0-3 efter 74 minutter og en mand i undertal.
Det er sjældent, at det scenarie giver point, men efter et vanvidscomeback lykkedes det søndag AGF at kæmpe sig tilbage til 3-3, hvilket betød, at klubben snuppede bronzemedaljerne i Superligaen.
Angriberen Jelle Duin blev skiftet ind 20 minutter før tid og nåede at lave to mål og trække et straffespark, og hollænderen var henrykt efter kampen.
– Det var fantastisk. Mit første mål var jo helt fantastisk, og så følte jeg, at hele stadion og hele byen begyndte at tro på det igen.
– Uwe Rösler (AGF-træner, red.) satte mig ind for at få flere offensive muligheder, og jeg troede på det fra start, siger Jelle Duin.
Bronzemedaljerne kom i hus, fordi Viborg FF spillede uafgjort med FC Nordsjælland. Dermed sluttede AGF foran viborgenserne på grund af en bedre målscore.
Den hollandske AGF-helt erstattede offensivspilleren Mikkel Duelund, som havde svært ved at forstå, hvad der skete i de afgørende momenter.
– Vi kom bagud 0-3 og tænkte, at nu var vi nødt til at satse på, at FCN klarede ærterne for os. Men så satte vi en hollænder ind, og jeg ved ikke, hvad han har lavet på det sidste, men han scorede to og fik straffesparket. Det var en vanvittig reaktion.
– Da Jelle scorede til 3-3, var det sådan en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke kan sætte ord på. Det føles lidt som at vinde guld, for vi var pakket sammen. Vi var væk. Vi blev jo helt most af Brøndby, og så skulle der sådan noget til. Det er vanvittigt, siger Duelund.
Jelle Duin kom til AGF i starten af sæsonen på leje fra den hollandske klub AZ Alkmaar, og den aftale udløber nu, hvor sæsonen går på hæld.
Efter kampen sang AGF-fansene deres kærlighed ned mod Jelle Duin, og står det til hollænderen, bliver han i Aarhus på en permanent aftale.
– Jeg har sagt til mine holdkammerater, at klubben har en fantastisk fanbase, og jeg har haft en virkelig god tid i klubben. Jeg har sagt til Stig Inge Bjørnebye (sportsdirektør, red.), at jeg gerne vil blive.
– Men hvis jeg ikke kommer tilbage, vil det være fedt at stoppe her med denne følelse af at bringe Europa til Aarhus, siger hollænderen.
AGF skal nu forsøge at skaffe sig adgang til Conference League via kvalifikationsturneringen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
