EM-spillernes vilde bustur: Har ikke set det før

Landsholdet ønskede en sviptur rundt i Københavns gader for at se, hvordan sejren over Rusland blev fejret.



Det var på opfordring fra de danske landsholdsspillere, at deres bus sent mandag aften tog en omvej fra Parken og hjem til EM-basen i Helsingør efter Danmarks 4-1-sejr over Rusland.

Spillerne ville mærke folkestemningen efter avancementet til ottendedelsfinalen, og de PET-vagter, der følger EM-holdet, gav accept til spillernes ønske.

Det siger Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, til B.T.

Og de danske spillere havde en fed oplevelse på køreturen gennem flere københavnske gader. Det fortæller de torsdag formiddag på et pressemøde i Helsingør.

– Det var en folkefest, som jeg ikke har set før, og det lignede fandeme, at vi havde vundet hele lortet. Det var ret vildt, siger Andreas Cornelius.

– Jeg så nogle af mine venner klatre rundt på en statue ved Trianglen, og det var sgu meget sjovt, tilføjer angriberen muntert.

I bussen blev der hørt musik, sunget og danset.

Det var afslutningen på en magisk aften for landsholdsspillerne, som også var blevet hyldet i uvant stor stil både under kampen mod russerne og efter slutfløjt.

– Jeg har aldrig oplevet Parken så elektrisk. Det var heller ikke kun Parken, men også på vej derind og på vej hjem. Det var en fantastisk aften, siger Jens Stryger Larsen.

– Jeg ved ikke, hvordan busturen kom i stand, men det var i hvert fald fedt. Der er ellers et godt stykke herop til Helsingør, men det var fedt lige at tage en rundtur inde i byen og høre lidt god musik i bussen og feste lidt med hinanden, mens vi kunne se glade danskere blive sent ude på gaderne, siger han.

Også i lørdagens EM-ottendedelsfinale mod Wales kan de danske spillere forberede sig på at have opbakning fra lægterne. Af de i alt 16.000 billetter til kampen i Amsterdam er 4400 af dem i skrivende stund afsat til danske fans, og potentielt flere danskere kan være på plads til kampen.

Til gengæld kommer der næppe til at være mange walisere på tribunerne, da de hollandske myndigheder har afvist at lukke walisere ind i landet til kampen.

Martin Braithwaite har endnu ikke scoret ved EM, men han kan være på vej væk fra FC Barcelona – se her hvilke fire klubber, der er interesseret i danskeren

/ritzau/





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Historien taler for norsk triumf 

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Mexico – England

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’