Ekstra plads i Champions League i sigte: Danmark blandt de bedste

De danske holds flotte resultater i de europæiske turneringer indtil videre placerer Danmark blandt topscorerne på UEFAs rangliste, hvor en ekstra Champions League-plads blandt andet kan være inden for rækkevidde.



På trods af nederlag til både FC København og Brøndby IF i de europæiske returkampe i denne uge har de danske klubber samlet set haft så meget fart på i de europæiske turneringer, at Danmark lige nu er det bedst scorende hold på UEFA’s koefficientliste sammen med Israel.

Mens FC Midtjylland og Lyngby har begge gjort rent bord i Europa League-kvalifikationens første og anden runde med fire sejre hver, har både FC København og Brøndby hentet en sejr og et nederlag til listen i henholdsvis Champions League- og Europa League-kvalifikationens anden runde. 

I alt har de danske hold hentet 10 sejre af 12 mulige, hvilket i kvalifikations-regi kaster 10 point af sig. Tallet skal så divideres med antal deltagende hold fra nationen, hvilket for Danmark gør totalen til 2,500 koefficientpoint. 

Det har ingen kun Cypern gjort bedre på den aktuelle UEFA-koefficientliste, men cyprioterne er langt efter Danmark i den samlede stilling.

Danmark sluttede den seneste sæson som nummer 18 på listen, der er lavet over resultaterne i de seneste fem europæiske sæsoner, men rykkede en plads frem, da sæsonen 12/13 blev slettet i rengskabet, og den nye sæson blev sat i gang. Efter de fornemme resultater i starten af denne sæson er Danmark rykket frem som nummer 16. 

Målet er imidlertid 15. pladsen, da denne placering vil give et ekstra hold i Champions League-kvalifikationen. 

Kan Lyngby BK, FC Midtjylland. Brøndby IF og FC København fortsætte med at imponere på de europæiske baner, vil der være gode chancer for at kunne få fingrene i 15. pladsen.

På 15. pladsen ligger i øjeblikket Grækenland, der har fem hold med i de europæiske turneringer, men også Østrig som nummer 14 (fire hold, red.) og Schweiz som nummer 13 (fem hold) er værd at holde øje med.

Mens alle fem græske hold og alle fire østrigske hold fortsat er med, har Schweiz mistet et hold, da Luzern samlet tabte i torsdagens EL-kvalifikation. Det betyder, at den samlede schweiziske score fra de fire tilbageværende hold fremadrettet fortsat skal divideres med fem, da det oprindelige deltager-antal er udgangspunktet for koefficient-udregningen.

Men det danske fokus skal i første omgang være rettet mod den kommende kvalifikation i Champions League og Europa League, hvor der i sig selv kan ligge store udfordringer for flere af de danske hold.

Lyngby BK møder de stærke russere fra FC Krasnodar og starter på udebane. FC Midtjylland har på papiret fået en ikke alt for svær modstander i de polske pokalvindere fra Arka Gdynia, der sluttede som nummer 12 af 16 hold i ligaen i den seneste sæson.

FC København møde Vadar Skopje fra Makedonien – et hold, der meget overraskende sendte de svenske mestre fra Malmö FF ud i den seneste runde, men også et hold, som FC København vil være klare favoritter til at besejre over to kampe. 

Brøndby skal op mod kroatiske Hajduk Split, starter på hjemmebane og kan drage fordel af, at det kroatiske hold må spille uden tilskuere i returopgøret på grund af racistiske ytringer fra fansene i den seneste hjemmekamp i kvalifikationen. Og med et blik på UEFA-koefficientlisten herunder vil opgøret oven i købet have ganske stor betydning i kapløbet om at holde Kroatien på afstand i jagten på den ekstra Champions League-plads.

Den opdaterede koefficientliste fra UEFA:





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Voldsom udmelding om Froholdt

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

AaB-krisen fortsætter

– En gigantisk nedtur!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Markant transfermelding om Højlund

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

De må have mareridt om ham i nat!

Brøndby i transfer-kovending?

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

AGF-fans raser over Superliga-klub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Tilbage efter lang pause

AGF smider sejren i de døende sekunder

United overvejer disse fem managers

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation