Emil Larsen har været på manges læber denne onsdag, efter han tirsdag aften sendte en ordentlig stikpille retur til de OB-fans, der bliver ved med at ytre deres utilfredshed over offensivspillerens mangelfulde præstationer. Emil Larsen sagde direkte, at han ikke kan lide dem.
Det fik OB til at indkalde Emil Larsen til en kammeratlig samtale, der mundede ud i en reprimande fra klubben. Den udskældte OB-spiller forklarer dog, at han ikke fortryder, at han gik til OB-fansene.
Det skriver han i et blogindlæg på siden dontt.dk.
– Jeg havde behov for at give noget retur, både overfor de værdier jeg har, men også for, hvad der rent faktisk er rimeligt. De allerede berømte ord, om mit forhold til OB´s fans er på ingen måde møntet på alle OB´s fans, men på en mindre gruppe. Jeg ved ikke, om jeg fortryder udtalelsen, for den gruppe af fans skal have lidt igen, men den skulle have været formuleret anderledes, skriver Emil Larsen og fortsætter:
– Fans har forventninger, og jeg tuder på ingen måder over, at de har en mening om mig. Jeg ville være ked af, hvis de ikke havde de forventninger til mig, og når jeg spiller en dårlig kamp, er jeg den, der er allermest irriteret!
– Med hensyn til min egen indsats, så har jeg bestemt heller ikke været tilfreds. Jeg kan og vil vise endnu mere. Jeg har så heller ikke været hjulpet af en general dårlig tid i OB. Når det så går dårligt for holdet, så er det måske tit dem udefra, der får skylden. Det er igen ikke en undskyldning, men en forklaring. Jeg lever fint med presset, og har de største forventninger til mig selv, men der skal også være fairness.
OB og Emil Larsen tabte i går 1-2 til FC Vestsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
