Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’

FC Københavns tidligere målmandstræner Anton Scheutjens kender Diant Ramaj bedre end de fleste.



Hvem er Diant Ramaj, og passer han til FC København?

Det er lige nu det helt store spørgsmål i dansk fodbold, og Tipsbladet har fanget noget nær den perfekte person til at besvare de to spørgsmål – Anton Scheutjens.

Fra 2013 til 2018 var hollænderen målmandstræner i FC København, og fra 2020 til 2024 havde han samme stilling i Ajax. Dermed var Anton Scheutjens målmandstræner for 23-årige Diant Ramaj i sidste sæson – ja, han var faktisk med til at hente ham til den hollandske storklub.

– Vi så en ung og meget talentfuld målmand, som vi gerne ville have til Ajax. Han er et meget stort talent i mine øjne, og så er han mentalt stærk. Jeg vil også beskrive ham som en eksemplarisk professionel fodboldspiller – så snart træningen er afsluttet, går han i fitness for at arbejde videre, siger Anton Scheutjens til Tipsbladet og tilføjer:

– Han er rigtig dygtig med fødderne, så man kan bruge ham i det opbyggende spil. Hans helt store styrke er en-mod-en-situationer, og det er rigtig godt for FC København, vil jeg mene. FCK er en klub, der har bolden meget og står højt på banen, og så kan man være sårbare over for friløbere, og dem er Diant virkelig, virkelig gode på.

Når FC København er på udkig efter en ny keeper, skyldes det naturligvis for lavt et niveau hos Nathan Trott og Theo Sander i efteråret. FCK’s helt store akilleshæl har været defensive dødbolde, og i den forbindelse har “løverne” brug for en keeper, der er god til at komme ud i feltet og er stærk på indlæg.

– Det skal han nok løse fornuftigt. Han er en modig keeper, som ikke er bange for at komme ud i feltet. Jeg vil lyve, hvis jeg sagde, det var hans største styrke, men han er udmærket. Han hopper højt og er trods alt 189 centimeter høj.

– Alt i alt vil jeg sige, at Diant er en storslået handel af FCK. Jeg er sikker på, han bliver en fremragende keeper for klubben, lyder det fra Scheutjens.

Men heller ikke Diant Ramaj er selvfølgelig perfekt.

– Hans største udfordring er nok, at han mangler erfaring. Han har ikke spillet ret mange førsteholdskampe i sin karriere, og det er selvfølgelig noget, man skal have med i ligningen. Men talentet er uomtvisteligt.

Som person skal FC København-fansene måske vænne sig til en karakter, der kan minde lidt om Kamil Grabara.

– Han kan godt fremstå lidt arrogant. Det er sådan, hans attitude er, men det må man ikke tage fejl af, for han er bestemt ikke arrogant. Han er en virkelig god fyr. Men han har meget selvtillid – det indrømmer han også gerne selv – og det kan man både se og mærke på ham. Meget typisk for en tysker, lyder det med et grin fra Anton Scheutjens.

Diant Ramaj er i disse timer ved at færdiggøre et skifte fra AFC Ajax til Borussia Dortmund, og derefter lejes han ud til FC København.





– Ja, der var dialog med Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Langt hen ad vejen har det været forrygende

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

FCM-profil drømmer om Manchester City

De kan være færdige i Brøndby

I svime over Froholdt – får ny hæder

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF