Eksploderet i Superligaen: ‘Helt unik’

FC København sejrede over Randers FC efter endnu en flot præstation af klubbens nye nøglespiller Victor Froholdt.



PARKEN (Tipsbladet): FC København kom mandag aften tilbage på sejrssporet efter 1-0 over Randers FC.

I særligt første halvleg viste flere af hjemmeholdets profiler sig frem fra sin bedste side, og en af dem var Victor Froholdt, der utrætteligt piskede rundt på banen og var overliggeren fra at score en kandidat til rundens mål.

Efter opgøret fik stortalentet, der netop har fået dansk A-landsholdsdebut, masser af roser fra matchvinder Magnus Mattsson.

– Han spiller en strålende kamp, hvilket gør arbejdet nemmere for mig og Amin (Chiakha), når vi ved, at vi har en motor som ham liggende bag os. Han støver alle bolde op, og så har han et uhørt løbepensum. Han har virkelig gang i en god sæson.

Victor Froholdt har spillet fuld tid i tæt på samtlige kampe dette forår og ser ikke ud til at løbe tør for benzin lige foreløbigt ifølge Magnus Mattsson.

– Han spiller jo det hele og virker altid frisk og bliver aldrig skadet eller træt. Han er selvfølgelig ung, men har bare en vild krop og løbepensum. Han er også helt unik i nogle af de biptests, vi har i ferierne, hvilket siger noget om hans motor, fortæller Magnus Mattsson, der gerne havde set holdkammeratens drøn på overliggeren gå i kassen.

Også Jacob Neestrup er meget begejstret for sin unge midtbanemand.

– Jeg synes begge centralt, spiller godt i dag (mandag, red.). Clem som strategen og den mere rolige og Victor som den mere dynamiske. Det kan være, at jeg havde sagt, Froholdt havde gjort det en tand bedre, hvis den ikke havde ramt overliggeren, siger FCK-chefen og tilføjer, at stortalentets ben næppe kommer til at lette fra jorden.

– Det bliver aldrig en udfordring med Victor, siger han med et smil.

Udover en stærk præstation af Victor Froholdt, så så Jacob Neestrup en mere eller mindre helstøbt FCK-indsats med afsæt i en overlegen første halvleg.

– Jeg oplevede, at vi vinder fortjent. Det eneste, som ikke er perfekt ved første halvleg, er, at det kun står 1-0. Det er ikke sådan, at vi vader i store chancer, men stadigvæk tilpas med chancer til, at vi kan føre med mere. Det er meget lige ved og næsten, vi er dynamiske, gode i presset og kommer derind, hvor det gør ondt.

– Så den del er jeg tilfreds med, og jeg er egentlig også tilfreds med anden halvleg langt hen ad vejen. Der er en lille periode, hvor vi mister initiativet og nogle minutter til sidst, hvor der er farlige situationer, som der altid vil være, når du fører med én.

Jacob Neestrup fortæller også, at han snart håber på at have flere spillere tilbage fra skader, og slår fast at Roberts fravær i mandagens kamp skyldes en mindre skade. FCK-chefen har på nuværende tidspunkt ikke klarhed over, om han er til rådighed i næste runde.

Skuffelse i Randers

Hvor FC København kunne fejre sejren ved slutfløjt og konstatere, at hullet op til FC Midtjylland nu kun er på et point, så var minen en anden i Randers-lejren.

– Jeg er skuffet, og den første halve time ligner meget kampen mod Midtjylland, uden at vi var helt så ringe. Vi er under gevaldigt pres og har svært ved at komme ud af det. FCK er dygtige, når det spiller for dem, og ud fra budgetter skal der også være niveauforskel. Men det er skuffende, at vi ikke kommer bedre ud til kampen, fordi vi i anden halvleg har ære af det uden for alvor at spille os tæt på, siger André Rømer efter opgøret.

Selvom første halvleg var en stor skuffelse, så afslører Rasmus Bertelsen, at der ikke var behov for at hæve stemmen i pausen.

– Jeg synes ikke, der var noget galt med mentaliteten. Skal man tale med store bogstaver, så skal det være fordi, at folk graver sig ind i sig selv. Jeg synes egentlig, der var moral nok til at få kæmpet os ud af en svær situation. Det handlede mere om en reorganisering og justeringer af forskellige ting.

Anden halvleg blev bedre set med Randers-briller, og derfor er troen på metal fortsat intakt.

– Kampen her ændrer ikke på noget i forhold til ambitionerne. Der er ikke grund til at gøre et 1-0-nederlag i Parken værre, end det er. Nu skal vi møde Midtjylland næste gang, som vi aldrig slår, og så skal vi til Farum efter det, hvor vi aldrig vinder. Vi vidste godt, at vores startprogram ville blive svært, men vi skal selvfølgelig passe på, der ikke kører et tog med Brøndby og AGF, som er startet godt, siger Rasmus Bertelsen.

Randers FC sidder aktuelt på femtepladsen med fire point op til AGF og bronze.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Randers FC – AGF

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny Liverpool-nedtur

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn