Eksperter spekulerer: Zanka retur til FCK?

Viaplay-ekspert Ken Ilsø mener, at det ville være en god løsning for FCK at hente Mathias 'Zanka' Jørgensen retur til København.



Mathias Zanka Jørgensen er uomtvisteligt en af de største ikoner i FC København, og den tidligere landsholdsspiller er blevet hentet 'hjem' til hovedstaden to gange før. 

Først i 2014 efter et ophold i PSV Eindhoven og siden i 2020, hvor han blev hentet på en lejeaftale fra Fenerbahce. 

Og står det Viaplay-ekspert Ken Ilsø, så skulle Peter 'PC' Christiansen overveje at fuldende hattricket. 

– Han er en spiller, der kender kulturen. Han spiller overhovedet ikke i Brentford. Han har godt nok kontrakt til 2025, men han kunne måske have en interesse i at komme hjem på leje – måske en lejeaftale frem til sommer.  

FC København har døjet med skadesproblemer i bagerste geled på det seneste, og her kunne Zanka være behjælpelig, fortsætter Ilsø. 

– FCK har lidt problemer med skader. Khocholava er ude, så man kunne få ham (Zanka, red.) ind og så rykke Diks over  i højresiden. Det kunne løse nogle problemer uden at skabe for voldsom ravage i truppen. Det ville være en kortsigtet, fornuftig løsning, fortæller han til Viaplay.

Viaplay-kollega Jesper Thygesen mener ligeledes, at det ville være stort at hente Zanka, men påpeger at det blive svært at lokke den garvede midterstopper væk fra London. 

– Han vidste godt, at han ikke ville komme til at spille, da han forlængede sin kontrakt. Jeg tror, København hurtigt kan blive for lille, når man bor i London. Han har forlænget sin kontrakt med henblik  på, at han skal understøtte holdet i Brentford og ikke nødvendigvis spille særlig meget. De gange, han er inde for at løse en opgave, der synes jeg faktisk, at han gør det godt. Det ville dog være et 'scoop' hvis 'PC' kan lokke ham hjem fra London. Det er en af de helt store legender og ikoner i FC København, fortæller Jesper Thygesen til Viaplay. 

Zanka har blot spillet seks minutter i Premier League i indeværende sæson for Thomas Franks Brentford-mandskab. 

Den 33-årige dansker er dog, som Thygesen og Ilsø påpeger, på kontrakt hos 'The Bees' helt indtil 2025, hvorfor det virker usandsynligt, at han skulle vende retur til den danske hovedstad lige foreløbig.

Du kan se hele snakkem om Mathias Zanka Jørgensen i videoafspilleren øverst.



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Overvejer Mathias Jensen-køb

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Magisk aften for FC København-stjerne

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Fælder dom over Højlund

– Alle taler om dem!

Presset Frank: Her er vores store problem

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Et frygteligt scenarie

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’