Der er et hav af spændende teenagere, der har fået godt med spilletid for FC København i den indeværende sæson, og ét af "løvernes" mest lysende talenter er den islandske offensivspiller Hákon Arnar Haraldsson.
Der skal heller ikke herske nogen tvivl om, at FC København sætter stor pris på den 19-årige spiller. Ekstra Bladet kunne tidligere på måneden skrive, at FCK havde afvist et bud fra RB Salzburg, der kunne løbe op i 100 millioner kroner. Et klart signal om, hvilket potentiale FCK mener, at han besidder.
Og til fanarrangementet FCK INSIDE fredag aften gjorde FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, det også meget klart, at han ser et enormt lys i Haraldsson.
– Jeg synes, at Hakon er en af de mest interessante spillere, der nogensinde har været i FC København.
– Jeg synes, han har været – jeg ved ikke blandt fans – ekstremt undervurderet. Hakons evne til at presse og hans presintensitet er på et så vanvittigt højt niveau, at det er svært at forstå, når vi ser de fysiske data. Den Dortmund-kamp, han spiller herinde, ligger han uden for skalaen. Udover det så er hans teknik og flair for at se spillet på et meget højt niveau, sagde Neestrup og tilføjede:
– Hans største svaghed er, at når han får det for nemt, bliver han for dårlig og synker for dybt. Det må vi hjælpe ham med. Han er en rigtig vigtig spiller for det her FC København-hold.
Hákon Arnar Haraldsson, 19 år, var også mere eller mindre fast mand for FC København i efteråret, hvor han spillede 25 kampe med to mål og to oplæg til følge.
Han spillede imidlertid ofte som højre kant, og den position har FC København hentet nyt blod til denne vinter i form af Diogo Goncalves fra Benfica og lejesvenden Jordan Larsson fra Schalke 04.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER