0-3 efter 74 minutter og en mand i undertal.
Det er sjældent, at det scenarie giver point, men efter et vanvidscomeback lykkedes det søndag AGF at kæmpe sig tilbage til 3-3, hvilket betød, at klubben snuppede bronzemedaljerne i Superligaen.
Angriberen Jelle Duin blev skiftet ind 20 minutter før tid og nåede at lave to mål og trække et straffespark, og hollænderen var henrykt efter kampen.
– Det var fantastisk. Mit første mål var jo helt fantastisk, og så følte jeg, at hele stadion og hele byen begyndte at tro på det igen.
– Uwe Rösler (AGF-træner, red.) satte mig ind for at få flere offensive muligheder, og jeg troede på det fra start, siger Jelle Duin.
Bronzemedaljerne kom i hus, fordi Viborg FF spillede uafgjort med FC Nordsjælland. Dermed sluttede AGF foran viborgenserne på grund af en bedre målscore.
Den hollandske AGF-helt erstattede offensivspilleren Mikkel Duelund, som havde svært ved at forstå, hvad der skete i de afgørende momenter.
– Vi kom bagud 0-3 og tænkte, at nu var vi nødt til at satse på, at FCN klarede ærterne for os. Men så satte vi en hollænder ind, og jeg ved ikke, hvad han har lavet på det sidste, men han scorede to og fik straffesparket. Det var en vanvittig reaktion.
– Da Jelle scorede til 3-3, var det sådan en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke kan sætte ord på. Det føles lidt som at vinde guld, for vi var pakket sammen. Vi var væk. Vi blev jo helt most af Brøndby, og så skulle der sådan noget til. Det er vanvittigt, siger Duelund.
Jelle Duin kom til AGF i starten af sæsonen på leje fra den hollandske klub AZ Alkmaar, og den aftale udløber nu, hvor sæsonen går på hæld.
Efter kampen sang AGF-fansene deres kærlighed ned mod Jelle Duin, og står det til hollænderen, bliver han i Aarhus på en permanent aftale.
– Jeg har sagt til mine holdkammerater, at klubben har en fantastisk fanbase, og jeg har haft en virkelig god tid i klubben. Jeg har sagt til Stig Inge Bjørnebye (sportsdirektør, red.), at jeg gerne vil blive.
– Men hvis jeg ikke kommer tilbage, vil det være fedt at stoppe her med denne følelse af at bringe Europa til Aarhus, siger hollænderen.
AGF skal nu forsøge at skaffe sig adgang til Conference League via kvalifikationsturneringen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
