Der er ingen tvivl om, hvem spillerne på det danske fodboldlandshold holder med lørdag aften, når de skal se Champions League-finalen mellem Chelsea og Manchester City på storskærm under landsholdets EM-forberedelseslejr i Østrig.
Landsholdsspillerne krydser nemlig fingre for, at de næste uge får selskab af en nykåret Champions League-vinder, når Chelsea-stopperen Andreas Christensen tilslutter sig EM-lejren.
– Selvfølgelig holder vi med ham, og selvfølgelig skal vi følge med i aften og se, hvordan det går med “AC”. Det bliver en kæmpe kamp, og vi håber selvfølgelig det bedste for ham. Det er der ingen tvivl om, siger landsholdsanfører Simon Kjær lørdag formiddag.
– Det bliver en super fed kamp for ham at spille. Og så har vi alle sammen interesse for en Champions League-finale, så den skal vi selvfølgelig se, tilføjer han.
Landsholdskollega Robert Skov håber også, at hans landsmand får lov til at løfte Champions League-trofæet, der også omtales som “pokalen med de store ører”.
– Selvfølgelig holder jeg med “AC”. Jeg håber, at han kan tage de store ører med. Det er en kæmpe ting, hvis han kunne være med til at vinde Champions League, og jeg håber, det bliver den helt store aften for ham, siger Robert Skov.
Champions League-finalen begynder lørdag klokken 21.
Allerede klokken 16 kan to andre danske EM-spillere potentielt komme i aktion, når Christian Nørgaard og Mathias Jensens klub, Brentford, spiller oprykningsfinale på Wembley mod Swansea om en plads i Premier League.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED
