• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Tipsbladet.dk .

En af dansk klubfodbolds store personligheder er gået bort

Foto: Divisionsforeningen

Mandag den 30. november gik Jørn Kønig pludselig bort efter et liv, hvor han har været kendt som en af dansk fodbolds helt store ledere, mens han var en af de centrale personer i grundlæggelsen af professionel klubfodbold i Danmark.

Af Tipsbladet.dk .

En af dansk klubfodbolds helt store skikkelser gik bort tidligere på ugen. Der er tale om Jørn Kønig, der er blandt de helt store grunde til det professionelle sted, hvor dansk klubfodbold står i dag. Dødsfaldet bekræftes af Divisionsforeningen på foreningens hjemmeside.

Jørn Kønig er blandt andet kendt for sit arbejde som fodboldleder for Hellerup Idræts Klub, som han blev medlem af i 1961. Sideløbende med den tjans fik han interesse for det fodboldpolitiske arbejde i Divisionsforeningen, og det blev starten på noget stort.

Jørn Kønig var en af hovedpersonerne bag den første betalingsfodboldkamp mellem Herningsklubben Fremad og HIK i 1978. I Divisionsforeningen var han med til at skabe foreningens sekretariat, mens han har været med helt frem til administrationen af de store TV-aftaler, der præger dansk fodbold i dag.

Det blev til 22 år i bestyrelsen i Divisionsforeningen, hvor Jørn Kønig i 16 år var kasserer. Til det allersidste var han en af de mest markante skikkelser i 2. division, hvor han var et samlingspunkt for klubberne og i høj grad en faktor i udviklingen af landets tredjebedste række.

Udover foreningens økonomi har Jørn Kønig sammen med Benny Olsen fra B1903 stået for programlægningen af kampe i Superligaen, 1. og 2. Division. Et arbejde, der oprindeligt foregik med hundredvis af små papirsedler for lukkede døre og vinduer, så hele planen ikke blæste væk. Derudover var Jørn Kønig repræsentant for klubberne i dommerforhandlingsudvalget.

Jørn Kønig har modtaget en lang række hædersbevisninger gennem årene. Han var det ene af to æresmedlemmer i HIK, og blev som den første kåret som æresmedlem i Divisionsforeningen i 2019.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus