Der er et hav af spændende teenagere, der har fået godt med spilletid for FC København i den indeværende sæson, og ét af "løvernes" mest lysende talenter er den islandske offensivspiller Hákon Arnar Haraldsson.
Der skal heller ikke herske nogen tvivl om, at FC København sætter stor pris på den 19-årige spiller. Ekstra Bladet kunne tidligere på måneden skrive, at FCK havde afvist et bud fra RB Salzburg, der kunne løbe op i 100 millioner kroner. Et klart signal om, hvilket potentiale FCK mener, at han besidder.
Og til fanarrangementet FCK INSIDE fredag aften gjorde FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, det også meget klart, at han ser et enormt lys i Haraldsson.
– Jeg synes, at Hakon er en af de mest interessante spillere, der nogensinde har været i FC København.
– Jeg synes, han har været – jeg ved ikke blandt fans – ekstremt undervurderet. Hakons evne til at presse og hans presintensitet er på et så vanvittigt højt niveau, at det er svært at forstå, når vi ser de fysiske data. Den Dortmund-kamp, han spiller herinde, ligger han uden for skalaen. Udover det så er hans teknik og flair for at se spillet på et meget højt niveau, sagde Neestrup og tilføjede:
– Hans største svaghed er, at når han får det for nemt, bliver han for dårlig og synker for dybt. Det må vi hjælpe ham med. Han er en rigtig vigtig spiller for det her FC København-hold.
Hákon Arnar Haraldsson, 19 år, var også mere eller mindre fast mand for FC København i efteråret, hvor han spillede 25 kampe med to mål og to oplæg til følge.
Han spillede imidlertid ofte som højre kant, og den position har FC København hentet nyt blod til denne vinter i form af Diogo Goncalves fra Benfica og lejesvenden Jordan Larsson fra Schalke 04.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE