I slutningen af november 2019 fik Unai Emery sparket i Arsenal efter mindre end halvandet år i managersædet.
Han var manden, der skulle føre Arsenal videre efter 22 år med Arsène Wenger i spidsen, men klubbens ledelse var ikke tilfreds.
– Det sluttede under uønskede omstændigheder, siger Unai Emery ifølge Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hjemmeside.
Torsdag skal han se fortiden i øjnene, når han som cheftræner i spanske Villarreal skal forsøge at sende Arsenal ud af Europa Leagues semifinale.
Han har imidlertid ingen hævntørst – tværtimod har han følelserne for Arsenal i behold, og dem skal han tøjle i torsdagens opgør.
– Jeg skal lægge mine følelser for Arsenal væk, og jeg skal lægge al min energi i at sikre, at Villarreal får overhånden, siger Unai Emery, som har været træner i Villarreal siden juli sidste år.
I sin eneste fulde sæson i Arsenal fra 2018 til 2019 placerede han klubben på en femteplads i Premier League, hvilket ikke levede op til forventningerne.
Arsenal var tæt på at redde sæsonen, da klubben nåede finalen i Europa League, men Chelsea forpurrede redningsaktionen, og Emery fik ikke den titel, han havde håbet på.
I denne sæson er Arsenal i en lignende situation. Klubben er nummer ti i Premier League og på vej mod den dårligste ligaplacering siden 1995.
Klubben klamrer sig derfor til håbet om succes i Europa League. Emery er imidlertid klar til at gøre ondt på sin tidligere klub.
– Jeg vil vinde for mig selv og for Villarreal. For to år siden forsvarede jeg Arsenals farver i finalen mod Chelsea, men nu er mit tilhørshold i Villarreal.
– Jeg har et konkurrenceinstinkt og et ansvar, som jeg skylder klubben og alle, jeg repræsenterer med mine beslutninger. Det gjorde jeg med stolthed i Arsenal, og jeg gør det nu i Villarreal, siger Unai Emery.
Siden han blev skrottet i Arsenal, har Emery fulgt nøje med i sin efterfølger Mikel Artetas gøren og laden fra trænerbænken.
– Arteta sætter sit aftryk. Med den måde holdet spiller på, er det let at identificere, at han gerne vil tilbage til Arsenals tradition om attraktiv fodbold.
Mikel Arteta blev hentet til Arsenal fra Manchester City, hvor han var assistent for succesmanager Pep Guardiola. Før det spillede han som anfører i Arsenal. Begge dele er en fordel, mener Emery.
– Hans første skridt som Pep Guardiolas assistent har hjulpet ham til at falde ind i sin nye rolle som manager. Nu har han fået en mulighed i Arsenal, og det er et godt sted at udvikle sig, for han er højt elsket i Arsenal på grund af sin tid som spiller. Det er et godt ægteskab, siger Emery.
Villarreal og Arsenal krydser klinger i den første af to semifinalekampe torsdag aften klokken 21.00 på spansk grund. Returopgøret spilles torsdag i næste uge.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
OPTAKT
Real Madrid – Elche
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
