0-3 efter 74 minutter og en mand i undertal.
Det er sjældent, at det scenarie giver point, men efter et vanvidscomeback lykkedes det søndag AGF at kæmpe sig tilbage til 3-3, hvilket betød, at klubben snuppede bronzemedaljerne i Superligaen.
Angriberen Jelle Duin blev skiftet ind 20 minutter før tid og nåede at lave to mål og trække et straffespark, og hollænderen var henrykt efter kampen.
– Det var fantastisk. Mit første mål var jo helt fantastisk, og så følte jeg, at hele stadion og hele byen begyndte at tro på det igen.
– Uwe Rösler (AGF-træner, red.) satte mig ind for at få flere offensive muligheder, og jeg troede på det fra start, siger Jelle Duin.
Bronzemedaljerne kom i hus, fordi Viborg FF spillede uafgjort med FC Nordsjælland. Dermed sluttede AGF foran viborgenserne på grund af en bedre målscore.
Den hollandske AGF-helt erstattede offensivspilleren Mikkel Duelund, som havde svært ved at forstå, hvad der skete i de afgørende momenter.
– Vi kom bagud 0-3 og tænkte, at nu var vi nødt til at satse på, at FCN klarede ærterne for os. Men så satte vi en hollænder ind, og jeg ved ikke, hvad han har lavet på det sidste, men han scorede to og fik straffesparket. Det var en vanvittig reaktion.
– Da Jelle scorede til 3-3, var det sådan en ud af kroppen-oplevelse, som man ikke kan sætte ord på. Det føles lidt som at vinde guld, for vi var pakket sammen. Vi var væk. Vi blev jo helt most af Brøndby, og så skulle der sådan noget til. Det er vanvittigt, siger Duelund.
Jelle Duin kom til AGF i starten af sæsonen på leje fra den hollandske klub AZ Alkmaar, og den aftale udløber nu, hvor sæsonen går på hæld.
Efter kampen sang AGF-fansene deres kærlighed ned mod Jelle Duin, og står det til hollænderen, bliver han i Aarhus på en permanent aftale.
– Jeg har sagt til mine holdkammerater, at klubben har en fantastisk fanbase, og jeg har haft en virkelig god tid i klubben. Jeg har sagt til Stig Inge Bjørnebye (sportsdirektør, red.), at jeg gerne vil blive.
– Men hvis jeg ikke kommer tilbage, vil det være fedt at stoppe her med denne følelse af at bringe Europa til Aarhus, siger hollænderen.
AGF skal nu forsøge at skaffe sig adgang til Conference League via kvalifikationsturneringen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
AVIS
De vil have Jelert
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Surt show – dumpet!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TRANSFER
