En af dansk klubfodbolds store personligheder er gået bort

Mandag den 30. november gik Jørn Kønig pludselig bort efter et liv, hvor han har været kendt som en af dansk fodbolds helt store ledere, mens han var en af de centrale personer i grundlæggelsen af professionel klubfodbold i Danmark.



En af dansk klubfodbolds helt store skikkelser gik bort tidligere på ugen. Der er tale om Jørn Kønig, der er blandt de helt store grunde til det professionelle sted, hvor dansk klubfodbold står i dag. Dødsfaldet bekræftes af Divisionsforeningen på foreningens hjemmeside.

Jørn Kønig er blandt andet kendt for sit arbejde som fodboldleder for Hellerup Idræts Klub, som han blev medlem af i 1961. Sideløbende med den tjans fik han interesse for det fodboldpolitiske arbejde i Divisionsforeningen, og det blev starten på noget stort.

Jørn Kønig var en af hovedpersonerne bag den første betalingsfodboldkamp mellem Herningsklubben Fremad og HIK i 1978. I Divisionsforeningen var han med til at skabe foreningens sekretariat, mens han har været med helt frem til administrationen af de store TV-aftaler, der præger dansk fodbold i dag.

Det blev til 22 år i bestyrelsen i Divisionsforeningen, hvor Jørn Kønig i 16 år var kasserer. Til det allersidste var han en af de mest markante skikkelser i 2. division, hvor han var et samlingspunkt for klubberne og i høj grad en faktor i udviklingen af landets tredjebedste række.

Udover foreningens økonomi har Jørn Kønig sammen med Benny Olsen fra B1903 stået for programlægningen af kampe i Superligaen, 1. og 2. Division. Et arbejde, der oprindeligt foregik med hundredvis af små papirsedler for lukkede døre og vinduer, så hele planen ikke blæste væk. Derudover var Jørn Kønig repræsentant for klubberne i dommerforhandlingsudvalget.

Jørn Kønig har modtaget en lang række hædersbevisninger gennem årene. Han var det ene af to æresmedlemmer i HIK, og blev som den første kåret som æresmedlem i Divisionsforeningen i 2019.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Neymar er tilbage