Ellevild med Brøndby-profil: Han bliver afgørende!

I denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga er der stor ros til Brøndbys Mathias Kvistgaarden.



AGF smadrede Sønderjyske, FC Midtjylland slog AaB, topbraget mellem FC København og Randers FC endte uden vinder, og Brøndby IF tog tre point i Lyngby.

Endnu en vild Superliga-weekend er overstået, og rundens hidtige kampe vendes selvfølgelig i denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga, hvor vært Amanda Bodenhoff har besøg af David Boysen og Tipsbladets journalist Emil Bellaiche.

Og her er der stor ros til Brøndbys angriber Mathias Kvistgaarden.

David Boysen har således udpeget Brøndby-målscoreren som den spiller, han har været mest vild med i denne runde hidtil.

– Jeg tager en spiller, der ikke spiller mere end 20-25 minutter i runden. Selvom det har været en flot runde, er det Mathias Kvistgaarden, siger David Boysen og tilføjer:

– For det første er han med i begge mål, men jeg tænker langsigtet. De manglede ham i den sidste del af sæsonen, og det tror jeg gjorde en negativ forskel. Vi husker allesammen hans mål i Parken, og hvordan han trods sin unge alder tager holdet på sine skuldre. Han er en rigtig Brøndby-spiller og Brøndby-dreng.

– Jeg tager ham, fordi han kan blive en kæmpe profil og afgørende for, hvor Superligaen skal placeres.

– Han bidrager med så mange ting, som ikke kun er mål. Han har en assist i går og leverer et arbejdsraseri og er måske også de unges kaptajn. Han kunne sagtens gå hen og blive topscorer, hvis ikke skaderne rammer ham.

Foruden Mathias Kvistgaardens stærke præstation vendes Lyngby Boldklubs skuffende forsvar og Florian Danhos røde kort mod FC København, mens ugens swiperhold sættes.

Se hele programmet i videoafspilleren øverst i artiklen.





LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Frankrig – Marokko

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uwe Rösler henter dansker

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Stor profil ude af Frankrig-brag

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv