Elstrup og Kuhn tager over i Randers

Peter Elstrup bliver cheftræner og Allan Kuhn assistent. De to skal nu redde Randers FC fra at ryge ud af Superligaen.



Allan Kuhn var ikke arbejdsløs ret længe, efter han sagde op i FC Midtjylland i sidste uge. Han er blevety ansat som assisterende træner o Randers FC, hvor den hidtidige assistent Peter Elstrup overtager ansvaret som cheftræner fra den netop fyrede Ove Christensen.

– Da jeg fik muligheden for at hjælpe til som assistenttræner til Peter Elstrup, var det en mulighed, som jeg gerne ville tage. Jeg vil gerne være med til at undgå, at Randers FC ryger ud af Superligaen, og at vi samtidig får et godt resultat i pokalturneringen. Jeg skal bibringe med noget energi og godt humør, og det er det jeg føler, at jeg er god til som assistenttræner, siger Allan Kuhn.

Direktør Jacob Nielsen glæder sig over at have fået en indpisker ind udefra til at supplere Peter Elstrup, der kender klubben så godt, og ahn håber naturligvis, at Elstrup og Kuhn er konstellationen, der kan redde Randers FC fra at ryge ud af Superligaen.

– Efter nøje overvejelser finder vi dette som den helt rigtige konstellation for den vigtige opgave, vi står overfor. Vi har vægtet, at vi dels skal bibeholde den viden og ekspertise, der i forvejen er omkring truppen gennem Peter Elstrup, og dels at få den erfarne indpisker udefra, som vi mener Allan Kuhn er den helt rigtige til, siger Jacob Nielsen.

Begge ansættelser gælder i første omgang blot sæsonen ud.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis