Ellevild med Brøndby-køb: Han er helt afgørende

Disovery-ekspert Mikkel Bischoff er dybt imponeret over et af de nye ansigter på Vestegnen.



Efter en lidt vaklende start, har Brøndby for alvor fundet formen i Superligaen. 

Med fire sejre i rap er de gul- og blåklædte strøget op på en foreløbig tredjeplads, og meget kunne tyde på, at Jesper Sørensen og kompagni kan komme til at blande sig i kampen om de sjove placeringer i den bedste danske række. 

Spørger man fodboldekspert på Discovery Mikkel Bischoff, kan en del af æren tilskrives Brøndbys nyindkøbte forsvarsspiller, Jacob Rasmussen. 

– Han har været god. Han har været helt afgørende i forhold til det, som Brøndby gerne vil med bolden. Mod slutningen af sidste sæson hamrede de bolden langt, hver gang de fik mulighed for det. Nu har de sadlet en smule om, hvor de gerne vil spille den op nedefra. Her har de fået en dygtig spiller( red. Rasmussen), der bevarer roen, og som er rigtig god med bolden. Han har været en kæmpe succes, fortæller han til Discovery. 

På trods af, at Bischoff er imponeret over Rasmussen, er han generelt set skuffet over de spillere, der er kommet til Vestegnen. 

– Der er nogle succeser. Man har beholdt Kvistgaarden, tyndet ud i truppen og lavet et stort salg af Mads Hermansen. Men jeg synes, det, der er kommet ind, har været lidt skuffende, fortæller han. 

Jacob Rasmussen kom til Brøndby fra italienske Fiorentina. Den 26-årige dansker startede sin karriere i OB, hvorefter han i en tidlig alder blev hentet til Schalke 04’s ungdomsakademi. 

Sidenhen har han tørnet ud for et væld af europæiske klubber som FC St. Paili, Rosenborg, Empoli, Ergzebie Aue, Vitesse og Feyenoord. 

Udover Rasmussen har sportsdirektør Carsten V. Jensen hentet Emmanuel Yeboah, Justin Che, Rasmus Lynder, Mateusz Kowalczyk, Yutio Suzuki, Patrick Bentz og Sean Klaiber til den danske mesterklub i løbet af sommerens transfervindue.

Se hele vurderingen fra Mikkel Bischoff i videoafspilleren øverst.





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager