Emil Larsen har været på manges læber denne onsdag, efter han tirsdag aften sendte en ordentlig stikpille retur til de OB-fans, der bliver ved med at ytre deres utilfredshed over offensivspillerens mangelfulde præstationer. Emil Larsen sagde direkte, at han ikke kan lide dem.
Det fik OB til at indkalde Emil Larsen til en kammeratlig samtale, der mundede ud i en reprimande fra klubben. Den udskældte OB-spiller forklarer dog, at han ikke fortryder, at han gik til OB-fansene.
Det skriver han i et blogindlæg på siden dontt.dk.
– Jeg havde behov for at give noget retur, både overfor de værdier jeg har, men også for, hvad der rent faktisk er rimeligt. De allerede berømte ord, om mit forhold til OB´s fans er på ingen måde møntet på alle OB´s fans, men på en mindre gruppe. Jeg ved ikke, om jeg fortryder udtalelsen, for den gruppe af fans skal have lidt igen, men den skulle have været formuleret anderledes, skriver Emil Larsen og fortsætter:
– Fans har forventninger, og jeg tuder på ingen måder over, at de har en mening om mig. Jeg ville være ked af, hvis de ikke havde de forventninger til mig, og når jeg spiller en dårlig kamp, er jeg den, der er allermest irriteret!
– Med hensyn til min egen indsats, så har jeg bestemt heller ikke været tilfreds. Jeg kan og vil vise endnu mere. Jeg har så heller ikke været hjulpet af en general dårlig tid i OB. Når det så går dårligt for holdet, så er det måske tit dem udefra, der får skylden. Det er igen ikke en undskyldning, men en forklaring. Jeg lever fint med presset, og har de største forventninger til mig selv, men der skal også være fairness.
OB og Emil Larsen tabte i går 1-2 til FC Vestsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
INTERVIEW
