Emmanuel Yeboah-mystik i Brøndby: Alt er okay!

Emmanuel Yeboah har blot spillet 13 minutter for Brøndby IF i dette efterår, og angriberen, der kostede de blå-gule 11 millioner, fremstår som noget af et mysterium på Vestegnen. Tipsbladet har været i kontakt med angriberens agent, der forsikrer, at alt er godt.



Normalt er Emmanuel Yeboah aldrig en del af truppen, når Brøndby IF skal i kamp, men i det seneste opgør mod Hvidovre IF figurerede angriberens navn pludselig som en del af Jesper Sørensens bruttotrup. Var det endelig tid til ghaneserens Superliga-debut?

Næh, såmænd ikke. 

Inden kampstart blev Emmanuel Yeboah sorteret fra, og dermed sneg han sig igennem efteråret uden at spille et eneste minut i Superligaen. Det kan ikke have været planen, da Brøndby købte angriberen af CFR Cluj i sommer.

Tipsbladet har været i kontakt med Emmanuel Yeboahs agent Oliver Arthur, og han forsikrer imidlertid, at der ikke er nogen grund til at spærre øjnene op. Agenten ønsker ikke at stille op til interview, men har sendt et skriftligt svar.

– Alt er okay med Emmanuel i Brøndby. Han arbejder hårdt og forsøger at tilpasse sig klubbens spillestil. Vi er overbeviste om, at hans chance nok skal komme inden længe, lyder det fra Oliver Arthur.

Ifølge B.T. har Brøndby IF betalt 11 millioner kroner for Emmanuel Yeboah, der har kontrakt frem til sommeren 2027, så han bliver næppe sådan lige at komme af med, hvis de blå-gule på et tidspunkt i nærmeste fremtid får de tanker.

20-årige Emmanuel Yeboah har som nævnt ikke spillet et eneste minut i Superligaen, men han fik 13 minutter på banen i pokalkampen mod HIK tilbage i september. 







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Her lander Superliga-kampprogrammet

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Klar til at gå shopamok

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood