FC København og OB starter i aftens deres europæiske færd med kampe mod henholdsvis Vorskla Poltava fra Ukraine og polske Wisla Krakow. For de to danske klubber er der dog mere på spil end bare den gode erfaring, det handler om millioner.
Derfor var FCK-direktør Anders Hørsholt også ude tidligere i dag og beklage sig over de relativt få penge, der er at hente i Europa League i forhold til Champions League. Men hvad er det så FC København og OB kan tjene på den lille af de europæiske turneringer?
For deltagelsen i gruppespillet får de to danske klubber hver 7.448.000 kroner. Dette indebærer kampbonus og deltagelsesbonus, og denne sum er begge klubber sikret uanset hvad.
Hertil kommer de såkaldte præstationsbonusser. I Europa League bliver en sejr belønnet med lige over en million kroner, mens en uafgjort kaster det halve af sig. Potentielt kan danskerne altså score 6.256.320 kroner ved at hente seks sejre i gruppespillet.
Gør de det, så er de også sikre på deltagelse i 1/16-finalerne, og herfra er der også bonusser at hente:
Deltagelse i 1/16-finale: 1.489.600 kroner
Deltagelse i 1/8-finale: 2.234.400 kroner
Deltagelse i kvartfinale: 2.979.200 kroner
Deltagelse i semifinale: 5.213.600 kroner
Runner-up: 14.896.000 kroner
Vinder: 22.344.000 kroner
Foruden de mange bonusser har UEFA også en den såkaldte Market Pool. Her fordeles TV-pengene efter, hvor stor hjemlandets tv-selskabs aftale med UEFA er. De seneste to år har FCK og OB i Europa League sammenhæng tjent henholdsvis 2,7 millioner kroner og 3,2 millioner kroner. Disse penge vil dog i år blive delt ligeligt mellem de to klubber, da de begge spiller i Europa League.
Skal man have et par dugfriske tal, så kan man kigge på de to hold indtjening ved sidste års deltagelse i Europa League og Champions League. Ser man bort fra indtægter som billetsalg og salg på kampdage, så tjente FC København i alt 158.255.104 for at nå 1/8-finalen i Champions League, mens de i Odense måtte nøjes med 12.245.383 kroner.
FC Porto, der endte med at vinde hele turneringen, kunne skrive 58.370.318 kroner ind i regnskabet som følge af sejren.
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
Rodri er blevet opereret i ryggen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED