Dansk schweizerkniv: Det er medierne – ikke os

Tjekkiet er et stærkt hold, der har de samme styrker som Danmark, siger landsholdets schweizerkniv Daniel Wass forud for kvartfinale.



Det danske fodboldlandshold er forholdsvis klar favorit til at gå videre fra EM-kvartfinalen mod Tjekkiet på lørdag, hvis man skal tro det styrkeforhold, som bookmakerne vurderer, der er mellem holdene.

Landsholdsspillerne Daniel Wass og Christian Nørgaard advarer dog kraftigt mod at undervurdere tjekkerne, som indtil videre har spillet en rigtig god slutrunde, mener de.

– Det er medierne, som melder om, at vi er storfavoritter, ikke os. Jeg så Tjekkiets kamp mod Holland, og vi kommer til at møde et rigtig intenst hold på lørdag.

– Tjekkiet er et fysisk hold, og de viste også mod Holland, at de bare kører på, ligesom vi selv har gjort. De kommer til at spille med den samme intensitet, som vi plejer at gøre, siger Daniel Wass.

Også Christian Nørgaard påpeger, at det kun er i drømme, at landsholdsspillerne må tænke skridtet videre frem end kvartfinalen.

– Det er helt okay at drømme, men fokus må og skal være på Tjekkiet på lørdag, for ellers skyder vi os selv i foden, hvis vi tænker længere frem end det.

– Vi kan kun gøre noget ved det, der står lige foran os. Det gør ikke gavn at tænke længere frem, siger han.

I ottendedelsfinalerne var den største overraskelse, at undertippede Schweiz slog de franske verdensmestre og EM-favoritter ud, selv om schweizerne undervejs var bagud 1-3. Den kamp illustrerer flere af de danske EM-spilleres pointer, mener Daniel Wass.

– Det viser mig, at der ikke er nogen favoritter, slet ikke i de her knockoutkampe, for alt kan ske, og alle kan slå alle. Det er Frankrig-Schweiz beviset på. Jeg tror, at alle havde Frankrig som storfavorit.

– Jeg synes ikke, der er nogen, som er favoritter til noget, selv om folk er gode til at melde favoritter om det ene eller andet, men for os er der ikke nogen favoritter, siger Wass.

/ritzau/






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Panama – England



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

De er enige med Mathias Jensen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Colombia – Portugal

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe