Eksperter spekulerer: Zanka retur til FCK?

Viaplay-ekspert Ken Ilsø mener, at det ville være en god løsning for FCK at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen retur til København.



Mathias Zanka Jørgensen er uomtvisteligt en af de største ikoner i FC København, og den tidligere landsholdsspiller er blevet hentet 'hjem' til hovedstaden to gange før. 

Først i 2014 efter et ophold i PSV Eindhoven og siden i 2020, hvor han blev hentet på en lejeaftale fra Fenerbahce. 

Og står det Viaplay-ekspert Ken Ilsø, så skulle Peter 'PC' Christiansen overveje at fuldende hattricket. 

– Han er en spiller, der kender kulturen. Han spiller overhovedet ikke i Brentford. Han har godt nok kontrakt til 2025, men han kunne måske have en interesse i at komme hjem på leje – måske en lejeaftale frem til sommer.  

FC København har døjet med skadesproblemer i bagerste geled på det seneste, og her kunne Zanka være behjælpelig, fortsætter Ilsø. 

– FCK har lidt problemer med skader. Khocholava er ude, så man kunne få ham (Zanka, red.) ind og så rykke Diks over  i højresiden. Det kunne løse nogle problemer uden at skabe for voldsom ravage i truppen. Det ville være en kortsigtet, fornuftig løsning, fortæller han til Viaplay.

Viaplay-kollega Jesper Thygesen mener ligeledes, at det ville være stort at hente Zanka, men påpeger at det blive svært at lokke den garvede midterstopper væk fra London. 

– Han vidste godt, at han ikke ville komme til at spille, da han forlængede sin kontrakt. Jeg tror, København hurtigt kan blive for lille, når man bor i London. Han har forlænget sin kontrakt med henblik  på, at han skal understøtte holdet i Brentford og ikke nødvendigvis spille særlig meget. De gange, han er inde for at løse en opgave, der synes jeg faktisk, at han gør det godt. Det ville dog være et 'scoop' hvis 'PC' kan lokke ham hjem fra London. Det er en af de helt store legender og ikoner i FC København, fortæller Jesper Thygesen til Viaplay. 

Zanka har blot spillet seks minutter i Premier League i indeværende sæson for Thomas Franks Brentford-mandskab. 

Den 33-årige dansker er dog, som Thygesen og Ilsø påpeger, på kontrakt hos 'The Bees' helt indtil 2025, hvorfor det virker usandsynligt, at han skulle vende retur til den danske hovedstad lige foreløbig.

Du kan se hele snakkem om Mathias Zanka Jørgensen i videoafspilleren øverst.





LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Rekordtransfer?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Hemmelig samtale med storklub

Chokskifte?

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Mere aktivitet på vej i FC København

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

FBI Boston fælder dansk rigmand

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

– Det er meget svært for Nørgaard

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Dyr dansk bomber til Everton?

Kontramelding om transfer

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Store ord om Roony Bardghji

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg