Tv-millionerne regner over Superligaen: Dette er på spil

Anden rate af sæsonens tv-penge skal afregnes efter den kommende runde. Tipsbladet.dk giver det forkromede overblik over, hvad de enkelte klubber står til at få, og hvem der har noget på spil.



Økonomicheferne rundt om i Superliga-klubberne kan godt begynde at finde lommeregnerne frem. Når den kommende runde er forbi, skal en ny omgang millioner fra tv-pengene gøres op.

Anden rate af tv-pengene bliver udregnet efter 26. spillerunde, som i denne sæson falder to måneder senere, end den skulle have gjort, på grund af coronapausen.

Det ligger allerede fast, hvordan de fleste af pengene skal fordeles, for det afhænger i høj grad af sæsonens sportslige forløb (læs mere om fordelingsnøglen i bunden af artiklen).

Der er dog stadig mange penge på spil på sidste spilledag i grundspillet. Dels får man flere penge, jo højere i tabellen man slutter. Dels får man godt 200.000 kroner yderligere for en sejr.

For AGF er der eksempelvis omkring 1,5 millioner kroner i forskel på at slå AaB og ligge på tredjepladsen i forhold til at tabe og ligge på femtepladsen. Også Brøndby IF og FC Nordsjælland kan ligge alt fra nummer tre til fem efter runden.

AaB et sted mellem en halv og en hel million på spil; Randers en halv; Lyngby, Horsens og OB ligeledes mellem en halv og en hel million. Holdene i bunden kan ikke skifte så meget plads, at der er mere end en halv million på spil for dem.

Tv-pengene er i det hele taget en af de vigtigste indtægtskilder for Superliga-klubberne. For nogle dén vigtigste. Som Kristian Nielsen, administrerende direktør i AC Horsens, siger:

– Det er en stor post. Vores største indtægt er sponsorindtægter, men dernæst kommer tv-penge, hvis vi kigger på ordinær drift, altså holder transfers udenfor. Derfor er det en væsentlig del af vores indtægter, det skal der ikke være tvivl om.

Alligevel er de konkrete beregninger gledet i baggrunden i denne omgang.

– Vi har haft rigtig meget fokus på alt muligt andet. Protokoller, afvikling af kampe, i det hele taget at komme i gang med kampe efter en masse nye retningslinjer, siger direktøren med henvisning til de tiltag, der har været nødvendige for at genoptage Superligaen efter coronapausen.

Her er, hvad Superliga-klubberne har udsigt til at indkassere, før sidste spillerunde i grundspillet afgør de sidste detaljer:

Læs også:Millionregn over Superligaen: Så mange tv-penge får hver enkelt klub

Sådan gjorde vi:
Tv-aftalen uddeler omkring 317 millioner kroner til Superliga-klubberne over sæsonen. Dermed er der lige over 105 millioner kroner til hver rate. Det ligger fast, at nummer 13 og 14 modtager 3,2 og 2,5 millioner kroner, uanset hvordan de har klaret sig på de forskellige parametre. Pengene til de 12 andre klubber fordeles således:

Solidaritet: Hver klub modtager et fast beløb. Det udgør 30 procent af den samlede aftale.

Placeringer: Hver placering giver et fastsat beløb. Førstepladsen får over 7 millioner, nummer 12 får et par hundredetusinde. Denne del udgør også 30 procent af den samlede aftale.

Tv-valg: Klubberne modtager et kontant beløb ud fra, hvilken rækkefølge tv-kanalerne prioriterer deres kamp i hver enkelt runde. Udgør 24 procent af det samlede beløb.

Resultater: Sejre og uafgjorte udløser kontante beløb. Udgør 16 procent af den samlede aftale.

Tipsbladet.dk har baseret udregningen på informationer fra kilder, tidligere sæsoners beregninger og Superliga-chefers udtalelser i dette og andre medier. Udregningen er derfor udtryk for omtrentlige tal.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind