En ny angriber er landet i AGF i form af nordmanden Sigurd Haugen. Det har Superliga-klubben annonceret tidligere på dagen.
Når en norsk angriber lander i Aarhus, leder det nok for mange AGF-fans straks tankerne hen på en vaskeægte legende. Det er selvfølgelig Håvard Flo, der havde enorm succes og scorede en masse mål for “De Hviie” tilbage i midten af 1990’erne.
Nu må tiden så vise, om Haugen så kan gå i landsmandens fodspor, så AGF igen kan have en norsk bomber i angrebet.
Men hvis man spørger Flo selv, er der gode forudsætninger for netop det.
– Det tror jeg absolut, at han kan blive. Kommer Sigurd ind i et flow, og bliver han integreret i spillestilen, har han alle forudsætninger for at blive et stort hit.
– Jeg ser så mange kvaliteter i Sigurd, som overgår det, jeg havde, da jeg kom til AGF. Jeg har jo kendt og fulgt Sigurd i mange år nu, så han har de bedste forudsætninger for at blive en rigtig god angriber for AGF, siger Håvard Flo til Tipsbladet og sender en hilsen til sin tidligere landsholdskollega Stig Inge Bjørnebye, der i dag er AGF’s sportschef:
– Well done, Stig Inge!
Den tidligere AGF-angriber og den nyslåede AGF-angriber kender faktisk, som Flo henviser til, også hinanden ret godt. I 2018 og 2019 spillede Haugen nemlig for Sogndal IL, hvor Flo i mange år har været en del af den sportslige ledelse.
AGF-legenden blev derfor også taget med på råd i forbindelse med transferen.
– Det er klart, at jeg har haft nogle samtaler, ja. Sigurd har brugt mig som sparringspartner ved flere anledninger, også nu, så jeg har haft samtaler med Sigurd om AGF, forklarer Håvard Flo.
– Jeg har snakket varmt om AGF, og jeg har forklaret, hvad det er for en klub, og hvilke muligheder der kan komme. Også at Aarhus er en fin by. Men til syvende sidst er det det sportslige, der betyder noget for det valg, Sigurd skulle tage. Og som jeg også har sagt til Sigurd er det spændende med også Uwe Rösler som ny cheftræner.
I AGF skal Haugen sandsynligvis agere angrebsduo med Patrick Mortensen, der har sine styrker i luftspillet og som targetman. Og selvom nordmanden måler 187 centimeter og umiddelbart også har statur som en mere klassisk targetman, kommer han også med nogle lidt andre kvaliteter.
– Sigurd er en vældig god dybdeløber. Selvom han ikke ser sådan ud, er han en hurtig spiller og har godt med fart. Han er blevet sat lidt op som – uden sammenligning for øvrigt – Haaland er blevet sat op i sine hold. Han befinder sig ofte på linje med forsvarskæden og er klar til at straffe modstanderne hårdt, når muligheden byder sig, lyder det fra Håvard Flo, der tilføjer:
– Han er også en god dribler, han har gode færdigheder dér, og han er fin i hovedspillet. Han er en spiller, som har mange gode kvaliteter som angriber. Efter min vurdering er han en meget spændende ung spiller, der allerede har noget erfaring.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Ramt af pointstraf
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT