Økonomicheferne rundt om i Superliga-klubberne kan godt begynde at finde lommeregnerne frem. Når den kommende runde er forbi, skal en ny omgang millioner fra tv-pengene gøres op.
Anden rate af tv-pengene bliver udregnet efter 26. spillerunde, som i denne sæson falder to måneder senere, end den skulle have gjort, på grund af coronapausen.
Det ligger allerede fast, hvordan de fleste af pengene skal fordeles, for det afhænger i høj grad af sæsonens sportslige forløb (læs mere om fordelingsnøglen i bunden af artiklen).
Der er dog stadig mange penge på spil på sidste spilledag i grundspillet. Dels får man flere penge, jo højere i tabellen man slutter. Dels får man godt 200.000 kroner yderligere for en sejr.
For AGF er der eksempelvis omkring 1,5 millioner kroner i forskel på at slå AaB og ligge på tredjepladsen i forhold til at tabe og ligge på femtepladsen. Også Brøndby IF og FC Nordsjælland kan ligge alt fra nummer tre til fem efter runden.
AaB et sted mellem en halv og en hel million på spil; Randers en halv; Lyngby, Horsens og OB ligeledes mellem en halv og en hel million. Holdene i bunden kan ikke skifte så meget plads, at der er mere end en halv million på spil for dem.
Tv-pengene er i det hele taget en af de vigtigste indtægtskilder for Superliga-klubberne. For nogle dén vigtigste. Som Kristian Nielsen, administrerende direktør i AC Horsens, siger:
– Det er en stor post. Vores største indtægt er sponsorindtægter, men dernæst kommer tv-penge, hvis vi kigger på ordinær drift, altså holder transfers udenfor. Derfor er det en væsentlig del af vores indtægter, det skal der ikke være tvivl om.
Alligevel er de konkrete beregninger gledet i baggrunden i denne omgang.
– Vi har haft rigtig meget fokus på alt muligt andet. Protokoller, afvikling af kampe, i det hele taget at komme i gang med kampe efter en masse nye retningslinjer, siger direktøren med henvisning til de tiltag, der har været nødvendige for at genoptage Superligaen efter coronapausen.
Her er, hvad Superliga-klubberne har udsigt til at indkassere, før sidste spillerunde i grundspillet afgør de sidste detaljer:
Læs også:Millionregn over Superligaen: Så mange tv-penge får hver enkelt klub
Sådan gjorde vi:
Tv-aftalen uddeler omkring 317 millioner kroner til Superliga-klubberne over sæsonen. Dermed er der lige over 105 millioner kroner til hver rate. Det ligger fast, at nummer 13 og 14 modtager 3,2 og 2,5 millioner kroner, uanset hvordan de har klaret sig på de forskellige parametre. Pengene til de 12 andre klubber fordeles således:
Solidaritet: Hver klub modtager et fast beløb. Det udgør 30 procent af den samlede aftale.
Placeringer: Hver placering giver et fastsat beløb. Førstepladsen får over 7 millioner, nummer 12 får et par hundredetusinde. Denne del udgør også 30 procent af den samlede aftale.
Tv-valg: Klubberne modtager et kontant beløb ud fra, hvilken rækkefølge tv-kanalerne prioriterer deres kamp i hver enkelt runde. Udgør 24 procent af det samlede beløb.
Resultater: Sejre og uafgjorte udløser kontante beløb. Udgør 16 procent af den samlede aftale.
Tipsbladet.dk har baseret udregningen på informationer fra kilder, tidligere sæsoners beregninger og Superliga-chefers udtalelser i dette og andre medier. Udregningen er derfor udtryk for omtrentlige tal.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
FCM ansætter ny topboss
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Bayern tromler sig videre
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Nu svarer David Nielsen
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
