PARKEN (Tipsbladet): FC København kom mandag aften tilbage på sejrssporet efter 1-0 over Randers FC.
I særligt første halvleg viste flere af hjemmeholdets profiler sig frem fra sin bedste side, og en af dem var Victor Froholdt, der utrætteligt piskede rundt på banen og var overliggeren fra at score en kandidat til rundens mål.
Efter opgøret fik stortalentet, der netop har fået dansk A-landsholdsdebut, masser af roser fra matchvinder Magnus Mattsson.
– Han spiller en strålende kamp, hvilket gør arbejdet nemmere for mig og Amin (Chiakha), når vi ved, at vi har en motor som ham liggende bag os. Han støver alle bolde op, og så har han et uhørt løbepensum. Han har virkelig gang i en god sæson.
Victor Froholdt har spillet fuld tid i tæt på samtlige kampe dette forår og ser ikke ud til at løbe tør for benzin lige foreløbigt ifølge Magnus Mattsson.
– Han spiller jo det hele og virker altid frisk og bliver aldrig skadet eller træt. Han er selvfølgelig ung, men har bare en vild krop og løbepensum. Han er også helt unik i nogle af de biptests, vi har i ferierne, hvilket siger noget om hans motor, fortæller Magnus Mattsson, der gerne havde set holdkammeratens drøn på overliggeren gå i kassen.
Også Jacob Neestrup er meget begejstret for sin unge midtbanemand.
– Jeg synes begge centralt, spiller godt i dag (mandag, red.). Clem som strategen og den mere rolige og Victor som den mere dynamiske. Det kan være, at jeg havde sagt, Froholdt havde gjort det en tand bedre, hvis den ikke havde ramt overliggeren, siger FCK-chefen og tilføjer, at stortalentets ben næppe kommer til at lette fra jorden.
– Det bliver aldrig en udfordring med Victor, siger han med et smil.
Udover en stærk præstation af Victor Froholdt, så så Jacob Neestrup en mere eller mindre helstøbt FCK-indsats med afsæt i en overlegen første halvleg.
– Jeg oplevede, at vi vinder fortjent. Det eneste, som ikke er perfekt ved første halvleg, er, at det kun står 1-0. Det er ikke sådan, at vi vader i store chancer, men stadigvæk tilpas med chancer til, at vi kan føre med mere. Det er meget lige ved og næsten, vi er dynamiske, gode i presset og kommer derind, hvor det gør ondt.
– Så den del er jeg tilfreds med, og jeg er egentlig også tilfreds med anden halvleg langt hen ad vejen. Der er en lille periode, hvor vi mister initiativet og nogle minutter til sidst, hvor der er farlige situationer, som der altid vil være, når du fører med én.
Jacob Neestrup fortæller også, at han snart håber på at have flere spillere tilbage fra skader, og slår fast at Roberts fravær i mandagens kamp skyldes en mindre skade. FCK-chefen har på nuværende tidspunkt ikke klarhed over, om han er til rådighed i næste runde.

Skuffelse i Randers
Hvor FC København kunne fejre sejren ved slutfløjt og konstatere, at hullet op til FC Midtjylland nu kun er på et point, så var minen en anden i Randers-lejren.
– Jeg er skuffet, og den første halve time ligner meget kampen mod Midtjylland, uden at vi var helt så ringe. Vi er under gevaldigt pres og har svært ved at komme ud af det. FCK er dygtige, når det spiller for dem, og ud fra budgetter skal der også være niveauforskel. Men det er skuffende, at vi ikke kommer bedre ud til kampen, fordi vi i anden halvleg har ære af det uden for alvor at spille os tæt på, siger André Rømer efter opgøret.
Selvom første halvleg var en stor skuffelse, så afslører Rasmus Bertelsen, at der ikke var behov for at hæve stemmen i pausen.
– Jeg synes ikke, der var noget galt med mentaliteten. Skal man tale med store bogstaver, så skal det være fordi, at folk graver sig ind i sig selv. Jeg synes egentlig, der var moral nok til at få kæmpet os ud af en svær situation. Det handlede mere om en reorganisering og justeringer af forskellige ting.
Anden halvleg blev bedre set med Randers-briller, og derfor er troen på metal fortsat intakt.
– Kampen her ændrer ikke på noget i forhold til ambitionerne. Der er ikke grund til at gøre et 1-0-nederlag i Parken værre, end det er. Nu skal vi møde Midtjylland næste gang, som vi aldrig slår, og så skal vi til Farum efter det, hvor vi aldrig vinder. Vi vidste godt, at vores startprogram ville blive svært, men vi skal selvfølgelig passe på, der ikke kører et tog med Brøndby og AGF, som er startet godt, siger Rasmus Bertelsen.
Randers FC sidder aktuelt på femtepladsen med fire point op til AGF og bronze.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE