Superliga-klubben Hobro IK var i noget af en kattepine, da klubben skulle spille to hele playoffrunder om ikke at rykke ud af Superligaen.
Peter Sørensens mandskab klarede skærene med samlede sejre over Vejle og Viborg efter stærkt målmandsspil fra Jesper Rask og gode offensive præstationer, blandt andre fra Emmanuel Sabbi, der scorede tre gange i de fire playoffkampe.
Netop Sabbi har efterhånden vist nogle prøver på, at han har et stort talent, og det talent kan måske blive udfoldet andre steder i fremtiden.
I hvert fald er den 21-årige amerikanske ungdomslandsholdsspiller eftertragtet – det mærker hans agent og rådgiver Thomas Jørgensen fra TJ Player Advice.
– Der har været en del henvendelser. Det er henvendelser fra Portugal, Østrig, Schweiz, Grækenland, Tyrkiet, Israel, Ungarn og Sverige. Det er også klubber i europæiske turneringer, siger agenten til tipsbladet.dk.
Thomas Jørgensen forklarer, at der allerede har været konkrete henvendelser at tage stilling til.
– Der har været noget, hvor vi har følt, det har været det rigtige, men de (klubberne) har ikke villet betale den pris, Hobro vil have. Prisen, Hobro ønsker, er sådan set fair nok, og der kan man godt forvente, at de klubber, der er interesserede, kan betale den pris, der forlanges, lyder det fra Thomas Jørgensen
Danske klubber kan også være et tema, men Thomas Jørgensen vil helst ikke sige, om Brøndby eksempelvis er interesseret i at købe Sabbi, som der har været rygter om.
– Jeg vil sige, at hvs ikke Sabbi er interessant for de fem første i Danmark, så ved jeg godt nok ikke, hvem de vil købe, siger han.
Hobro er stadig en mulighed
Emmanuel Sabbi skiftede til Hobro for to år siden og har udviklet sig til at være en profil og fast mand på holdet i Hobro.
Og der er da også en chance for, at han fremadrettet er at finde i klubben fra Himmerland.
– Planen var egentlig, at han skulle sælges nu, og det har vi clearet med Hobro, men han er nok begyndt at tænke i at fortsætte i Hobro.
– Det har måske været lidt et spørgsmål, om det (at skifte) er det rigtige at gøre lige nu. Skulle det rigtige komme, vil han selvfølgelig gerne afsted, siger Thomas Jørgensen.
En del af årsagen til, at Emmanuel Sabbi ikke skal afsted for enhver pris, er, at han har været i gang med en rigitg god udvikling i Hobro. Han har fået tillid og har kvitteret med gode præstationer, specielt sidst i sæsonen.
– Hobro troede på ham, og de ville bruge tiden på ham. De lavede hurtigt en plan med ham, og de turde tage ham med på bænken, selv om han var meget uskolet. Det er også på grund af Hobro, at han har nået det, han har nået. Det var det helt rigtige skifte, siger Sabbi-agenten.
Sabbi-lejren kan også tillade sig at være kræsen i valget af den næste klub, fordi amerikaneren gerne vil et sted hen, hvor planen ikke bare et at lave en profit via et salg et år senere, men også tænker i udvikling af det, Emmanuel Sabbi er knap så god til.
– Man ved hvad man har, men man ved ikke nødvendigvis, hvad man får. Det kan man kalde tryghed. Men så er det heller ikke mere end det. Han kan sagtens ende med at skifte, hvis det er det. Han har jo været afsted (i udlandet, red.), siden han var 18 år.
Sabbi har noteret sig for 46 Superliga-kampe i to sæsoner – han har scoret syv gange i dansk fodbolds bedste række.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
MEDIE
Storklub jagter to danskere
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
