EL: Så lidt tjener FCK og OB

FC København og OB starter deres færd i Europa League i aften, og der er ikke mange penge at hente i den lille af de europæiske turneringer.



FC København og OB starter i aftens deres europæiske færd med kampe mod henholdsvis Vorskla Poltava fra Ukraine og polske Wisla Krakow. For de to danske klubber er der dog mere på spil end bare den gode erfaring, det handler om millioner.

Derfor var FCK-direktør Anders Hørsholt også ude tidligere i dag og beklage sig over de relativt få penge, der er at hente i Europa League i forhold til Champions League. Men hvad er det så FC København og OB kan tjene på den lille af de europæiske turneringer?

For deltagelsen i gruppespillet får de to danske klubber hver 7.448.000 kroner. Dette indebærer kampbonus og deltagelsesbonus, og denne sum er begge klubber sikret uanset hvad.

Hertil kommer de såkaldte præstationsbonusser. I Europa League bliver en sejr belønnet med lige over en million kroner, mens en uafgjort kaster det halve af sig. Potentielt kan danskerne altså score 6.256.320 kroner ved at hente seks sejre i gruppespillet.

Gør de det, så er de også sikre på deltagelse i 1/16-finalerne, og herfra er der også bonusser at hente:

Deltagelse i 1/16-finale: 1.489.600 kroner
Deltagelse i 1/8-finale: 2.234.400 kroner
Deltagelse i kvartfinale: 2.979.200 kroner
Deltagelse i semifinale: 5.213.600 kroner
Runner-up: 14.896.000 kroner
Vinder: 22.344.000 kroner

Foruden de mange bonusser har UEFA også en den såkaldte Market Pool. Her fordeles TV-pengene efter, hvor stor hjemlandets tv-selskabs aftale med UEFA er. De seneste to år har FCK og OB i Europa League sammenhæng tjent henholdsvis 2,7 millioner kroner og 3,2 millioner kroner. Disse penge vil dog i år blive delt ligeligt mellem de to klubber, da de begge spiller i Europa League.

Skal man have et par dugfriske tal, så kan man kigge på de to hold indtjening ved sidste års deltagelse i Europa League og Champions League. Ser man bort fra indtægter som billetsalg og salg på kampdage, så tjente FC København i alt 158.255.104 for at nå 1/8-finalen i Champions League, mens de i Odense måtte nøjes med 12.245.383 kroner.

FC Porto, der endte med at vinde hele turneringen, kunne skrive 58.370.318 kroner ind i regnskabet som følge af sejren.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Frankrig – England

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

‘Horsens var et helvede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

– Han har en “grim” side

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning