En sort dag for Brøndby. Det er de ord, Jesper Sørensen, cheftræner i Brøndby, sætter på derbykampen fra i weekenden, hvor ærkerivalerne fra FC København vandt med 3-1 og overtog førstepladsen i Superligaen.
Siden er der gået et par døgn, og som bekendt heler tiden de fleste sår, og i Brøndby er det også begyndt at lysne med kort tid til næste topkamp, når FC Nordsjælland onsdag gæster Brøndby Stadion.
– Dagen i søndags var sort for os. I går var det lidt lysere, og i dag har det været lidt bedre, og i morgen står vi helt sikkert helt klar, og spillerne har en god tro på, at i morgen bliver en kamp for os, siger Jesper Sørensen, som over for pressen tirsdag understregede sin respekt for onsdagens modstander Andreas Schjelderup, som har vist storform på det sidste.
Men samtidig lagde han vægt på, at der heller ikke skulle vises mere respekt end dét, for der var også et budskab til Brøndbys fans om, at der skal kæmpes videre med tre kampe igen.
– Vi står her stadigvæk. Vi lægger os ikke ned for noget. Det er også derfor, når du spørger, om han (Schjelderup, red.) er skræmmende god, så er svaret, at der ikke er noget, som skræmmer os. Vi har nogle ting i vores hænder, vi har ikke alting i vores hænder. Det har vores modstandere, men det, vi har i vores hænder, det vil vi gøre alt, hvad vi kan, for at få over til vores egen fordel, forklarer Brøndby-træneren.
Han forventer, at et nederlag til enten Brøndby eller FC Nordsjælland betyder, at man er ude af guldet.
– Så er vedkommende noget fra. I forhold til at vinde guld? Jo, siger han og tilføjer:
– For der kommer til at være en kamp torsdag, hvor der enten vil være et hold, som vinder, eller begge hold får point. Sådan vil det være, lyder det fra Jesper Sørensen.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER