En genistreg at hente de to FCK-talenter

Tipsbladet stillede skarpt på kampen mellem Lyngby BK, der hjemme bød Viborg FF op til dans søndag eftermiddag.



Lyngby BK – Viborg FF (0-0) 0-0

Kampens bedste:

Lyngby BK
Morten Karlsen fortjener stor ros for, hvordan han har fået styr på Lyngby-truppen. Gennem det meste af sæsonen har de ikke lignet et hold, der ville overleve i Superligaen, men kursen er nu sat mod overlevelse. Igen i dag viste Lyngby, at de i vinter traf nogle gode beslutninger ved at hente Rasmus Thelander, Oskar Buur og Jesper Cornelius – alle har vist sig som afgørende spillere i jagten på et hattrick i Superliga-overlevelse.

Sævar Magnusson viste igen rigtig gode takter. Han er tæt på at være en komplet Superliga-midtbanespiller, og det er nok med god grund, at større klubber end Lyngby står klar med en lukrativ kontrakt, når hans nuværende løber ud til sommer.

Viborg FF
De udvikler nogle vilde talenter i FC København. To af dem spiller dog ikke længere i klubben, men for Viborg FF, og de transfers er en mindre genistreg. Hjalte Bidstrup og Thomas Jørgensen startede begge inde, og især sidstnævnte viste endnu en gang, at han er en Superliga-stjerne i svøb. Hold da op, et niveau han har på bolden! Viborg skal være glade for, at de fik fingrene i ham. Han havde også fortjent at blive noteret for en assist, da en aflevering – efter en afretning – spillede Renato Junior i himmeriget, men han misbrugte den store mulighed.

Kampens værste:
Renato Junior imponerede ikke ligefrem for Viborg. Angriberen, der både er drible- og fysisk stærk, lider fortsat under den store svaghed, det er som angriber, at han har svært ved at score mål. Efter et par sæsoner er spørgsmålet, om han nogensinde bliver den topscorer, Viborg i den grad savner på holdet. Havde de en mand, der kunne garantere plus ti mål i en Superliga-sæson, ville de for alvor banke på til Mesterskabsspillet.

Kampens detalje:
Jakob Poulsen har til tider været en udskældt herre blandt Viborgs fans, men han har altså sammensat en ganske imponerende stime. Ser man bort fra nederlaget i Pokalturneringen til FC København i torsdags, hvor fantasien heller ikke skulle være helt vild, før man kunne have forestillet sig en bedre skæbne, så har Viborg FF ikke tabt i 10 Superliga-kampe i streg – jojo, mange af kampene har været i Nedrykningsspillet, men det er på baggrund af flot spil og ikke held, at drengene fra domkirkebyen har sammensat den resultat-række.







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Har ondt af Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Afviser mesterskabssnak



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Storroser dansk super-talent

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime