AGF’s helt: Mit første mål var jo helt fantastisk

AGF-helten Jelle Duin er ekstatisk over, at han og holdkammeraterne søndag vendte 0-3 til 3-3 og vandt bronze.



0-3 efter 74 minutter og en mand i undertal.

Det er sjældent, at det scenarie giver point, men efter et vanvidscomeback lykkedes det søndag AGF at kæmpe sig tilbage til 3-3, hvilket betød, at klubben snuppede bronzemedaljerne i Superligaen.

Angriberen Jelle Duin blev skiftet ind 20 minutter før tid og nåede at lave to mål og trække et straffespark, og hollænderen var henrykt efter kampen.

– Det var fantastisk. Mit første mål var jo helt fantastisk, og så følte jeg, at hele stadion og hele byen begyndte at tro på det igen.

– Uwe Rösler (AGF-træner, red.) satte mig ind for at få flere offensive muligheder, og jeg troede på det fra start, siger Jelle Duin.

Bronzemedaljerne kom i hus, fordi Viborg FF spillede uafgjort med FC Nordsjælland. Dermed sluttede AGF foran viborgenserne på grund af en bedre målscore.

Den hollandske AGF-helt erstattede offensivspilleren Mikkel Duelund, som havde svært ved at forstå, hvad der skete i de afgørende momenter.

– Vi kom bagud 0-3 og tænkte, at nu var vi nødt til at satse på, at FCN klarede ærterne for os. Men så satte vi en hollænder ind, og jeg ved ikke, hvad han har lavet på det sidste, men han scorede to og fik straffesparket. Det var en vanvittig reaktion.

– Da Jelle scorede til 3-3, var det sådan en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke kan sætte ord på. Det føles lidt som at vinde guld, for vi var pakket sammen. Vi var væk. Vi blev jo helt most af Brøndby, og så skulle der sådan noget til. Det er vanvittigt, siger Duelund.

Jelle Duin kom til AGF i starten af sæsonen på leje fra den hollandske klub AZ Alkmaar, og den aftale udløber nu, hvor sæsonen går på hæld.

Efter kampen sang AGF-fansene deres kærlighed ned mod Jelle Duin, og står det til hollænderen, bliver han i Aarhus på en permanent aftale.

– Jeg har sagt til mine holdkammerater, at klubben har en fantastisk fanbase, og jeg har haft en virkelig god tid i klubben. Jeg har sagt til Stig Inge Bjørnebye (sportsdirektør, red.), at jeg gerne vil blive.

– Men hvis jeg ikke kommer tilbage, vil det være fedt at stoppe her med denne følelse af at bringe Europa til Aarhus, siger hollænderen.

AGF skal nu forsøge at skaffe sig adgang til Conference League via kvalifikationsturneringen.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Mbappé afviser teori

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

– Glem 4-4-4-4-0

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Viser målform før vigtig landskamp

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Josip Radošević på samtlige forsider

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år