Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’

FC Københavns tidligere målmandstræner Anton Scheutjens kender Diant Ramaj bedre end de fleste.



Hvem er Diant Ramaj, og passer han til FC København?

Det er lige nu det helt store spørgsmål i dansk fodbold, og Tipsbladet har fanget noget nær den perfekte person til at besvare de to spørgsmål – Anton Scheutjens.

Fra 2013 til 2018 var hollænderen målmandstræner i FC København, og fra 2020 til 2024 havde han samme stilling i Ajax. Dermed var Anton Scheutjens målmandstræner for 23-årige Diant Ramaj i sidste sæson – ja, han var faktisk med til at hente ham til den hollandske storklub.

– Vi så en ung og meget talentfuld målmand, som vi gerne ville have til Ajax. Han er et meget stort talent i mine øjne, og så er han mentalt stærk. Jeg vil også beskrive ham som en eksemplarisk professionel fodboldspiller – så snart træningen er afsluttet, går han i fitness for at arbejde videre, siger Anton Scheutjens til Tipsbladet og tilføjer:

– Han er rigtig dygtig med fødderne, så man kan bruge ham i det opbyggende spil. Hans helt store styrke er en-mod-en-situationer, og det er rigtig godt for FC København, vil jeg mene. FCK er en klub, der har bolden meget og står højt på banen, og så kan man være sårbare over for friløbere, og dem er Diant virkelig, virkelig gode på.

Når FC København er på udkig efter en ny keeper, skyldes det naturligvis for lavt et niveau hos Nathan Trott og Theo Sander i efteråret. FCK’s helt store akilleshæl har været defensive dødbolde, og i den forbindelse har “løverne” brug for en keeper, der er god til at komme ud i feltet og er stærk på indlæg.

– Det skal han nok løse fornuftigt. Han er en modig keeper, som ikke er bange for at komme ud i feltet. Jeg vil lyve, hvis jeg sagde, det var hans største styrke, men han er udmærket. Han hopper højt og er trods alt 189 centimeter høj.

– Alt i alt vil jeg sige, at Diant er en storslået handel af FCK. Jeg er sikker på, han bliver en fremragende keeper for klubben, lyder det fra Scheutjens.

Men heller ikke Diant Ramaj er selvfølgelig perfekt.

– Hans største udfordring er nok, at han mangler erfaring. Han har ikke spillet ret mange førsteholdskampe i sin karriere, og det er selvfølgelig noget, man skal have med i ligningen. Men talentet er uomtvisteligt.

Som person skal FC København-fansene måske vænne sig til en karakter, der kan minde lidt om Kamil Grabara.

– Han kan godt fremstå lidt arrogant. Det er sådan, hans attitude er, men det må man ikke tage fejl af, for han er bestemt ikke arrogant. Han er en virkelig god fyr. Men han har meget selvtillid – det indrømmer han også gerne selv – og det kan man både se og mærke på ham. Meget typisk for en tysker, lyder det med et grin fra Anton Scheutjens.

Diant Ramaj er i disse timer ved at færdiggøre et skifte fra AFC Ajax til Borussia Dortmund, og derefter lejes han ud til FC København.





Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Danske klubber vil have ham

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Viborg-boss afviser norsk storklub

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Steve Cooper laver én ændring

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år