Før Arsenal-gensyn: Skal lægge mine følelser væk

Halvandet år efter fyringen i Arsenal skal Unai Emery med Villarreal forsøge at eliminere sin tidligere klub.



I slutningen af november 2019 fik Unai Emery sparket i Arsenal efter mindre end halvandet år i managersædet.

Han var manden, der skulle føre Arsenal videre efter 22 år med Arsène Wenger i spidsen, men klubbens ledelse var ikke tilfreds.

– Det sluttede under uønskede omstændigheder, siger Unai Emery ifølge Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hjemmeside.

Torsdag skal han se fortiden i øjnene, når han som cheftræner i spanske Villarreal skal forsøge at sende Arsenal ud af Europa Leagues semifinale.

Han har imidlertid ingen hævntørst – tværtimod har han følelserne for Arsenal i behold, og dem skal han tøjle i torsdagens opgør.

– Jeg skal lægge mine følelser for Arsenal væk, og jeg skal lægge al min energi i at sikre, at Villarreal får overhånden, siger Unai Emery, som har været træner i Villarreal siden juli sidste år.

I sin eneste fulde sæson i Arsenal fra 2018 til 2019 placerede han klubben på en femteplads i Premier League, hvilket ikke levede op til forventningerne.

Arsenal var tæt på at redde sæsonen, da klubben nåede finalen i Europa League, men Chelsea forpurrede redningsaktionen, og Emery fik ikke den titel, han havde håbet på.

I denne sæson er Arsenal i en lignende situation. Klubben er nummer ti i Premier League og på vej mod den dårligste ligaplacering siden 1995.

Klubben klamrer sig derfor til håbet om succes i Europa League. Emery er imidlertid klar til at gøre ondt på sin tidligere klub.

– Jeg vil vinde for mig selv og for Villarreal. For to år siden forsvarede jeg Arsenals farver i finalen mod Chelsea, men nu er mit tilhørshold i Villarreal.

– Jeg har et konkurrenceinstinkt og et ansvar, som jeg skylder klubben og alle, jeg repræsenterer med mine beslutninger. Det gjorde jeg med stolthed i Arsenal, og jeg gør det nu i Villarreal, siger Unai Emery.

Siden han blev skrottet i Arsenal, har Emery fulgt nøje med i sin efterfølger Mikel Artetas gøren og laden fra trænerbænken.

– Arteta sætter sit aftryk. Med den måde holdet spiller på, er det let at identificere, at han gerne vil tilbage til Arsenals tradition om attraktiv fodbold.

Mikel Arteta blev hentet til Arsenal fra Manchester City, hvor han var assistent for succesmanager Pep Guardiola. Før det spillede han som anfører i Arsenal. Begge dele er en fordel, mener Emery.

– Hans første skridt som Pep Guardiolas assistent har hjulpet ham til at falde ind i sin nye rolle som manager. Nu har han fået en mulighed i Arsenal, og det er et godt sted at udvikle sig, for han er højt elsket i Arsenal på grund af sin tid som spiller. Det er et godt ægteskab, siger Emery.

Villarreal og Arsenal krydser klinger i den første af to semifinalekampe torsdag aften klokken 21.00 på spansk grund. Returopgøret spilles torsdag i næste uge.

/ritzau/





Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Hård dom over Franks fremtid

Zorniger i chok: Er det en joke?

– Hold nu kæft med Arsenal!



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afslører “useriøst bud” fra FC København

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Riemer reagerer på Frank-fyring

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Dansk målsluger skifter til topklub

Nægtet Brøndby-skifte

Forventer kæmpe jobtilbud

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Ronaldo vinder kampen’

– Det var en skuffelse

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde