Der er ingen tvivl om, hvem spillerne på det danske fodboldlandshold holder med lørdag aften, når de skal se Champions League-finalen mellem Chelsea og Manchester City på storskærm under landsholdets EM-forberedelseslejr i Østrig.
Landsholdsspillerne krydser nemlig fingre for, at de næste uge får selskab af en nykåret Champions League-vinder, når Chelsea-stopperen Andreas Christensen tilslutter sig EM-lejren.
– Selvfølgelig holder vi med ham, og selvfølgelig skal vi følge med i aften og se, hvordan det går med “AC”. Det bliver en kæmpe kamp, og vi håber selvfølgelig det bedste for ham. Det er der ingen tvivl om, siger landsholdsanfører Simon Kjær lørdag formiddag.
– Det bliver en super fed kamp for ham at spille. Og så har vi alle sammen interesse for en Champions League-finale, så den skal vi selvfølgelig se, tilføjer han.
Landsholdskollega Robert Skov håber også, at hans landsmand får lov til at løfte Champions League-trofæet, der også omtales som “pokalen med de store ører”.
– Selvfølgelig holder jeg med “AC”. Jeg håber, at han kan tage de store ører med. Det er en kæmpe ting, hvis han kunne være med til at vinde Champions League, og jeg håber, det bliver den helt store aften for ham, siger Robert Skov.
Champions League-finalen begynder lørdag klokken 21.
Allerede klokken 16 kan to andre danske EM-spillere potentielt komme i aktion, når Christian Nørgaard og Mathias Jensens klub, Brentford, spiller oprykningsfinale på Wembley mod Swansea om en plads i Premier League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
