Før Arsenal-gensyn: Skal lægge mine følelser væk

Halvandet år efter fyringen i Arsenal skal Unai Emery med Villarreal forsøge at eliminere sin tidligere klub.



I slutningen af november 2019 fik Unai Emery sparket i Arsenal efter mindre end halvandet år i managersædet.

Han var manden, der skulle føre Arsenal videre efter 22 år med Arsène Wenger i spidsen, men klubbens ledelse var ikke tilfreds.

– Det sluttede under uønskede omstændigheder, siger Unai Emery ifølge Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hjemmeside.

Torsdag skal han se fortiden i øjnene, når han som cheftræner i spanske Villarreal skal forsøge at sende Arsenal ud af Europa Leagues semifinale.

Han har imidlertid ingen hævntørst – tværtimod har han følelserne for Arsenal i behold, og dem skal han tøjle i torsdagens opgør.

– Jeg skal lægge mine følelser for Arsenal væk, og jeg skal lægge al min energi i at sikre, at Villarreal får overhånden, siger Unai Emery, som har været træner i Villarreal siden juli sidste år.

I sin eneste fulde sæson i Arsenal fra 2018 til 2019 placerede han klubben på en femteplads i Premier League, hvilket ikke levede op til forventningerne.

Arsenal var tæt på at redde sæsonen, da klubben nåede finalen i Europa League, men Chelsea forpurrede redningsaktionen, og Emery fik ikke den titel, han havde håbet på.

I denne sæson er Arsenal i en lignende situation. Klubben er nummer ti i Premier League og på vej mod den dårligste ligaplacering siden 1995.

Klubben klamrer sig derfor til håbet om succes i Europa League. Emery er imidlertid klar til at gøre ondt på sin tidligere klub.

– Jeg vil vinde for mig selv og for Villarreal. For to år siden forsvarede jeg Arsenals farver i finalen mod Chelsea, men nu er mit tilhørshold i Villarreal.

– Jeg har et konkurrenceinstinkt og et ansvar, som jeg skylder klubben og alle, jeg repræsenterer med mine beslutninger. Det gjorde jeg med stolthed i Arsenal, og jeg gør det nu i Villarreal, siger Unai Emery.

Siden han blev skrottet i Arsenal, har Emery fulgt nøje med i sin efterfølger Mikel Artetas gøren og laden fra trænerbænken.

– Arteta sætter sit aftryk. Med den måde holdet spiller på, er det let at identificere, at han gerne vil tilbage til Arsenals tradition om attraktiv fodbold.

Mikel Arteta blev hentet til Arsenal fra Manchester City, hvor han var assistent for succesmanager Pep Guardiola. Før det spillede han som anfører i Arsenal. Begge dele er en fordel, mener Emery.

– Hans første skridt som Pep Guardiolas assistent har hjulpet ham til at falde ind i sin nye rolle som manager. Nu har han fået en mulighed i Arsenal, og det er et godt sted at udvikle sig, for han er højt elsket i Arsenal på grund af sin tid som spiller. Det er et godt ægteskab, siger Emery.

Villarreal og Arsenal krydser klinger i den første af to semifinalekampe torsdag aften klokken 21.00 på spansk grund. Returopgøret spilles torsdag i næste uge.

/ritzau/





Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren


Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Bach Bak i svime over Uhre

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Raser over Rasmus Højlund-episode

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Går langt ned i løn

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Mohamed Daramy vender tilbage

Mareridt for FC Augsburg

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp