Økonomicheferne rundt om i Superliga-klubberne kan godt begynde at finde lommeregnerne frem. Når den kommende runde er forbi, skal en ny omgang millioner fra tv-pengene gøres op.
Anden rate af tv-pengene bliver udregnet efter 26. spillerunde, som i denne sæson falder to måneder senere, end den skulle have gjort, på grund af coronapausen.
Det ligger allerede fast, hvordan de fleste af pengene skal fordeles, for det afhænger i høj grad af sæsonens sportslige forløb (læs mere om fordelingsnøglen i bunden af artiklen).
Der er dog stadig mange penge på spil på sidste spilledag i grundspillet. Dels får man flere penge, jo højere i tabellen man slutter. Dels får man godt 200.000 kroner yderligere for en sejr.
For AGF er der eksempelvis omkring 1,5 millioner kroner i forskel på at slå AaB og ligge på tredjepladsen i forhold til at tabe og ligge på femtepladsen. Også Brøndby IF og FC Nordsjælland kan ligge alt fra nummer tre til fem efter runden.
AaB et sted mellem en halv og en hel million på spil; Randers en halv; Lyngby, Horsens og OB ligeledes mellem en halv og en hel million. Holdene i bunden kan ikke skifte så meget plads, at der er mere end en halv million på spil for dem.
Tv-pengene er i det hele taget en af de vigtigste indtægtskilder for Superliga-klubberne. For nogle dén vigtigste. Som Kristian Nielsen, administrerende direktør i AC Horsens, siger:
– Det er en stor post. Vores største indtægt er sponsorindtægter, men dernæst kommer tv-penge, hvis vi kigger på ordinær drift, altså holder transfers udenfor. Derfor er det en væsentlig del af vores indtægter, det skal der ikke være tvivl om.
Alligevel er de konkrete beregninger gledet i baggrunden i denne omgang.
– Vi har haft rigtig meget fokus på alt muligt andet. Protokoller, afvikling af kampe, i det hele taget at komme i gang med kampe efter en masse nye retningslinjer, siger direktøren med henvisning til de tiltag, der har været nødvendige for at genoptage Superligaen efter coronapausen.
Her er, hvad Superliga-klubberne har udsigt til at indkassere, før sidste spillerunde i grundspillet afgør de sidste detaljer:
Læs også:Millionregn over Superligaen: Så mange tv-penge får hver enkelt klub
Sådan gjorde vi:
Tv-aftalen uddeler omkring 317 millioner kroner til Superliga-klubberne over sæsonen. Dermed er der lige over 105 millioner kroner til hver rate. Det ligger fast, at nummer 13 og 14 modtager 3,2 og 2,5 millioner kroner, uanset hvordan de har klaret sig på de forskellige parametre. Pengene til de 12 andre klubber fordeles således:
Solidaritet: Hver klub modtager et fast beløb. Det udgør 30 procent af den samlede aftale.
Placeringer: Hver placering giver et fastsat beløb. Førstepladsen får over 7 millioner, nummer 12 får et par hundredetusinde. Denne del udgør også 30 procent af den samlede aftale.
Tv-valg: Klubberne modtager et kontant beløb ud fra, hvilken rækkefølge tv-kanalerne prioriterer deres kamp i hver enkelt runde. Udgør 24 procent af det samlede beløb.
Resultater: Sejre og uafgjorte udløser kontante beløb. Udgør 16 procent af den samlede aftale.
Tipsbladet.dk har baseret udregningen på informationer fra kilder, tidligere sæsoners beregninger og Superliga-chefers udtalelser i dette og andre medier. Udregningen er derfor udtryk for omtrentlige tal.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Langer ud efter trænerlegende
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
MEDIE
631 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
