Emil Larsen: Jeg tuder på ingen måde

Emil Larsen fortryder sit ordvalg, men han fortryder ikke, at han gav OB-fansene noget tilbage.



Emil Larsen har været på manges læber denne onsdag, efter han tirsdag aften sendte en ordentlig stikpille retur til de OB-fans, der bliver ved med at ytre deres utilfredshed over offensivspillerens mangelfulde præstationer. Emil Larsen sagde direkte, at han ikke kan lide dem.

Det fik OB til at indkalde Emil Larsen til en kammeratlig samtale, der mundede ud i en reprimande fra klubben. Den udskældte OB-spiller forklarer dog, at han ikke fortryder, at han gik til OB-fansene.

Det skriver han i et blogindlæg på siden dontt.dk.

– Jeg havde behov for at give noget retur, både overfor de værdier jeg har, men også for, hvad der rent faktisk er rimeligt. De allerede berømte ord, om mit forhold til OB´s fans er på ingen måde møntet på alle OB´s fans, men på en mindre gruppe. Jeg ved ikke, om jeg fortryder udtalelsen, for den gruppe af fans skal have lidt igen, men den skulle have været formuleret anderledes, skriver Emil Larsen og fortsætter:

– Fans har forventninger, og jeg tuder på ingen måder over, at de har en mening om mig. Jeg ville være ked af, hvis de ikke havde de forventninger til mig, og når jeg spiller en dårlig kamp, er jeg den, der er allermest irriteret!

– Med hensyn til min egen indsats, så har jeg bestemt heller ikke været tilfreds. Jeg kan og vil vise endnu mere. Jeg har så heller ikke været hjulpet af en general dårlig tid i OB. Når det så går dårligt for holdet, så er det måske tit dem udefra, der får skylden. Det er igen ikke en undskyldning, men en forklaring. Jeg lever fint med presset, og har de største forventninger til mig selv, men der skal også være fairness.

OB og Emil Larsen tabte i går 1-2 til FC Vestsjælland.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hylder FC København og Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FC København i intense transferforhandlinger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Jess Thorup på vej til denne klub

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Tager Superliga-klub stor beslutning?