Emmanuel Yeboah-mystik i Brøndby: Alt er okay!

Emmanuel Yeboah har blot spillet 13 minutter for Brøndby IF i dette efterår, og angriberen, der kostede de blå-gule 11 millioner, fremstår som noget af et mysterium på Vestegnen. Tipsbladet har været i kontakt med angriberens agent, der forsikrer, at alt er godt.



Normalt er Emmanuel Yeboah aldrig en del af truppen, når Brøndby IF skal i kamp, men i det seneste opgør mod Hvidovre IF figurerede angriberens navn pludselig som en del af Jesper Sørensens bruttotrup. Var det endelig tid til ghaneserens Superliga-debut?

Næh, såmænd ikke. 

Inden kampstart blev Emmanuel Yeboah sorteret fra, og dermed sneg han sig igennem efteråret uden at spille et eneste minut i Superligaen. Det kan ikke have været planen, da Brøndby købte angriberen af CFR Cluj i sommer.

Tipsbladet har været i kontakt med Emmanuel Yeboahs agent Oliver Arthur, og han forsikrer imidlertid, at der ikke er nogen grund til at spærre øjnene op. Agenten ønsker ikke at stille op til interview, men har sendt et skriftligt svar.

– Alt er okay med Emmanuel i Brøndby. Han arbejder hårdt og forsøger at tilpasse sig klubbens spillestil. Vi er overbeviste om, at hans chance nok skal komme inden længe, lyder det fra Oliver Arthur.

Ifølge B.T. har Brøndby IF betalt 11 millioner kroner for Emmanuel Yeboah, der har kontrakt frem til sommeren 2027, så han bliver næppe sådan lige at komme af med, hvis de blå-gule på et tidspunkt i nærmeste fremtid får de tanker.

20-årige Emmanuel Yeboah har som nævnt ikke spillet et eneste minut i Superligaen, men han fik 13 minutter på banen i pokalkampen mod HIK tilbage i september. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander