Dansk schweizerkniv: Det er medierne – ikke os

Tjekkiet er et stærkt hold, der har de samme styrker som Danmark, siger landsholdets schweizerkniv Daniel Wass forud for kvartfinale.



Det danske fodboldlandshold er forholdsvis klar favorit til at gå videre fra EM-kvartfinalen mod Tjekkiet på lørdag, hvis man skal tro det styrkeforhold, som bookmakerne vurderer, der er mellem holdene.

Landsholdsspillerne Daniel Wass og Christian Nørgaard advarer dog kraftigt mod at undervurdere tjekkerne, som indtil videre har spillet en rigtig god slutrunde, mener de.

– Det er medierne, som melder om, at vi er storfavoritter, ikke os. Jeg så Tjekkiets kamp mod Holland, og vi kommer til at møde et rigtig intenst hold på lørdag.

– Tjekkiet er et fysisk hold, og de viste også mod Holland, at de bare kører på, ligesom vi selv har gjort. De kommer til at spille med den samme intensitet, som vi plejer at gøre, siger Daniel Wass.

Også Christian Nørgaard påpeger, at det kun er i drømme, at landsholdsspillerne må tænke skridtet videre frem end kvartfinalen.

– Det er helt okay at drømme, men fokus må og skal være på Tjekkiet på lørdag, for ellers skyder vi os selv i foden, hvis vi tænker længere frem end det.

– Vi kan kun gøre noget ved det, der står lige foran os. Det gør ikke gavn at tænke længere frem, siger han.

I ottendedelsfinalerne var den største overraskelse, at undertippede Schweiz slog de franske verdensmestre og EM-favoritter ud, selv om schweizerne undervejs var bagud 1-3. Den kamp illustrerer flere af de danske EM-spilleres pointer, mener Daniel Wass.

– Det viser mig, at der ikke er nogen favoritter, slet ikke i de her knockoutkampe, for alt kan ske, og alle kan slå alle. Det er Frankrig-Schweiz beviset på. Jeg tror, at alle havde Frankrig som storfavorit.

– Jeg synes ikke, der er nogen, som er favoritter til noget, selv om folk er gode til at melde favoritter om det ene eller andet, men for os er der ikke nogen favoritter, siger Wass.

/ritzau/



På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bekræfter FC København-historie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Meldes på vej mod nyt skifte

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afviser millionbud fra Brøndby

Dansk målsluger færdig

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’