Ellevild med Brøndby-køb: Han er helt afgørende

Disovery-ekspert Mikkel Bischoff er dybt imponeret over et af de nye ansigter på Vestegnen.



Efter en lidt vaklende start, har Brøndby for alvor fundet formen i Superligaen. 

Med fire sejre i rap er de gul- og blåklædte strøget op på en foreløbig tredjeplads, og meget kunne tyde på, at Jesper Sørensen og kompagni kan komme til at blande sig i kampen om de sjove placeringer i den bedste danske række. 

Spørger man fodboldekspert på Discovery Mikkel Bischoff, kan en del af æren tilskrives Brøndbys nyindkøbte forsvarsspiller, Jacob Rasmussen. 

– Han har været god. Han har været helt afgørende i forhold til det, som Brøndby gerne vil med bolden. Mod slutningen af sidste sæson hamrede de bolden langt, hver gang de fik mulighed for det. Nu har de sadlet en smule om, hvor de gerne vil spille den op nedefra. Her har de fået en dygtig spiller( red. Rasmussen), der bevarer roen, og som er rigtig god med bolden. Han har været en kæmpe succes, fortæller han til Discovery. 

På trods af, at Bischoff er imponeret over Rasmussen, er han generelt set skuffet over de spillere, der er kommet til Vestegnen. 

– Der er nogle succeser. Man har beholdt Kvistgaarden, tyndet ud i truppen og lavet et stort salg af Mads Hermansen. Men jeg synes, det, der er kommet ind, har været lidt skuffende, fortæller han. 

Jacob Rasmussen kom til Brøndby fra italienske Fiorentina. Den 26-årige dansker startede sin karriere i OB, hvorefter han i en tidlig alder blev hentet til Schalke 04’s ungdomsakademi. 

Sidenhen har han tørnet ud for et væld af europæiske klubber som FC St. Paili, Rosenborg, Empoli, Ergzebie Aue, Vitesse og Feyenoord. 

Udover Rasmussen har sportsdirektør Carsten V. Jensen hentet Emmanuel Yeboah, Justin Che, Rasmus Lynder, Mateusz Kowalczyk, Yutio Suzuki, Patrick Bentz og Sean Klaiber til den danske mesterklub i løbet af sommerens transfervindue.

Se hele vurderingen fra Mikkel Bischoff i videoafspilleren øverst.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-profil med hattrick i målfest

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Kroatien – Ghana

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’