Før Arsenal-gensyn: Skal lægge mine følelser væk

Halvandet år efter fyringen i Arsenal skal Unai Emery med Villarreal forsøge at eliminere sin tidligere klub.



I slutningen af november 2019 fik Unai Emery sparket i Arsenal efter mindre end halvandet år i managersædet.

Han var manden, der skulle føre Arsenal videre efter 22 år med Arsène Wenger i spidsen, men klubbens ledelse var ikke tilfreds.

– Det sluttede under uønskede omstændigheder, siger Unai Emery ifølge Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) hjemmeside.

Torsdag skal han se fortiden i øjnene, når han som cheftræner i spanske Villarreal skal forsøge at sende Arsenal ud af Europa Leagues semifinale.

Han har imidlertid ingen hævntørst – tværtimod har han følelserne for Arsenal i behold, og dem skal han tøjle i torsdagens opgør.

– Jeg skal lægge mine følelser for Arsenal væk, og jeg skal lægge al min energi i at sikre, at Villarreal får overhånden, siger Unai Emery, som har været træner i Villarreal siden juli sidste år.

I sin eneste fulde sæson i Arsenal fra 2018 til 2019 placerede han klubben på en femteplads i Premier League, hvilket ikke levede op til forventningerne.

Arsenal var tæt på at redde sæsonen, da klubben nåede finalen i Europa League, men Chelsea forpurrede redningsaktionen, og Emery fik ikke den titel, han havde håbet på.

I denne sæson er Arsenal i en lignende situation. Klubben er nummer ti i Premier League og på vej mod den dårligste ligaplacering siden 1995.

Klubben klamrer sig derfor til håbet om succes i Europa League. Emery er imidlertid klar til at gøre ondt på sin tidligere klub.

– Jeg vil vinde for mig selv og for Villarreal. For to år siden forsvarede jeg Arsenals farver i finalen mod Chelsea, men nu er mit tilhørshold i Villarreal.

– Jeg har et konkurrenceinstinkt og et ansvar, som jeg skylder klubben og alle, jeg repræsenterer med mine beslutninger. Det gjorde jeg med stolthed i Arsenal, og jeg gør det nu i Villarreal, siger Unai Emery.

Siden han blev skrottet i Arsenal, har Emery fulgt nøje med i sin efterfølger Mikel Artetas gøren og laden fra trænerbænken.

– Arteta sætter sit aftryk. Med den måde holdet spiller på, er det let at identificere, at han gerne vil tilbage til Arsenals tradition om attraktiv fodbold.

Mikel Arteta blev hentet til Arsenal fra Manchester City, hvor han var assistent for succesmanager Pep Guardiola. Før det spillede han som anfører i Arsenal. Begge dele er en fordel, mener Emery.

– Hans første skridt som Pep Guardiolas assistent har hjulpet ham til at falde ind i sin nye rolle som manager. Nu har han fået en mulighed i Arsenal, og det er et godt sted at udvikle sig, for han er højt elsket i Arsenal på grund af sin tid som spiller. Det er et godt ægteskab, siger Emery.

Villarreal og Arsenal krydser klinger i den første af to semifinalekampe torsdag aften klokken 21.00 på spansk grund. Returopgøret spilles torsdag i næste uge.

/ritzau/



Få mål i lokalderby i Rhinland

Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

OB-boss med spændende transferbesked

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Storhylder Christian Nørgaard

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndby afvist

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

FCM-helt fremhæver Duncan

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Video: AGF sænket af panenka-straffe

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

Neestrup erkender FCM-misundelse