PORTUGAL (Tipsbladet): Brøndby fik sat et rigtig ærgerligt punktum på klubbens træningslejr i Portugal, da man klart tabte 1-3 til IFK Göteborg, der var tæt på at rykke ud af Allsvenskan i sidste sæson.
Brøndby IF – IFK Göteborg 1-3
0-1 Laurs Skjellerup (3.)
0-2 Arbnor Mucolli på straffespark (12.)
0-3 Thomas Santos (16.)
1-3 Jacob Rasmussen (88.)
Kampens bedste:
IFK Göteborg er ved at udvikle sig til en sand danskerkoloni med Jens Berthel Askou som cheftræner. I dag havde holdet fem danskere i startopstillingen, hvis vi også tæller dansk-albaneren Arbnor Mucolli med, og de var hver og en fremragende. Sebastian Hausner en klippe i forsvaret, Andreas Pyndt dominerende på midtbanen i sin uofficielle debut, Arbnor Mucolli som den kreative styrke, Thomas Santos som vanvittig pågående og så Laurs Skjellerup som et andet fysisk powerhouse på toppen. De tre sidste scorede endda. Imponerende af Göteborg, der startede med flere danskere på banen end Brøndby.
Kampens værste:
Der var meget skidt at hive frem i dag. Banen var en ting. Det var ujævn og hullet som en si, og det er under al kritik, at man rejser til Portugal for at spille på en bane, der ikke engang kunne være seriefodbold bekendt.
Det ændrer bare ikke på, at Brøndbys præstation stadig var under al kritik. Rasmus Lauritsen startede med at skvatte med bolden som sidste mand, hvilket kostede 1-0-målet, og 3-0-scoringen kan en mærkelig passiv Patrick Pentz heller ikke være stolt af. At Brøndby indkasserer tre mål kan ske, men at det sker efter 16 minutter er slet ikke godt nok. Hvad værre var den manglende vilje i første halvleg, for det er trods alt det mindste, man kan forvente.
Kampens detalje:
Bestyrelsesformand Jan Bech Andersen er rejst til Algarvekysten for at være lidt tæt på Brøndby-truppen i omgivelserne hernede, og til dagens kamp havde han inviteret sin gode ven Scott Parker med som gæst. Derfor var der fint besøg fra den tidligere midtbaneprofil, som var i Club Brügge i sit seneste cheftrænerjob. Håret sidder stadig knivskarpt, men det kan da godt være, at han lige skal tænke sig om en ekstra gang, næste gang han bliver inviteret til fodbold, for den her fodboldoplevelse bliver ikke en, han husker om nogle år.
Sådan gjorde de nye det:
Filip Bundgaard startede på bænken, men kom ind efter godt og vel 65 minutter. Han afløste en uskarp Ohi Omoijuanfo på toppen, og efter få minutter begik han frispark for lige at markere sig. Var først ordentlig på bolden de sidste minutter, hvor han viste sine hurtige fødder frem. Spillede igen en rolle i en Brøndby-scoring, da han for anden kamp i træk kom i oplæggerens rolle efter et præcist hjørnespark. Den fod skal de nok blive glad for på Vestegnen.
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
