I slutningen af november 2019 fik Unai Emery sparket i Arsenal efter mindre end halvandet år i managersædet.
Han var manden, der skulle føre Arsenal videre efter 22 år med Arsène Wenger i spidsen, men klubbens ledelse var ikke tilfreds.
– Det sluttede under uønskede omstændigheder, siger Unai Emery ifølge Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hjemmeside.
Torsdag skal han se fortiden i øjnene, når han som cheftræner i spanske Villarreal skal forsøge at sende Arsenal ud af Europa Leagues semifinale.
Han har imidlertid ingen hævntørst – tværtimod har han følelserne for Arsenal i behold, og dem skal han tøjle i torsdagens opgør.
– Jeg skal lægge mine følelser for Arsenal væk, og jeg skal lægge al min energi i at sikre, at Villarreal får overhånden, siger Unai Emery, som har været træner i Villarreal siden juli sidste år.
I sin eneste fulde sæson i Arsenal fra 2018 til 2019 placerede han klubben på en femteplads i Premier League, hvilket ikke levede op til forventningerne.
Arsenal var tæt på at redde sæsonen, da klubben nåede finalen i Europa League, men Chelsea forpurrede redningsaktionen, og Emery fik ikke den titel, han havde håbet på.
I denne sæson er Arsenal i en lignende situation. Klubben er nummer ti i Premier League og på vej mod den dårligste ligaplacering siden 1995.
Klubben klamrer sig derfor til håbet om succes i Europa League. Emery er imidlertid klar til at gøre ondt på sin tidligere klub.
– Jeg vil vinde for mig selv og for Villarreal. For to år siden forsvarede jeg Arsenals farver i finalen mod Chelsea, men nu er mit tilhørshold i Villarreal.
– Jeg har et konkurrenceinstinkt og et ansvar, som jeg skylder klubben og alle, jeg repræsenterer med mine beslutninger. Det gjorde jeg med stolthed i Arsenal, og jeg gør det nu i Villarreal, siger Unai Emery.
Siden han blev skrottet i Arsenal, har Emery fulgt nøje med i sin efterfølger Mikel Artetas gøren og laden fra trænerbænken.
– Arteta sætter sit aftryk. Med den måde holdet spiller på, er det let at identificere, at han gerne vil tilbage til Arsenals tradition om attraktiv fodbold.
Mikel Arteta blev hentet til Arsenal fra Manchester City, hvor han var assistent for succesmanager Pep Guardiola. Før det spillede han som anfører i Arsenal. Begge dele er en fordel, mener Emery.
– Hans første skridt som Pep Guardiolas assistent har hjulpet ham til at falde ind i sin nye rolle som manager. Nu har han fået en mulighed i Arsenal, og det er et godt sted at udvikle sig, for han er højt elsket i Arsenal på grund af sin tid som spiller. Det er et godt ægteskab, siger Emery.
Villarreal og Arsenal krydser klinger i den første af to semifinalekampe torsdag aften klokken 21.00 på spansk grund. Returopgøret spilles torsdag i næste uge.
/ritzau/
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
