjekkiet – Danmark

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Scoringer på Stamford Bridge

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina