Ellevild med Brøndby-profil: Han bliver afgørende!

I denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga er der stor ros til Brøndbys Mathias Kvistgaarden.



AGF smadrede Sønderjyske, FC Midtjylland slog AaB, topbraget mellem FC København og Randers FC endte uden vinder, og Brøndby IF tog tre point i Lyngby.

Endnu en vild Superliga-weekend er overstået, og rundens hidtige kampe vendes selvfølgelig i denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga, hvor vært Amanda Bodenhoff har besøg af David Boysen og Tipsbladets journalist Emil Bellaiche.

Og her er der stor ros til Brøndbys angriber Mathias Kvistgaarden.

David Boysen har således udpeget Brøndby-målscoreren som den spiller, han har været mest vild med i denne runde hidtil.

– Jeg tager en spiller, der ikke spiller mere end 20-25 minutter i runden. Selvom det har været en flot runde, er det Mathias Kvistgaarden, siger David Boysen og tilføjer:

– For det første er han med i begge mål, men jeg tænker langsigtet. De manglede ham i den sidste del af sæsonen, og det tror jeg gjorde en negativ forskel. Vi husker allesammen hans mål i Parken, og hvordan han trods sin unge alder tager holdet på sine skuldre. Han er en rigtig Brøndby-spiller og Brøndby-dreng.

– Jeg tager ham, fordi han kan blive en kæmpe profil og afgørende for, hvor Superligaen skal placeres.

– Han bidrager med så mange ting, som ikke kun er mål. Han har en assist i går og leverer et arbejdsraseri og er måske også de unges kaptajn. Han kunne sagtens gå hen og blive topscorer, hvis ikke skaderne rammer ham.

Foruden Mathias Kvistgaardens stærke præstation vendes Lyngby Boldklubs skuffende forsvar og Florian Danhos røde kort mod FC København, mens ugens swiperhold sættes.

Se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

De overvejer Christian Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft