Ekstra plads i Champions League i sigte: Danmark blandt de bedste

De danske holds flotte resultater i de europæiske turneringer indtil videre placerer Danmark blandt topscorerne på UEFAs rangliste, hvor en ekstra Champions League-plads blandt andet kan være inden for rækkevidde.



På trods af nederlag til både FC København og Brøndby IF i de europæiske returkampe i denne uge har de danske klubber samlet set haft så meget fart på i de europæiske turneringer, at Danmark lige nu er det bedst scorende hold på UEFA’s koefficientliste sammen med Israel.

Mens FC Midtjylland og Lyngby har begge gjort rent bord i Europa League-kvalifikationens første og anden runde med fire sejre hver, har både FC København og Brøndby hentet en sejr og et nederlag til listen i henholdsvis Champions League- og Europa League-kvalifikationens anden runde. 

I alt har de danske hold hentet 10 sejre af 12 mulige, hvilket i kvalifikations-regi kaster 10 point af sig. Tallet skal så divideres med antal deltagende hold fra nationen, hvilket for Danmark gør totalen til 2,500 koefficientpoint. 

Det har ingen kun Cypern gjort bedre på den aktuelle UEFA-koefficientliste, men cyprioterne er langt efter Danmark i den samlede stilling.

Danmark sluttede den seneste sæson som nummer 18 på listen, der er lavet over resultaterne i de seneste fem europæiske sæsoner, men rykkede en plads frem, da sæsonen 12/13 blev slettet i rengskabet, og den nye sæson blev sat i gang. Efter de fornemme resultater i starten af denne sæson er Danmark rykket frem som nummer 16. 

Målet er imidlertid 15. pladsen, da denne placering vil give et ekstra hold i Champions League-kvalifikationen. 

Kan Lyngby BK, FC Midtjylland. Brøndby IF og FC København fortsætte med at imponere på de europæiske baner, vil der være gode chancer for at kunne få fingrene i 15. pladsen.

På 15. pladsen ligger i øjeblikket Grækenland, der har fem hold med i de europæiske turneringer, men også Østrig som nummer 14 (fire hold, red.) og Schweiz som nummer 13 (fem hold) er værd at holde øje med.

Mens alle fem græske hold og alle fire østrigske hold fortsat er med, har Schweiz mistet et hold, da Luzern samlet tabte i torsdagens EL-kvalifikation. Det betyder, at den samlede schweiziske score fra de fire tilbageværende hold fremadrettet fortsat skal divideres med fem, da det oprindelige deltager-antal er udgangspunktet for koefficient-udregningen.

Men det danske fokus skal i første omgang være rettet mod den kommende kvalifikation i Champions League og Europa League, hvor der i sig selv kan ligge store udfordringer for flere af de danske hold.

Lyngby BK møder de stærke russere fra FC Krasnodar og starter på udebane. FC Midtjylland har på papiret fået en ikke alt for svær modstander i de polske pokalvindere fra Arka Gdynia, der sluttede som nummer 12 af 16 hold i ligaen i den seneste sæson.

FC København møde Vadar Skopje fra Makedonien – et hold, der meget overraskende sendte de svenske mestre fra Malmö FF ud i den seneste runde, men også et hold, som FC København vil være klare favoritter til at besejre over to kampe. 

Brøndby skal op mod kroatiske Hajduk Split, starter på hjemmebane og kan drage fordel af, at det kroatiske hold må spille uden tilskuere i returopgøret på grund af racistiske ytringer fra fansene i den seneste hjemmekamp i kvalifikationen. Og med et blik på UEFA-koefficientlisten herunder vil opgøret oven i købet have ganske stor betydning i kapløbet om at holde Kroatien på afstand i jagten på den ekstra Champions League-plads.

Den opdaterede koefficientliste fra UEFA:





Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub




LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Manchester United overvejer denne stjernetræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Verdensstjernes søn landet i København

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Dansk landsholdsspiller imponerer

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

På blokken i danskerklub

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Nærmer sig aftale

– Vi er pressede

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner