På trods af nederlag til både FC København og Brøndby IF i de europæiske returkampe i denne uge har de danske klubber samlet set haft så meget fart på i de europæiske turneringer, at Danmark lige nu er det bedst scorende hold på UEFA’s koefficientliste sammen med Israel.
Mens FC Midtjylland og Lyngby har begge gjort rent bord i Europa League-kvalifikationens første og anden runde med fire sejre hver, har både FC København og Brøndby hentet en sejr og et nederlag til listen i henholdsvis Champions League- og Europa League-kvalifikationens anden runde.
I alt har de danske hold hentet 10 sejre af 12 mulige, hvilket i kvalifikations-regi kaster 10 point af sig. Tallet skal så divideres med antal deltagende hold fra nationen, hvilket for Danmark gør totalen til 2,500 koefficientpoint.
Det har ingen kun Cypern gjort bedre på den aktuelle UEFA-koefficientliste, men cyprioterne er langt efter Danmark i den samlede stilling.
Danmark sluttede den seneste sæson som nummer 18 på listen, der er lavet over resultaterne i de seneste fem europæiske sæsoner, men rykkede en plads frem, da sæsonen 12/13 blev slettet i rengskabet, og den nye sæson blev sat i gang. Efter de fornemme resultater i starten af denne sæson er Danmark rykket frem som nummer 16.
Målet er imidlertid 15. pladsen, da denne placering vil give et ekstra hold i Champions League-kvalifikationen.
Kan Lyngby BK, FC Midtjylland. Brøndby IF og FC København fortsætte med at imponere på de europæiske baner, vil der være gode chancer for at kunne få fingrene i 15. pladsen.
På 15. pladsen ligger i øjeblikket Grækenland, der har fem hold med i de europæiske turneringer, men også Østrig som nummer 14 (fire hold, red.) og Schweiz som nummer 13 (fem hold) er værd at holde øje med.
Mens alle fem græske hold og alle fire østrigske hold fortsat er med, har Schweiz mistet et hold, da Luzern samlet tabte i torsdagens EL-kvalifikation. Det betyder, at den samlede schweiziske score fra de fire tilbageværende hold fremadrettet fortsat skal divideres med fem, da det oprindelige deltager-antal er udgangspunktet for koefficient-udregningen.
Men det danske fokus skal i første omgang være rettet mod den kommende kvalifikation i Champions League og Europa League, hvor der i sig selv kan ligge store udfordringer for flere af de danske hold.
Lyngby BK møder de stærke russere fra FC Krasnodar og starter på udebane. FC Midtjylland har på papiret fået en ikke alt for svær modstander i de polske pokalvindere fra Arka Gdynia, der sluttede som nummer 12 af 16 hold i ligaen i den seneste sæson.
FC København møde Vadar Skopje fra Makedonien – et hold, der meget overraskende sendte de svenske mestre fra Malmö FF ud i den seneste runde, men også et hold, som FC København vil være klare favoritter til at besejre over to kampe.
Brøndby skal op mod kroatiske Hajduk Split, starter på hjemmebane og kan drage fordel af, at det kroatiske hold må spille uden tilskuere i returopgøret på grund af racistiske ytringer fra fansene i den seneste hjemmekamp i kvalifikationen. Og med et blik på UEFA-koefficientlisten herunder vil opgøret oven i købet have ganske stor betydning i kapløbet om at holde Kroatien på afstand i jagten på den ekstra Champions League-plads.
Den opdaterede koefficientliste fra UEFA:
Finally up-to-date 19/20 UEFA Country Coefficient – Cyprus, Denmark & Israel are the best performing countries so far pic.twitter.com/TW1YV3vXQc
— UEFA Coefficient (@UEFACalculator) July 20, 2017
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
