Ekstra plads i Champions League i sigte: Danmark blandt de bedste

De danske holds flotte resultater i de europæiske turneringer indtil videre placerer Danmark blandt topscorerne på UEFAs rangliste, hvor en ekstra Champions League-plads blandt andet kan være inden for rækkevidde.



På trods af nederlag til både FC København og Brøndby IF i de europæiske returkampe i denne uge har de danske klubber samlet set haft så meget fart på i de europæiske turneringer, at Danmark lige nu er det bedst scorende hold på UEFA’s koefficientliste sammen med Israel.

Mens FC Midtjylland og Lyngby har begge gjort rent bord i Europa League-kvalifikationens første og anden runde med fire sejre hver, har både FC København og Brøndby hentet en sejr og et nederlag til listen i henholdsvis Champions League- og Europa League-kvalifikationens anden runde. 

I alt har de danske hold hentet 10 sejre af 12 mulige, hvilket i kvalifikations-regi kaster 10 point af sig. Tallet skal så divideres med antal deltagende hold fra nationen, hvilket for Danmark gør totalen til 2,500 koefficientpoint. 

Det har ingen kun Cypern gjort bedre på den aktuelle UEFA-koefficientliste, men cyprioterne er langt efter Danmark i den samlede stilling.

Danmark sluttede den seneste sæson som nummer 18 på listen, der er lavet over resultaterne i de seneste fem europæiske sæsoner, men rykkede en plads frem, da sæsonen 12/13 blev slettet i rengskabet, og den nye sæson blev sat i gang. Efter de fornemme resultater i starten af denne sæson er Danmark rykket frem som nummer 16. 

Målet er imidlertid 15. pladsen, da denne placering vil give et ekstra hold i Champions League-kvalifikationen. 

Kan Lyngby BK, FC Midtjylland. Brøndby IF og FC København fortsætte med at imponere på de europæiske baner, vil der være gode chancer for at kunne få fingrene i 15. pladsen.

På 15. pladsen ligger i øjeblikket Grækenland, der har fem hold med i de europæiske turneringer, men også Østrig som nummer 14 (fire hold, red.) og Schweiz som nummer 13 (fem hold) er værd at holde øje med.

Mens alle fem græske hold og alle fire østrigske hold fortsat er med, har Schweiz mistet et hold, da Luzern samlet tabte i torsdagens EL-kvalifikation. Det betyder, at den samlede schweiziske score fra de fire tilbageværende hold fremadrettet fortsat skal divideres med fem, da det oprindelige deltager-antal er udgangspunktet for koefficient-udregningen.

Men det danske fokus skal i første omgang være rettet mod den kommende kvalifikation i Champions League og Europa League, hvor der i sig selv kan ligge store udfordringer for flere af de danske hold.

Lyngby BK møder de stærke russere fra FC Krasnodar og starter på udebane. FC Midtjylland har på papiret fået en ikke alt for svær modstander i de polske pokalvindere fra Arka Gdynia, der sluttede som nummer 12 af 16 hold i ligaen i den seneste sæson.

FC København møde Vadar Skopje fra Makedonien – et hold, der meget overraskende sendte de svenske mestre fra Malmö FF ud i den seneste runde, men også et hold, som FC København vil være klare favoritter til at besejre over to kampe. 

Brøndby skal op mod kroatiske Hajduk Split, starter på hjemmebane og kan drage fordel af, at det kroatiske hold må spille uden tilskuere i returopgøret på grund af racistiske ytringer fra fansene i den seneste hjemmekamp i kvalifikationen. Og med et blik på UEFA-koefficientlisten herunder vil opgøret oven i købet have ganske stor betydning i kapløbet om at holde Kroatien på afstand i jagten på den ekstra Champions League-plads.

Den opdaterede koefficientliste fra UEFA:





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Afvist – Brøndby undrer sig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet