EL: Så lidt tjener FCK og OB

FC København og OB starter deres færd i Europa League i aften, og der er ikke mange penge at hente i den lille af de europæiske turneringer.



FC København og OB starter i aftens deres europæiske færd med kampe mod henholdsvis Vorskla Poltava fra Ukraine og polske Wisla Krakow. For de to danske klubber er der dog mere på spil end bare den gode erfaring, det handler om millioner.

Derfor var FCK-direktør Anders Hørsholt også ude tidligere i dag og beklage sig over de relativt få penge, der er at hente i Europa League i forhold til Champions League. Men hvad er det så FC København og OB kan tjene på den lille af de europæiske turneringer?

For deltagelsen i gruppespillet får de to danske klubber hver 7.448.000 kroner. Dette indebærer kampbonus og deltagelsesbonus, og denne sum er begge klubber sikret uanset hvad.

Hertil kommer de såkaldte præstationsbonusser. I Europa League bliver en sejr belønnet med lige over en million kroner, mens en uafgjort kaster det halve af sig. Potentielt kan danskerne altså score 6.256.320 kroner ved at hente seks sejre i gruppespillet.

Gør de det, så er de også sikre på deltagelse i 1/16-finalerne, og herfra er der også bonusser at hente:

Deltagelse i 1/16-finale: 1.489.600 kroner
Deltagelse i 1/8-finale: 2.234.400 kroner
Deltagelse i kvartfinale: 2.979.200 kroner
Deltagelse i semifinale: 5.213.600 kroner
Runner-up: 14.896.000 kroner
Vinder: 22.344.000 kroner

Foruden de mange bonusser har UEFA også en den såkaldte Market Pool. Her fordeles TV-pengene efter, hvor stor hjemlandets tv-selskabs aftale med UEFA er. De seneste to år har FCK og OB i Europa League sammenhæng tjent henholdsvis 2,7 millioner kroner og 3,2 millioner kroner. Disse penge vil dog i år blive delt ligeligt mellem de to klubber, da de begge spiller i Europa League.

Skal man have et par dugfriske tal, så kan man kigge på de to hold indtjening ved sidste års deltagelse i Europa League og Champions League. Ser man bort fra indtægter som billetsalg og salg på kampdage, så tjente FC København i alt 158.255.104 for at nå 1/8-finalen i Champions League, mens de i Odense måtte nøjes med 12.245.383 kroner.

FC Porto, der endte med at vinde hele turneringen, kunne skrive 58.370.318 kroner ind i regnskabet som følge af sejren.





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jess Thorup på vej til denne klub