AGF’s helt: Mit første mål var jo helt fantastisk

AGF-helten Jelle Duin er ekstatisk over, at han og holdkammeraterne søndag vendte 0-3 til 3-3 og vandt bronze.



0-3 efter 74 minutter og en mand i undertal.

Det er sjældent, at det scenarie giver point, men efter et vanvidscomeback lykkedes det søndag AGF at kæmpe sig tilbage til 3-3, hvilket betød, at klubben snuppede bronzemedaljerne i Superligaen.

Angriberen Jelle Duin blev skiftet ind 20 minutter før tid og nåede at lave to mål og trække et straffespark, og hollænderen var henrykt efter kampen.

– Det var fantastisk. Mit første mål var jo helt fantastisk, og så følte jeg, at hele stadion og hele byen begyndte at tro på det igen.

– Uwe Rösler (AGF-træner, red.) satte mig ind for at få flere offensive muligheder, og jeg troede på det fra start, siger Jelle Duin.

Bronzemedaljerne kom i hus, fordi Viborg FF spillede uafgjort med FC Nordsjælland. Dermed sluttede AGF foran viborgenserne på grund af en bedre målscore.

Den hollandske AGF-helt erstattede offensivspilleren Mikkel Duelund, som havde svært ved at forstå, hvad der skete i de afgørende momenter.

– Vi kom bagud 0-3 og tænkte, at nu var vi nødt til at satse på, at FCN klarede ærterne for os. Men så satte vi en hollænder ind, og jeg ved ikke, hvad han har lavet på det sidste, men han scorede to og fik straffesparket. Det var en vanvittig reaktion.

– Da Jelle scorede til 3-3, var det sådan en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke kan sætte ord på. Det føles lidt som at vinde guld, for vi var pakket sammen. Vi var væk. Vi blev jo helt most af Brøndby, og så skulle der sådan noget til. Det er vanvittigt, siger Duelund.

Jelle Duin kom til AGF i starten af sæsonen på leje fra den hollandske klub AZ Alkmaar, og den aftale udløber nu, hvor sæsonen går på hæld.

Efter kampen sang AGF-fansene deres kærlighed ned mod Jelle Duin, og står det til hollænderen, bliver han i Aarhus på en permanent aftale.

– Jeg har sagt til mine holdkammerater, at klubben har en fantastisk fanbase, og jeg har haft en virkelig god tid i klubben. Jeg har sagt til Stig Inge Bjørnebye (sportsdirektør, red.), at jeg gerne vil blive.

– Men hvis jeg ikke kommer tilbage, vil det være fedt at stoppe her med denne følelse af at bringe Europa til Aarhus, siger hollænderen.

AGF skal nu forsøge at skaffe sig adgang til Conference League via kvalifikationsturneringen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Højlund står til at slå personlige rekorder

LIVE: Viborg FF – FC København

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

Nu svarer David Nielsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mexico kommer med markant melding om VM

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Mourinho tog røven på Zeca

– Der får David at vide, at han er fyret

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Osula slår alle andre

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

I svime over Filip Jørgensen

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Chido Obi nomineret til pris

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans