AGF’s helt: Mit første mål var jo helt fantastisk

AGF-helten Jelle Duin er ekstatisk over, at han og holdkammeraterne søndag vendte 0-3 til 3-3 og vandt bronze.



0-3 efter 74 minutter og en mand i undertal.

Det er sjældent, at det scenarie giver point, men efter et vanvidscomeback lykkedes det søndag AGF at kæmpe sig tilbage til 3-3, hvilket betød, at klubben snuppede bronzemedaljerne i Superligaen.

Angriberen Jelle Duin blev skiftet ind 20 minutter før tid og nåede at lave to mål og trække et straffespark, og hollænderen var henrykt efter kampen.

– Det var fantastisk. Mit første mål var jo helt fantastisk, og så følte jeg, at hele stadion og hele byen begyndte at tro på det igen.

– Uwe Rösler (AGF-træner, red.) satte mig ind for at få flere offensive muligheder, og jeg troede på det fra start, siger Jelle Duin.

Bronzemedaljerne kom i hus, fordi Viborg FF spillede uafgjort med FC Nordsjælland. Dermed sluttede AGF foran viborgenserne på grund af en bedre målscore.

Den hollandske AGF-helt erstattede offensivspilleren Mikkel Duelund, som havde svært ved at forstå, hvad der skete i de afgørende momenter.

– Vi kom bagud 0-3 og tænkte, at nu var vi nødt til at satse på, at FCN klarede ærterne for os. Men så satte vi en hollænder ind, og jeg ved ikke, hvad han har lavet på det sidste, men han scorede to og fik straffesparket. Det var en vanvittig reaktion.

– Da Jelle scorede til 3-3, var det sådan en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke kan sætte ord på. Det føles lidt som at vinde guld, for vi var pakket sammen. Vi var væk. Vi blev jo helt most af Brøndby, og så skulle der sådan noget til. Det er vanvittigt, siger Duelund.

Jelle Duin kom til AGF i starten af sæsonen på leje fra den hollandske klub AZ Alkmaar, og den aftale udløber nu, hvor sæsonen går på hæld.

Efter kampen sang AGF-fansene deres kærlighed ned mod Jelle Duin, og står det til hollænderen, bliver han i Aarhus på en permanent aftale.

– Jeg har sagt til mine holdkammerater, at klubben har en fantastisk fanbase, og jeg har haft en virkelig god tid i klubben. Jeg har sagt til Stig Inge Bjørnebye (sportsdirektør, red.), at jeg gerne vil blive.

– Men hvis jeg ikke kommer tilbage, vil det være fedt at stoppe her med denne følelse af at bringe Europa til Aarhus, siger hollænderen.

AGF skal nu forsøge at skaffe sig adgang til Conference League via kvalifikationsturneringen.

/ritzau/



Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vender hjem til AaB

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

‘Tæt på ren elendighed’

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester