Der er et hav af spændende teenagere, der har fået godt med spilletid for FC København i den indeværende sæson, og ét af "løvernes" mest lysende talenter er den islandske offensivspiller Hákon Arnar Haraldsson.
Der skal heller ikke herske nogen tvivl om, at FC København sætter stor pris på den 19-årige spiller. Ekstra Bladet kunne tidligere på måneden skrive, at FCK havde afvist et bud fra RB Salzburg, der kunne løbe op i 100 millioner kroner. Et klart signal om, hvilket potentiale FCK mener, at han besidder.
Og til fanarrangementet FCK INSIDE fredag aften gjorde FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, det også meget klart, at han ser et enormt lys i Haraldsson.
– Jeg synes, at Hakon er en af de mest interessante spillere, der nogensinde har været i FC København.
– Jeg synes, han har været – jeg ved ikke blandt fans – ekstremt undervurderet. Hakons evne til at presse og hans presintensitet er på et så vanvittigt højt niveau, at det er svært at forstå, når vi ser de fysiske data. Den Dortmund-kamp, han spiller herinde, ligger han uden for skalaen. Udover det så er hans teknik og flair for at se spillet på et meget højt niveau, sagde Neestrup og tilføjede:
– Hans største svaghed er, at når han får det for nemt, bliver han for dårlig og synker for dybt. Det må vi hjælpe ham med. Han er en rigtig vigtig spiller for det her FC København-hold.
Hákon Arnar Haraldsson, 19 år, var også mere eller mindre fast mand for FC København i efteråret, hvor han spillede 25 kampe med to mål og to oplæg til følge.
Han spillede imidlertid ofte som højre kant, og den position har FC København hentet nyt blod til denne vinter i form af Diogo Goncalves fra Benfica og lejesvenden Jordan Larsson fra Schalke 04.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT