Ekstremt skuffet FCK-målscorer: Det må ikke ske

FCK-forward Orri Oskarsson kunne ikke bruge sine to mål i Århus til ret meget.



ÅRHUS (Tipsbladet): Orri Oskarsson var bedste spiller for FC København tirsdag aften, hvor det meste ellers gik galt for FCK.

Efter et tidligt mål af islændingen scorede Mads Emil Madsen hattrick for AGF, og FC København kom sig aldrig over at være nede 1-3 ved pausen, selvom Orri Oskarsson fik lavet endnu et mål på et drøn af et flot langskud et kvarter før tid.

Så i den lave sol over Århus forsvandt FC Københavns guldchancer endegyldigt, ni dage efter FCK på flot vis vandt i Brøndby og lignede en oplagt guldvinder.

Oskarsson er oppe på ni sæsonmål i ligaen, og det kunne den 19-årige islænding ikke bruge til noget som helst tirsdag aften i Århus.

– Hvis jeg scorer to mål, og vi taber, så fylder det ikke noget, siger Orri Oskarsson.

– Det er ikke godt nok for FC København. Vi skal vinde guld for at spille i Champions League, så vi er ekstremt skuffede, siger Orri Oskarsson.

AGF rystede københavnerne med tre scoringer af Mads Emil Madsen, hvor FCK's midtbane og forsvar på ingen måde virkede afstemt, og Madsen fik god plads til at hakke bolden ind på gode afslutninger uden for feltet til 2-1 og 3-1.

– Jeg synes, der er nogle fine ting, men der er nogle ting, der ikke må ske.

250656

Foto: Alamy

– Vi lukkede tre mål ind. Vi synes, at vi har god kontrol på kampen, og vi starter godt, så når de scorer tre mål, bliver det meget svært.

– Jeg synes, at der mangler lidt energi fra os. Vi kunne have gjort det bedre, så det var noget, der manglede. I sådan et kamp må det ikke ske, siger Orri Oskarsson.

FC København kan nu hverken bliver etter eller toer i Superligaen.

Søndag er en decideret finale i Parken mod FC Nordsjælland, hvor FCK med point går i en Europa-playoffkamp mod Randers, Viborg eller Vejle, mens FC Nordsjælland med en sejr sender FCK på en fjerdeplads og helt ud af Europa i den kommende sæson.

– Heldigvis har vi stadig noget at spille for med Europa. Vi er ikke helt færdige, så vi har en finale på søndag, og vi skal steppe op og have tre point, siger Orri Oskarsson.

FC København har tabt ni ud af 31 ligakampe i denne sæson, heraf fem på hjemmebane.

FCK-cheftræner Jacob Neestrup fortæller ærligt om presset på ham selv – læs mere her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG – Bayern München

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring