Emil Larsen har været på manges læber denne onsdag, efter han tirsdag aften sendte en ordentlig stikpille retur til de OB-fans, der bliver ved med at ytre deres utilfredshed over offensivspillerens mangelfulde præstationer. Emil Larsen sagde direkte, at han ikke kan lide dem.
Det fik OB til at indkalde Emil Larsen til en kammeratlig samtale, der mundede ud i en reprimande fra klubben. Den udskældte OB-spiller forklarer dog, at han ikke fortryder, at han gik til OB-fansene.
Det skriver han i et blogindlæg på siden dontt.dk.
– Jeg havde behov for at give noget retur, både overfor de værdier jeg har, men også for, hvad der rent faktisk er rimeligt. De allerede berømte ord, om mit forhold til OB´s fans er på ingen måde møntet på alle OB´s fans, men på en mindre gruppe. Jeg ved ikke, om jeg fortryder udtalelsen, for den gruppe af fans skal have lidt igen, men den skulle have været formuleret anderledes, skriver Emil Larsen og fortsætter:
– Fans har forventninger, og jeg tuder på ingen måder over, at de har en mening om mig. Jeg ville være ked af, hvis de ikke havde de forventninger til mig, og når jeg spiller en dårlig kamp, er jeg den, der er allermest irriteret!
– Med hensyn til min egen indsats, så har jeg bestemt heller ikke været tilfreds. Jeg kan og vil vise endnu mere. Jeg har så heller ikke været hjulpet af en general dårlig tid i OB. Når det så går dårligt for holdet, så er det måske tit dem udefra, der får skylden. Det er igen ikke en undskyldning, men en forklaring. Jeg lever fint med presset, og har de største forventninger til mig selv, men der skal også være fairness.
OB og Emil Larsen tabte i går 1-2 til FC Vestsjælland.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Tunesien – Japan
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
