Endnu en ændring i FCK-staben: Forlader klubben efter seks år

David Cosgrave er den seneste mand fra FC Københavns trænerstab, der forlader klubben. I stedet er Abdel Benkacem udnævnt til cheffysioterapeut.



Endnu en person fra FC Københavns hold omkring holdet forlader klubben. Det er irske David Cosgrave, der efter seks år i FCK skal finde en ny arbejdsgiver. Det fortæller klubben på sin hjemmeside.

Cosgrave havde titel af “Head of Physical Performance” og kom til FCK i 2014. Han havde tidligere været i klubber som Tottenham Hotspur, Liverpool, Bolton Wanderers, Stoke City og Fulham.

Hos sidstnævnte stiftede han bekendtskab med William Kvist, der desuden var ham, der formidlede kontakten til FCK, dengang han stadig var spiller. Det er nu selvsamme Kvist, der er med til at tage afsked med ireren.

Læs også:Kvist bygger videre: Forstærker FCK-staben med Premier League-erfaring

– Vi har lavet en evaluering af hele vores setup og som bekendt allerede lavet en del ændringer, og nu laver vi denne omstrukturering omkring den fysiske afdeling og trænerteamet, siger William Kvist.

David Cosgrave er det seneste navn på en voksende liste af medarbejdere, der har forladt FC København det seneste halve år. Den liste talte i forvejen Johan Lange, Ståle Solbakken, Bård Wiggen, Martin Langagergaard, Anders Storskov og Frederik Leth.

Flere af dem er erstattet af nye folk, men FCK har fundet Cosgraves afløser internt. Abdel Benkacem forfremmes fra ungdomsafdelingen.

Læs også:FC København stopper samarbejdet med mentaltræner

– Vi takker David for hans store arbejdsindsats og ønsker ham held og lykke fremover. Samtidig glæder vi os over at få Abdel ind fra FCK Talent som Head of Physio, siger William Kvist.

– Det glæder os, at vi igen kan rekruttere internt i organisationen, og det skal fortsat være en hjørnesten, at vi ikke bare uddanner unge spillere fra FCK Talent, men også dygtige folk til rollerne omkring førsteholdet.

Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Læs også:FCK ansætter ny fysisk træner: Har erfaring fra Premier League og landsholdet
Læs også:Mange skader får Solbakken til at justere: Fysisk træner stopper i FCK




Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Eriksen spottet – nu er der nyt

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte