Økonomicheferne rundt om i Superliga-klubberne kan godt begynde at finde lommeregnerne frem. Når den kommende runde er forbi, skal en ny omgang millioner fra tv-pengene gøres op.
Anden rate af tv-pengene bliver udregnet efter 26. spillerunde, som i denne sæson falder to måneder senere, end den skulle have gjort, på grund af coronapausen.
Det ligger allerede fast, hvordan de fleste af pengene skal fordeles, for det afhænger i høj grad af sæsonens sportslige forløb (læs mere om fordelingsnøglen i bunden af artiklen).
Der er dog stadig mange penge på spil på sidste spilledag i grundspillet. Dels får man flere penge, jo højere i tabellen man slutter. Dels får man godt 200.000 kroner yderligere for en sejr.
For AGF er der eksempelvis omkring 1,5 millioner kroner i forskel på at slå AaB og ligge på tredjepladsen i forhold til at tabe og ligge på femtepladsen. Også Brøndby IF og FC Nordsjælland kan ligge alt fra nummer tre til fem efter runden.
AaB et sted mellem en halv og en hel million på spil; Randers en halv; Lyngby, Horsens og OB ligeledes mellem en halv og en hel million. Holdene i bunden kan ikke skifte så meget plads, at der er mere end en halv million på spil for dem.
Tv-pengene er i det hele taget en af de vigtigste indtægtskilder for Superliga-klubberne. For nogle dén vigtigste. Som Kristian Nielsen, administrerende direktør i AC Horsens, siger:
– Det er en stor post. Vores største indtægt er sponsorindtægter, men dernæst kommer tv-penge, hvis vi kigger på ordinær drift, altså holder transfers udenfor. Derfor er det en væsentlig del af vores indtægter, det skal der ikke være tvivl om.
Alligevel er de konkrete beregninger gledet i baggrunden i denne omgang.
– Vi har haft rigtig meget fokus på alt muligt andet. Protokoller, afvikling af kampe, i det hele taget at komme i gang med kampe efter en masse nye retningslinjer, siger direktøren med henvisning til de tiltag, der har været nødvendige for at genoptage Superligaen efter coronapausen.
Her er, hvad Superliga-klubberne har udsigt til at indkassere, før sidste spillerunde i grundspillet afgør de sidste detaljer:
Læs også:Millionregn over Superligaen: Så mange tv-penge får hver enkelt klub
Sådan gjorde vi:
Tv-aftalen uddeler omkring 317 millioner kroner til Superliga-klubberne over sæsonen. Dermed er der lige over 105 millioner kroner til hver rate. Det ligger fast, at nummer 13 og 14 modtager 3,2 og 2,5 millioner kroner, uanset hvordan de har klaret sig på de forskellige parametre. Pengene til de 12 andre klubber fordeles således:
Solidaritet: Hver klub modtager et fast beløb. Det udgør 30 procent af den samlede aftale.
Placeringer: Hver placering giver et fastsat beløb. Førstepladsen får over 7 millioner, nummer 12 får et par hundredetusinde. Denne del udgør også 30 procent af den samlede aftale.
Tv-valg: Klubberne modtager et kontant beløb ud fra, hvilken rækkefølge tv-kanalerne prioriterer deres kamp i hver enkelt runde. Udgør 24 procent af det samlede beløb.
Resultater: Sejre og uafgjorte udløser kontante beløb. Udgør 16 procent af den samlede aftale.
Tipsbladet.dk har baseret udregningen på informationer fra kilder, tidligere sæsoners beregninger og Superliga-chefers udtalelser i dette og andre medier. Udregningen er derfor udtryk for omtrentlige tal.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Færdig i Manchester City
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
