EL: Så lidt tjener FCK og OB

FC København og OB starter deres færd i Europa League i aften, og der er ikke mange penge at hente i den lille af de europæiske turneringer.



FC København og OB starter i aftens deres europæiske færd med kampe mod henholdsvis Vorskla Poltava fra Ukraine og polske Wisla Krakow. For de to danske klubber er der dog mere på spil end bare den gode erfaring, det handler om millioner.

Derfor var FCK-direktør Anders Hørsholt også ude tidligere i dag og beklage sig over de relativt få penge, der er at hente i Europa League i forhold til Champions League. Men hvad er det så FC København og OB kan tjene på den lille af de europæiske turneringer?

For deltagelsen i gruppespillet får de to danske klubber hver 7.448.000 kroner. Dette indebærer kampbonus og deltagelsesbonus, og denne sum er begge klubber sikret uanset hvad.

Hertil kommer de såkaldte præstationsbonusser. I Europa League bliver en sejr belønnet med lige over en million kroner, mens en uafgjort kaster det halve af sig. Potentielt kan danskerne altså score 6.256.320 kroner ved at hente seks sejre i gruppespillet.

Gør de det, så er de også sikre på deltagelse i 1/16-finalerne, og herfra er der også bonusser at hente:

Deltagelse i 1/16-finale: 1.489.600 kroner
Deltagelse i 1/8-finale: 2.234.400 kroner
Deltagelse i kvartfinale: 2.979.200 kroner
Deltagelse i semifinale: 5.213.600 kroner
Runner-up: 14.896.000 kroner
Vinder: 22.344.000 kroner

Foruden de mange bonusser har UEFA også en den såkaldte Market Pool. Her fordeles TV-pengene efter, hvor stor hjemlandets tv-selskabs aftale med UEFA er. De seneste to år har FCK og OB i Europa League sammenhæng tjent henholdsvis 2,7 millioner kroner og 3,2 millioner kroner. Disse penge vil dog i år blive delt ligeligt mellem de to klubber, da de begge spiller i Europa League.

Skal man have et par dugfriske tal, så kan man kigge på de to hold indtjening ved sidste års deltagelse i Europa League og Champions League. Ser man bort fra indtægter som billetsalg og salg på kampdage, så tjente FC København i alt 158.255.104 for at nå 1/8-finalen i Champions League, mens de i Odense måtte nøjes med 12.245.383 kroner.

FC Porto, der endte med at vinde hele turneringen, kunne skrive 58.370.318 kroner ind i regnskabet som følge af sejren.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Medier sender ham hjem til AGF

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Benhård kritik af Danmark