Økonomicheferne rundt om i Superliga-klubberne kan godt begynde at finde lommeregnerne frem. Når den kommende runde er forbi, skal en ny omgang millioner fra tv-pengene gøres op.
Anden rate af tv-pengene bliver udregnet efter 26. spillerunde, som i denne sæson falder to måneder senere, end den skulle have gjort, på grund af coronapausen.
Det ligger allerede fast, hvordan de fleste af pengene skal fordeles, for det afhænger i høj grad af sæsonens sportslige forløb (læs mere om fordelingsnøglen i bunden af artiklen).
Der er dog stadig mange penge på spil på sidste spilledag i grundspillet. Dels får man flere penge, jo højere i tabellen man slutter. Dels får man godt 200.000 kroner yderligere for en sejr.
For AGF er der eksempelvis omkring 1,5 millioner kroner i forskel på at slå AaB og ligge på tredjepladsen i forhold til at tabe og ligge på femtepladsen. Også Brøndby IF og FC Nordsjælland kan ligge alt fra nummer tre til fem efter runden.
AaB et sted mellem en halv og en hel million på spil; Randers en halv; Lyngby, Horsens og OB ligeledes mellem en halv og en hel million. Holdene i bunden kan ikke skifte så meget plads, at der er mere end en halv million på spil for dem.
Tv-pengene er i det hele taget en af de vigtigste indtægtskilder for Superliga-klubberne. For nogle dén vigtigste. Som Kristian Nielsen, administrerende direktør i AC Horsens, siger:
– Det er en stor post. Vores største indtægt er sponsorindtægter, men dernæst kommer tv-penge, hvis vi kigger på ordinær drift, altså holder transfers udenfor. Derfor er det en væsentlig del af vores indtægter, det skal der ikke være tvivl om.
Alligevel er de konkrete beregninger gledet i baggrunden i denne omgang.
– Vi har haft rigtig meget fokus på alt muligt andet. Protokoller, afvikling af kampe, i det hele taget at komme i gang med kampe efter en masse nye retningslinjer, siger direktøren med henvisning til de tiltag, der har været nødvendige for at genoptage Superligaen efter coronapausen.
Her er, hvad Superliga-klubberne har udsigt til at indkassere, før sidste spillerunde i grundspillet afgør de sidste detaljer:
Læs også:Millionregn over Superligaen: Så mange tv-penge får hver enkelt klub
Sådan gjorde vi:
Tv-aftalen uddeler omkring 317 millioner kroner til Superliga-klubberne over sæsonen. Dermed er der lige over 105 millioner kroner til hver rate. Det ligger fast, at nummer 13 og 14 modtager 3,2 og 2,5 millioner kroner, uanset hvordan de har klaret sig på de forskellige parametre. Pengene til de 12 andre klubber fordeles således:
Solidaritet: Hver klub modtager et fast beløb. Det udgør 30 procent af den samlede aftale.
Placeringer: Hver placering giver et fastsat beløb. Førstepladsen får over 7 millioner, nummer 12 får et par hundredetusinde. Denne del udgør også 30 procent af den samlede aftale.
Tv-valg: Klubberne modtager et kontant beløb ud fra, hvilken rækkefølge tv-kanalerne prioriterer deres kamp i hver enkelt runde. Udgør 24 procent af det samlede beløb.
Resultater: Sejre og uafgjorte udløser kontante beløb. Udgør 16 procent af den samlede aftale.
Tipsbladet.dk har baseret udregningen på informationer fra kilder, tidligere sæsoners beregninger og Superliga-chefers udtalelser i dette og andre medier. Udregningen er derfor udtryk for omtrentlige tal.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
