En af dansk klubfodbolds store personligheder er gået bort

Mandag den 30. november gik Jørn Kønig pludselig bort efter et liv, hvor han har været kendt som en af dansk fodbolds helt store ledere, mens han var en af de centrale personer i grundlæggelsen af professionel klubfodbold i Danmark.



En af dansk klubfodbolds helt store skikkelser gik bort tidligere på ugen. Der er tale om Jørn Kønig, der er blandt de helt store grunde til det professionelle sted, hvor dansk klubfodbold står i dag. Dødsfaldet bekræftes af Divisionsforeningen på foreningens hjemmeside.

Jørn Kønig er blandt andet kendt for sit arbejde som fodboldleder for Hellerup Idræts Klub, som han blev medlem af i 1961. Sideløbende med den tjans fik han interesse for det fodboldpolitiske arbejde i Divisionsforeningen, og det blev starten på noget stort.

Jørn Kønig var en af hovedpersonerne bag den første betalingsfodboldkamp mellem Herningsklubben Fremad og HIK i 1978. I Divisionsforeningen var han med til at skabe foreningens sekretariat, mens han har været med helt frem til administrationen af de store TV-aftaler, der præger dansk fodbold i dag.

Det blev til 22 år i bestyrelsen i Divisionsforeningen, hvor Jørn Kønig i 16 år var kasserer. Til det allersidste var han en af de mest markante skikkelser i 2. division, hvor han var et samlingspunkt for klubberne og i høj grad en faktor i udviklingen af landets tredjebedste række.

Udover foreningens økonomi har Jørn Kønig sammen med Benny Olsen fra B1903 stået for programlægningen af kampe i Superligaen, 1. og 2. Division. Et arbejde, der oprindeligt foregik med hundredvis af små papirsedler for lukkede døre og vinduer, så hele planen ikke blæste væk. Derudover var Jørn Kønig repræsentant for klubberne i dommerforhandlingsudvalget.

Jørn Kønig har modtaget en lang række hædersbevisninger gennem årene. Han var det ene af to æresmedlemmer i HIK, og blev som den første kåret som æresmedlem i Divisionsforeningen i 2019.





De meldes interesseret i Orri Oskarsson




LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Stor nedtur for Superliga-komet

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Hvor er Kasper Dolberg?

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Argentina – Egypten

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber

Liam Rosenior tager til Paris



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’