Dansk schweizerkniv: Det er medierne – ikke os

Tjekkiet er et stærkt hold, der har de samme styrker som Danmark, siger landsholdets schweizerkniv Daniel Wass forud for kvartfinale.



Det danske fodboldlandshold er forholdsvis klar favorit til at gå videre fra EM-kvartfinalen mod Tjekkiet på lørdag, hvis man skal tro det styrkeforhold, som bookmakerne vurderer, der er mellem holdene.

Landsholdsspillerne Daniel Wass og Christian Nørgaard advarer dog kraftigt mod at undervurdere tjekkerne, som indtil videre har spillet en rigtig god slutrunde, mener de.

– Det er medierne, som melder om, at vi er storfavoritter, ikke os. Jeg så Tjekkiets kamp mod Holland, og vi kommer til at møde et rigtig intenst hold på lørdag.

– Tjekkiet er et fysisk hold, og de viste også mod Holland, at de bare kører på, ligesom vi selv har gjort. De kommer til at spille med den samme intensitet, som vi plejer at gøre, siger Daniel Wass.

Også Christian Nørgaard påpeger, at det kun er i drømme, at landsholdsspillerne må tænke skridtet videre frem end kvartfinalen.

– Det er helt okay at drømme, men fokus må og skal være på Tjekkiet på lørdag, for ellers skyder vi os selv i foden, hvis vi tænker længere frem end det.

– Vi kan kun gøre noget ved det, der står lige foran os. Det gør ikke gavn at tænke længere frem, siger han.

I ottendedelsfinalerne var den største overraskelse, at undertippede Schweiz slog de franske verdensmestre og EM-favoritter ud, selv om schweizerne undervejs var bagud 1-3. Den kamp illustrerer flere af de danske EM-spilleres pointer, mener Daniel Wass.

– Det viser mig, at der ikke er nogen favoritter, slet ikke i de her knockoutkampe, for alt kan ske, og alle kan slå alle. Det er Frankrig-Schweiz beviset på. Jeg tror, at alle havde Frankrig som storfavorit.

– Jeg synes ikke, der er nogen, som er favoritter til noget, selv om folk er gode til at melde favoritter om det ene eller andet, men for os er der ikke nogen favoritter, siger Wass.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’