Eksperter spekulerer: Zanka retur til FCK?

Viaplay-ekspert Ken Ilsø mener, at det ville være en god løsning for FCK at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen retur til København.



Mathias Zanka Jørgensen er uomtvisteligt en af de største ikoner i FC København, og den tidligere landsholdsspiller er blevet hentet 'hjem' til hovedstaden to gange før. 

Først i 2014 efter et ophold i PSV Eindhoven og siden i 2020, hvor han blev hentet på en lejeaftale fra Fenerbahce. 

Og står det Viaplay-ekspert Ken Ilsø, så skulle Peter 'PC' Christiansen overveje at fuldende hattricket. 

– Han er en spiller, der kender kulturen. Han spiller overhovedet ikke i Brentford. Han har godt nok kontrakt til 2025, men han kunne måske have en interesse i at komme hjem på leje – måske en lejeaftale frem til sommer.  

FC København har døjet med skadesproblemer i bagerste geled på det seneste, og her kunne Zanka være behjælpelig, fortsætter Ilsø. 

– FCK har lidt problemer med skader. Khocholava er ude, så man kunne få ham (Zanka, red.) ind og så rykke Diks over  i højresiden. Det kunne løse nogle problemer uden at skabe for voldsom ravage i truppen. Det ville være en kortsigtet, fornuftig løsning, fortæller han til Viaplay.

Viaplay-kollega Jesper Thygesen mener ligeledes, at det ville være stort at hente Zanka, men påpeger at det blive svært at lokke den garvede midterstopper væk fra London. 

– Han vidste godt, at han ikke ville komme til at spille, da han forlængede sin kontrakt. Jeg tror, København hurtigt kan blive for lille, når man bor i London. Han har forlænget sin kontrakt med henblik  på, at han skal understøtte holdet i Brentford og ikke nødvendigvis spille særlig meget. De gange, han er inde for at løse en opgave, der synes jeg faktisk, at han gør det godt. Det ville dog være et 'scoop' hvis 'PC' kan lokke ham hjem fra London. Det er en af de helt store legender og ikoner i FC København, fortæller Jesper Thygesen til Viaplay. 

Zanka har blot spillet seks minutter i Premier League i indeværende sæson for Thomas Franks Brentford-mandskab. 

Den 33-årige dansker er dog, som Thygesen og Ilsø påpeger, på kontrakt hos 'The Bees' helt indtil 2025, hvorfor det virker usandsynligt, at han skulle vende retur til den danske hovedstad lige foreløbig.

Du kan se hele snakkem om Mathias Zanka Jørgensen i videoafspilleren øverst.



– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt