Emmanuel Yeboah-mystik i Brøndby: Alt er okay!

Emmanuel Yeboah har blot spillet 13 minutter for Brøndby IF i dette efterår, og angriberen, der kostede de blå-gule 11 millioner, fremstår som noget af et mysterium på Vestegnen. Tipsbladet har været i kontakt med angriberens agent, der forsikrer, at alt er godt.



Normalt er Emmanuel Yeboah aldrig en del af truppen, når Brøndby IF skal i kamp, men i det seneste opgør mod Hvidovre IF figurerede angriberens navn pludselig som en del af Jesper Sørensens bruttotrup. Var det endelig tid til ghaneserens Superliga-debut?

Næh, såmænd ikke. 

Inden kampstart blev Emmanuel Yeboah sorteret fra, og dermed sneg han sig igennem efteråret uden at spille et eneste minut i Superligaen. Det kan ikke have været planen, da Brøndby købte angriberen af CFR Cluj i sommer.

Tipsbladet har været i kontakt med Emmanuel Yeboahs agent Oliver Arthur, og han forsikrer imidlertid, at der ikke er nogen grund til at spærre øjnene op. Agenten ønsker ikke at stille op til interview, men har sendt et skriftligt svar.

– Alt er okay med Emmanuel i Brøndby. Han arbejder hårdt og forsøger at tilpasse sig klubbens spillestil. Vi er overbeviste om, at hans chance nok skal komme inden længe, lyder det fra Oliver Arthur.

Ifølge B.T. har Brøndby IF betalt 11 millioner kroner for Emmanuel Yeboah, der har kontrakt frem til sommeren 2027, så han bliver næppe sådan lige at komme af med, hvis de blå-gule på et tidspunkt i nærmeste fremtid får de tanker.

20-årige Emmanuel Yeboah har som nævnt ikke spillet et eneste minut i Superligaen, men han fik 13 minutter på banen i pokalkampen mod HIK tilbage i september. 





Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson




LIVE

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det er slut’

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option