En genistreg at hente de to FCK-talenter

Tipsbladet stillede skarpt på kampen mellem Lyngby BK, der hjemme bød Viborg FF op til dans søndag eftermiddag.



Lyngby BK – Viborg FF (0-0) 0-0

Kampens bedste:

Lyngby BK
Morten Karlsen fortjener stor ros for, hvordan han har fået styr på Lyngby-truppen. Gennem det meste af sæsonen har de ikke lignet et hold, der ville overleve i Superligaen, men kursen er nu sat mod overlevelse. Igen i dag viste Lyngby, at de i vinter traf nogle gode beslutninger ved at hente Rasmus Thelander, Oskar Buur og Jesper Cornelius – alle har vist sig som afgørende spillere i jagten på et hattrick i Superliga-overlevelse.

Sævar Magnusson viste igen rigtig gode takter. Han er tæt på at være en komplet Superliga-midtbanespiller, og det er nok med god grund, at større klubber end Lyngby står klar med en lukrativ kontrakt, når hans nuværende løber ud til sommer.

Viborg FF
De udvikler nogle vilde talenter i FC København. To af dem spiller dog ikke længere i klubben, men for Viborg FF, og de transfers er en mindre genistreg. Hjalte Bidstrup og Thomas Jørgensen startede begge inde, og især sidstnævnte viste endnu en gang, at han er en Superliga-stjerne i svøb. Hold da op, et niveau han har på bolden! Viborg skal være glade for, at de fik fingrene i ham. Han havde også fortjent at blive noteret for en assist, da en aflevering – efter en afretning – spillede Renato Junior i himmeriget, men han misbrugte den store mulighed.

Kampens værste:
Renato Junior imponerede ikke ligefrem for Viborg. Angriberen, der både er drible- og fysisk stærk, lider fortsat under den store svaghed, det er som angriber, at han har svært ved at score mål. Efter et par sæsoner er spørgsmålet, om han nogensinde bliver den topscorer, Viborg i den grad savner på holdet. Havde de en mand, der kunne garantere plus ti mål i en Superliga-sæson, ville de for alvor banke på til Mesterskabsspillet.

Kampens detalje:
Jakob Poulsen har til tider været en udskældt herre blandt Viborgs fans, men han har altså sammensat en ganske imponerende stime. Ser man bort fra nederlaget i Pokalturneringen til FC København i torsdags, hvor fantasien heller ikke skulle være helt vild, før man kunne have forestillet sig en bedre skæbne, så har Viborg FF ikke tabt i 10 Superliga-kampe i streg – jojo, mange af kampene har været i Nedrykningsspillet, men det er på baggrund af flot spil og ikke held, at drengene fra domkirkebyen har sammensat den resultat-række.



Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

Fælder dom over Victor Froholdt

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Brøndby sparer millioner

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Legende om Højlund: Her er problemet

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Spørger på Jonas Wind

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– En undskyldning for tabere

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper