Ellevild med Diant Ramaj: ‘Storslået handel, FCK’

FC Københavns tidligere målmandstræner Anton Scheutjens kender Diant Ramaj bedre end de fleste.



Hvem er Diant Ramaj, og passer han til FC København?

Det er lige nu det helt store spørgsmål i dansk fodbold, og Tipsbladet har fanget noget nær den perfekte person til at besvare de to spørgsmål – Anton Scheutjens.

Fra 2013 til 2018 var hollænderen målmandstræner i FC København, og fra 2020 til 2024 havde han samme stilling i Ajax. Dermed var Anton Scheutjens målmandstræner for 23-årige Diant Ramaj i sidste sæson – ja, han var faktisk med til at hente ham til den hollandske storklub.

– Vi så en ung og meget talentfuld målmand, som vi gerne ville have til Ajax. Han er et meget stort talent i mine øjne, og så er han mentalt stærk. Jeg vil også beskrive ham som en eksemplarisk professionel fodboldspiller – så snart træningen er afsluttet, går han i fitness for at arbejde videre, siger Anton Scheutjens til Tipsbladet og tilføjer:

– Han er rigtig dygtig med fødderne, så man kan bruge ham i det opbyggende spil. Hans helt store styrke er en-mod-en-situationer, og det er rigtig godt for FC København, vil jeg mene. FCK er en klub, der har bolden meget og står højt på banen, og så kan man være sårbare over for friløbere, og dem er Diant virkelig, virkelig gode på.

Når FC København er på udkig efter en ny keeper, skyldes det naturligvis for lavt et niveau hos Nathan Trott og Theo Sander i efteråret. FCK’s helt store akilleshæl har været defensive dødbolde, og i den forbindelse har “løverne” brug for en keeper, der er god til at komme ud i feltet og er stærk på indlæg.

– Det skal han nok løse fornuftigt. Han er en modig keeper, som ikke er bange for at komme ud i feltet. Jeg vil lyve, hvis jeg sagde, det var hans største styrke, men han er udmærket. Han hopper højt og er trods alt 189 centimeter høj.

– Alt i alt vil jeg sige, at Diant er en storslået handel af FCK. Jeg er sikker på, han bliver en fremragende keeper for klubben, lyder det fra Scheutjens.

Men heller ikke Diant Ramaj er selvfølgelig perfekt.

– Hans største udfordring er nok, at han mangler erfaring. Han har ikke spillet ret mange førsteholdskampe i sin karriere, og det er selvfølgelig noget, man skal have med i ligningen. Men talentet er uomtvisteligt.

Som person skal FC København-fansene måske vænne sig til en karakter, der kan minde lidt om Kamil Grabara.

– Han kan godt fremstå lidt arrogant. Det er sådan, hans attitude er, men det må man ikke tage fejl af, for han er bestemt ikke arrogant. Han er en virkelig god fyr. Men han har meget selvtillid – det indrømmer han også gerne selv – og det kan man både se og mærke på ham. Meget typisk for en tysker, lyder det med et grin fra Anton Scheutjens.

Diant Ramaj er i disse timer ved at færdiggøre et skifte fra AFC Ajax til Borussia Dortmund, og derefter lejes han ud til FC København.





Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham




Odds og spilforslag til Basel - FCK TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Teemu Pukki dominerer

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Forbløffet over Victor Froholdt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

– Dumdristigt og naivt

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Har afvist flere tilbud

Dansk klub skriver historie

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Flot gestus af Tadej Pogacar

Mål i luften i Piræus

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’