Efter en lidt vaklende start, har Brøndby for alvor fundet formen i Superligaen.
Med fire sejre i rap er de gul- og blåklædte strøget op på en foreløbig tredjeplads, og meget kunne tyde på, at Jesper Sørensen og kompagni kan komme til at blande sig i kampen om de sjove placeringer i den bedste danske række.
Spørger man fodboldekspert på Discovery Mikkel Bischoff, kan en del af æren tilskrives Brøndbys nyindkøbte forsvarsspiller, Jacob Rasmussen.
– Han har været god. Han har været helt afgørende i forhold til det, som Brøndby gerne vil med bolden. Mod slutningen af sidste sæson hamrede de bolden langt, hver gang de fik mulighed for det. Nu har de sadlet en smule om, hvor de gerne vil spille den op nedefra. Her har de fået en dygtig spiller( red. Rasmussen), der bevarer roen, og som er rigtig god med bolden. Han har været en kæmpe succes, fortæller han til Discovery.
På trods af, at Bischoff er imponeret over Rasmussen, er han generelt set skuffet over de spillere, der er kommet til Vestegnen.
– Der er nogle succeser. Man har beholdt Kvistgaarden, tyndet ud i truppen og lavet et stort salg af Mads Hermansen. Men jeg synes, det, der er kommet ind, har været lidt skuffende, fortæller han.
Jacob Rasmussen kom til Brøndby fra italienske Fiorentina. Den 26-årige dansker startede sin karriere i OB, hvorefter han i en tidlig alder blev hentet til Schalke 04’s ungdomsakademi.
Sidenhen har han tørnet ud for et væld af europæiske klubber som FC St. Paili, Rosenborg, Empoli, Ergzebie Aue, Vitesse og Feyenoord.
Udover Rasmussen har sportsdirektør Carsten V. Jensen hentet Emmanuel Yeboah, Justin Che, Rasmus Lynder, Mateusz Kowalczyk, Yutio Suzuki, Patrick Bentz og Sean Klaiber til den danske mesterklub i løbet af sommerens transfervindue.
Se hele vurderingen fra Mikkel Bischoff i videoafspilleren øverst.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
