En af dansk klubfodbolds helt store skikkelser gik bort tidligere på ugen. Der er tale om Jørn Kønig, der er blandt de helt store grunde til det professionelle sted, hvor dansk klubfodbold står i dag. Dødsfaldet bekræftes af Divisionsforeningen på foreningens hjemmeside.
Jørn Kønig er blandt andet kendt for sit arbejde som fodboldleder for Hellerup Idræts Klub, som han blev medlem af i 1961. Sideløbende med den tjans fik han interesse for det fodboldpolitiske arbejde i Divisionsforeningen, og det blev starten på noget stort.
Jørn Kønig var en af hovedpersonerne bag den første betalingsfodboldkamp mellem Herningsklubben Fremad og HIK i 1978. I Divisionsforeningen var han med til at skabe foreningens sekretariat, mens han har været med helt frem til administrationen af de store TV-aftaler, der præger dansk fodbold i dag.
Det blev til 22 år i bestyrelsen i Divisionsforeningen, hvor Jørn Kønig i 16 år var kasserer. Til det allersidste var han en af de mest markante skikkelser i 2. division, hvor han var et samlingspunkt for klubberne og i høj grad en faktor i udviklingen af landets tredjebedste række.
Udover foreningens økonomi har Jørn Kønig sammen med Benny Olsen fra B1903 stået for programlægningen af kampe i Superligaen, 1. og 2. Division. Et arbejde, der oprindeligt foregik med hundredvis af små papirsedler for lukkede døre og vinduer, så hele planen ikke blæste væk. Derudover var Jørn Kønig repræsentant for klubberne i dommerforhandlingsudvalget.
Jørn Kønig har modtaget en lang række hædersbevisninger gennem årene. Han var det ene af to æresmedlemmer i HIK, og blev som den første kåret som æresmedlem i Divisionsforeningen i 2019.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
