En af dansk klubfodbolds store personligheder er gået bort

Mandag den 30. november gik Jørn Kønig pludselig bort efter et liv, hvor han har været kendt som en af dansk fodbolds helt store ledere, mens han var en af de centrale personer i grundlæggelsen af professionel klubfodbold i Danmark.



En af dansk klubfodbolds helt store skikkelser gik bort tidligere på ugen. Der er tale om Jørn Kønig, der er blandt de helt store grunde til det professionelle sted, hvor dansk klubfodbold står i dag. Dødsfaldet bekræftes af Divisionsforeningen på foreningens hjemmeside.

Jørn Kønig er blandt andet kendt for sit arbejde som fodboldleder for Hellerup Idræts Klub, som han blev medlem af i 1961. Sideløbende med den tjans fik han interesse for det fodboldpolitiske arbejde i Divisionsforeningen, og det blev starten på noget stort.

Jørn Kønig var en af hovedpersonerne bag den første betalingsfodboldkamp mellem Herningsklubben Fremad og HIK i 1978. I Divisionsforeningen var han med til at skabe foreningens sekretariat, mens han har været med helt frem til administrationen af de store TV-aftaler, der præger dansk fodbold i dag.

Det blev til 22 år i bestyrelsen i Divisionsforeningen, hvor Jørn Kønig i 16 år var kasserer. Til det allersidste var han en af de mest markante skikkelser i 2. division, hvor han var et samlingspunkt for klubberne og i høj grad en faktor i udviklingen af landets tredjebedste række.

Udover foreningens økonomi har Jørn Kønig sammen med Benny Olsen fra B1903 stået for programlægningen af kampe i Superligaen, 1. og 2. Division. Et arbejde, der oprindeligt foregik med hundredvis af små papirsedler for lukkede døre og vinduer, så hele planen ikke blæste væk. Derudover var Jørn Kønig repræsentant for klubberne i dommerforhandlingsudvalget.

Jørn Kønig har modtaget en lang række hædersbevisninger gennem årene. Han var det ene af to æresmedlemmer i HIK, og blev som den første kåret som æresmedlem i Divisionsforeningen i 2019.



Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Han peger på Simon Kjær

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Fælder dom over Højlund

Presset Frank: Her er vores store problem

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Et frygteligt scenarie

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Henter dansker – får god pakke

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange