PARKEN (Tipsbladet): FC København kom mandag aften tilbage på sejrssporet efter 1-0 over Randers FC.
I særligt første halvleg viste flere af hjemmeholdets profiler sig frem fra sin bedste side, og en af dem var Victor Froholdt, der utrætteligt piskede rundt på banen og var overliggeren fra at score en kandidat til rundens mål.
Efter opgøret fik stortalentet, der netop har fået dansk A-landsholdsdebut, masser af roser fra matchvinder Magnus Mattsson.
– Han spiller en strålende kamp, hvilket gør arbejdet nemmere for mig og Amin (Chiakha), når vi ved, at vi har en motor som ham liggende bag os. Han støver alle bolde op, og så har han et uhørt løbepensum. Han har virkelig gang i en god sæson.
Victor Froholdt har spillet fuld tid i tæt på samtlige kampe dette forår og ser ikke ud til at løbe tør for benzin lige foreløbigt ifølge Magnus Mattsson.
– Han spiller jo det hele og virker altid frisk og bliver aldrig skadet eller træt. Han er selvfølgelig ung, men har bare en vild krop og løbepensum. Han er også helt unik i nogle af de biptests, vi har i ferierne, hvilket siger noget om hans motor, fortæller Magnus Mattsson, der gerne havde set holdkammeratens drøn på overliggeren gå i kassen.
Også Jacob Neestrup er meget begejstret for sin unge midtbanemand.
– Jeg synes begge centralt, spiller godt i dag (mandag, red.). Clem som strategen og den mere rolige og Victor som den mere dynamiske. Det kan være, at jeg havde sagt, Froholdt havde gjort det en tand bedre, hvis den ikke havde ramt overliggeren, siger FCK-chefen og tilføjer, at stortalentets ben næppe kommer til at lette fra jorden.
– Det bliver aldrig en udfordring med Victor, siger han med et smil.
Udover en stærk præstation af Victor Froholdt, så så Jacob Neestrup en mere eller mindre helstøbt FCK-indsats med afsæt i en overlegen første halvleg.
– Jeg oplevede, at vi vinder fortjent. Det eneste, som ikke er perfekt ved første halvleg, er, at det kun står 1-0. Det er ikke sådan, at vi vader i store chancer, men stadigvæk tilpas med chancer til, at vi kan føre med mere. Det er meget lige ved og næsten, vi er dynamiske, gode i presset og kommer derind, hvor det gør ondt.
– Så den del er jeg tilfreds med, og jeg er egentlig også tilfreds med anden halvleg langt hen ad vejen. Der er en lille periode, hvor vi mister initiativet og nogle minutter til sidst, hvor der er farlige situationer, som der altid vil være, når du fører med én.
Jacob Neestrup fortæller også, at han snart håber på at have flere spillere tilbage fra skader, og slår fast at Roberts fravær i mandagens kamp skyldes en mindre skade. FCK-chefen har på nuværende tidspunkt ikke klarhed over, om han er til rådighed i næste runde.

Skuffelse i Randers
Hvor FC København kunne fejre sejren ved slutfløjt og konstatere, at hullet op til FC Midtjylland nu kun er på et point, så var minen en anden i Randers-lejren.
– Jeg er skuffet, og den første halve time ligner meget kampen mod Midtjylland, uden at vi var helt så ringe. Vi er under gevaldigt pres og har svært ved at komme ud af det. FCK er dygtige, når det spiller for dem, og ud fra budgetter skal der også være niveauforskel. Men det er skuffende, at vi ikke kommer bedre ud til kampen, fordi vi i anden halvleg har ære af det uden for alvor at spille os tæt på, siger André Rømer efter opgøret.
Selvom første halvleg var en stor skuffelse, så afslører Rasmus Bertelsen, at der ikke var behov for at hæve stemmen i pausen.
– Jeg synes ikke, der var noget galt med mentaliteten. Skal man tale med store bogstaver, så skal det være fordi, at folk graver sig ind i sig selv. Jeg synes egentlig, der var moral nok til at få kæmpet os ud af en svær situation. Det handlede mere om en reorganisering og justeringer af forskellige ting.
Anden halvleg blev bedre set med Randers-briller, og derfor er troen på metal fortsat intakt.
– Kampen her ændrer ikke på noget i forhold til ambitionerne. Der er ikke grund til at gøre et 1-0-nederlag i Parken værre, end det er. Nu skal vi møde Midtjylland næste gang, som vi aldrig slår, og så skal vi til Farum efter det, hvor vi aldrig vinder. Vi vidste godt, at vores startprogram ville blive svært, men vi skal selvfølgelig passe på, der ikke kører et tog med Brøndby og AGF, som er startet godt, siger Rasmus Bertelsen.
Randers FC sidder aktuelt på femtepladsen med fire point op til AGF og bronze.
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT