En genistreg at hente de to FCK-talenter

Tipsbladet stillede skarpt på kampen mellem Lyngby BK, der hjemme bød Viborg FF op til dans søndag eftermiddag.



Lyngby BK – Viborg FF (0-0) 0-0

Kampens bedste:

Lyngby BK
Morten Karlsen fortjener stor ros for, hvordan han har fået styr på Lyngby-truppen. Gennem det meste af sæsonen har de ikke lignet et hold, der ville overleve i Superligaen, men kursen er nu sat mod overlevelse. Igen i dag viste Lyngby, at de i vinter traf nogle gode beslutninger ved at hente Rasmus Thelander, Oskar Buur og Jesper Cornelius – alle har vist sig som afgørende spillere i jagten på et hattrick i Superliga-overlevelse.

Sævar Magnusson viste igen rigtig gode takter. Han er tæt på at være en komplet Superliga-midtbanespiller, og det er nok med god grund, at større klubber end Lyngby står klar med en lukrativ kontrakt, når hans nuværende løber ud til sommer.

Viborg FF
De udvikler nogle vilde talenter i FC København. To af dem spiller dog ikke længere i klubben, men for Viborg FF, og de transfers er en mindre genistreg. Hjalte Bidstrup og Thomas Jørgensen startede begge inde, og især sidstnævnte viste endnu en gang, at han er en Superliga-stjerne i svøb. Hold da op, et niveau han har på bolden! Viborg skal være glade for, at de fik fingrene i ham. Han havde også fortjent at blive noteret for en assist, da en aflevering – efter en afretning – spillede Renato Junior i himmeriget, men han misbrugte den store mulighed.

Kampens værste:
Renato Junior imponerede ikke ligefrem for Viborg. Angriberen, der både er drible- og fysisk stærk, lider fortsat under den store svaghed, det er som angriber, at han har svært ved at score mål. Efter et par sæsoner er spørgsmålet, om han nogensinde bliver den topscorer, Viborg i den grad savner på holdet. Havde de en mand, der kunne garantere plus ti mål i en Superliga-sæson, ville de for alvor banke på til Mesterskabsspillet.

Kampens detalje:
Jakob Poulsen har til tider været en udskældt herre blandt Viborgs fans, men han har altså sammensat en ganske imponerende stime. Ser man bort fra nederlaget i Pokalturneringen til FC København i torsdags, hvor fantasien heller ikke skulle være helt vild, før man kunne have forestillet sig en bedre skæbne, så har Viborg FF ikke tabt i 10 Superliga-kampe i streg – jojo, mange af kampene har været i Nedrykningsspillet, men det er på baggrund af flot spil og ikke held, at drengene fra domkirkebyen har sammensat den resultat-række.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Skyder stor FCM-historie ned

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’