– En af de mest interessante FCK’ere nogensinde

Jacob Neestrup lovpriser den unge FC København-profil, som han kalder ekstremt undervurderet.



Der er et hav af spændende teenagere, der har fået godt med spilletid for FC København i den indeværende sæson, og ét af "løvernes" mest lysende talenter er den islandske offensivspiller Hákon Arnar Haraldsson. 

Der skal heller ikke herske nogen tvivl om, at FC København sætter stor pris på den 19-årige spiller. Ekstra Bladet kunne tidligere på måneden skrive, at FCK havde afvist et bud fra RB Salzburg, der kunne løbe op i 100 millioner kroner. Et klart signal om, hvilket potentiale FCK mener, at han besidder.  

Og til fanarrangementet FCK INSIDE fredag aften gjorde FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, det også meget klart, at han ser et enormt lys i Haraldsson.

– Jeg synes, at Hakon er en af de mest interessante spillere, der nogensinde har været i FC København.

– Jeg synes, han har været – jeg ved ikke blandt fans – ekstremt undervurderet. Hakons evne til at presse og hans presintensitet er på et så vanvittigt højt niveau, at det er svært at forstå, når vi ser de fysiske data. Den Dortmund-kamp, han spiller herinde, ligger han uden for skalaen. Udover det så er hans teknik og flair for at se spillet på et meget højt niveau, sagde Neestrup og tilføjede:

– Hans største svaghed er, at når han får det for nemt, bliver han for dårlig og synker for dybt. Det må vi hjælpe ham med. Han er en rigtig vigtig spiller for det her FC København-hold.

Hákon Arnar Haraldsson, 19 år, var også mere eller mindre fast mand for FC København i efteråret, hvor han spillede 25 kampe med to mål og to oplæg til følge.

Han spillede imidlertid ofte som højre kant, og den position har FC København hentet nyt blod til denne vinter i form af Diogo Goncalves fra Benfica og lejesvenden Jordan Larsson fra Schalke 04. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

PL-træner blev fyret over E-mail

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De tager ikke med FC København på træningslejr

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Portugal – Kroatien

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn