EM-spillernes vilde bustur: Har ikke set det før

Landsholdet ønskede en sviptur rundt i Københavns gader for at se, hvordan sejren over Rusland blev fejret.



Det var på opfordring fra de danske landsholdsspillere, at deres bus sent mandag aften tog en omvej fra Parken og hjem til EM-basen i Helsingør efter Danmarks 4-1-sejr over Rusland.

Spillerne ville mærke folkestemningen efter avancementet til ottendedelsfinalen, og de PET-vagter, der følger EM-holdet, gav accept til spillernes ønske.

Det siger Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, til B.T.

Og de danske spillere havde en fed oplevelse på køreturen gennem flere københavnske gader. Det fortæller de torsdag formiddag på et pressemøde i Helsingør.

– Det var en folkefest, som jeg ikke har set før, og det lignede fandeme, at vi havde vundet hele lortet. Det var ret vildt, siger Andreas Cornelius.

– Jeg så nogle af mine venner klatre rundt på en statue ved Trianglen, og det var sgu meget sjovt, tilføjer angriberen muntert.

I bussen blev der hørt musik, sunget og danset.

Det var afslutningen på en magisk aften for landsholdsspillerne, som også var blevet hyldet i uvant stor stil både under kampen mod russerne og efter slutfløjt.

– Jeg har aldrig oplevet Parken så elektrisk. Det var heller ikke kun Parken, men også på vej derind og på vej hjem. Det var en fantastisk aften, siger Jens Stryger Larsen.

– Jeg ved ikke, hvordan busturen kom i stand, men det var i hvert fald fedt. Der er ellers et godt stykke herop til Helsingør, men det var fedt lige at tage en rundtur inde i byen og høre lidt god musik i bussen og feste lidt med hinanden, mens vi kunne se glade danskere blive sent ude på gaderne, siger han.

Også i lørdagens EM-ottendedelsfinale mod Wales kan de danske spillere forberede sig på at have opbakning fra lægterne. Af de i alt 16.000 billetter til kampen i Amsterdam er 4400 af dem i skrivende stund afsat til danske fans, og potentielt flere danskere kan være på plads til kampen.

Til gengæld kommer der næppe til at være mange walisere på tribunerne, da de hollandske myndigheder har afvist at lukke walisere ind i landet til kampen.

Martin Braithwaite har endnu ikke scoret ved EM, men han kan være på vej væk fra FC Barcelona – se her hvilke fire klubber, der er interesseret i danskeren

/ritzau/



På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Går langt ned i løn

Afviser utroligt tilbud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”