FC København og OB starter i aftens deres europæiske færd med kampe mod henholdsvis Vorskla Poltava fra Ukraine og polske Wisla Krakow. For de to danske klubber er der dog mere på spil end bare den gode erfaring, det handler om millioner.
Derfor var FCK-direktør Anders Hørsholt også ude tidligere i dag og beklage sig over de relativt få penge, der er at hente i Europa League i forhold til Champions League. Men hvad er det så FC København og OB kan tjene på den lille af de europæiske turneringer?
For deltagelsen i gruppespillet får de to danske klubber hver 7.448.000 kroner. Dette indebærer kampbonus og deltagelsesbonus, og denne sum er begge klubber sikret uanset hvad.
Hertil kommer de såkaldte præstationsbonusser. I Europa League bliver en sejr belønnet med lige over en million kroner, mens en uafgjort kaster det halve af sig. Potentielt kan danskerne altså score 6.256.320 kroner ved at hente seks sejre i gruppespillet.
Gør de det, så er de også sikre på deltagelse i 1/16-finalerne, og herfra er der også bonusser at hente:
Deltagelse i 1/16-finale: 1.489.600 kroner
Deltagelse i 1/8-finale: 2.234.400 kroner
Deltagelse i kvartfinale: 2.979.200 kroner
Deltagelse i semifinale: 5.213.600 kroner
Runner-up: 14.896.000 kroner
Vinder: 22.344.000 kroner
Foruden de mange bonusser har UEFA også en den såkaldte Market Pool. Her fordeles TV-pengene efter, hvor stor hjemlandets tv-selskabs aftale med UEFA er. De seneste to år har FCK og OB i Europa League sammenhæng tjent henholdsvis 2,7 millioner kroner og 3,2 millioner kroner. Disse penge vil dog i år blive delt ligeligt mellem de to klubber, da de begge spiller i Europa League.
Skal man have et par dugfriske tal, så kan man kigge på de to hold indtjening ved sidste års deltagelse i Europa League og Champions League. Ser man bort fra indtægter som billetsalg og salg på kampdage, så tjente FC København i alt 158.255.104 for at nå 1/8-finalen i Champions League, mens de i Odense måtte nøjes med 12.245.383 kroner.
FC Porto, der endte med at vinde hele turneringen, kunne skrive 58.370.318 kroner ind i regnskabet som følge af sejren.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TRANSFER