Emmanuel Yeboah er mere end klar

Brøndbys ghanesiske forward Emmanuel Yeboah er klar til at gribe chancen i Brøndby IF.



Rettet 23:58: Det er Emmanuel Yeboahs talsperson, der udtaler sig. Ikke Emmanuel Yeboah – Tipsbladet beklager.

I sommer betalte Brøndby IF over ti millioner kroner for den ghanesiske angriber Emmanuel Yeboah, og derfor er det også besynderligt, at det blot et blevet til 13 minutter i pokalturneringen mod Thisted FC.

Nu er spørgsmålet så, om det bliver i forårets Superliga-kampe, at Brøndbys fans får ghaneseren at se. Han har i hvert fald vist sig fint frem i opstarten, hvor han scorede et teknisk meget flot saksesparksmål mod Hillerød.

Med Ohi Omoijuanfos nedadgående formkurve, er der også i nogle fankredse hvisken om, at det kunne være fedt at se Emmanuel Yeboah få nogle spilleminutter for at vise sit værd.

Det er han selv mere end klar til, oplyser en talsperson for ghaneseren til Tipsbladet.

– Han er et rigtig godt sted, og han er klar til at få nogle minutter. Det er selvfølgelig op til træneren, men han er klar til at vise fansene og alle andre, hvad han er i stand til. Han håber bare på sit moment, og han kan ikke vente med at score foran klubbens fans.

Noget tyder da også på, at Jesper Sørensen er begyndt at se et større lys i ham.

– Jeg så, at Emmanuel gjorde, hvad han kunne, for at blende ind i det med de andre. Da kampen gik ud på det sidste kvarter, ti minutter, var han i stand til fremme i banen at holde spillet for os, når vi nogle gange måtte ligge lavt og forsvare. Det var jeg glad for at se, sagde Jesper Sørensen efter klubbens testkamp mod FCK, hvor Yeboah fik en halv time på banen og tilføjer:

– Han så kropsstærk ud. Han så virkelig energisk ud, også i sit defensive arbejde for holdet, og havde også nogle gode pågående angreb og en god assist til Bertram (Kvist, red.), hvor han har en afslutning, der så blev reddet. Det var fint.

Foruden sin debut mod Thisted FC i pokalen har Emmanuel Yeboah siddet på bænken tre gange i Superligaen. Det er også blevet til to scoringer i en Future Cup-kamp for Brøndby, som er en reserveholdsturnering.

Nu håber ghaneseren så på, at Jesper Sørensen viser ham tillid, så han kan bevise, at han har 99 ideer til at lirke modstandernes defensiv op.

Loading Poll…





Landet i Danmark – lægetjek tirsdag




LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Zinedine Zidane præsenteret

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Har budt en milliard



LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Bayern München på plads til Superliga-brag

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen