Endnu en ændring i FCK-staben: Forlader klubben efter seks år

David Cosgrave er den seneste mand fra FC Københavns trænerstab, der forlader klubben. I stedet er Abdel Benkacem udnævnt til cheffysioterapeut.



Endnu en person fra FC Københavns hold omkring holdet forlader klubben. Det er irske David Cosgrave, der efter seks år i FCK skal finde en ny arbejdsgiver. Det fortæller klubben på sin hjemmeside.

Cosgrave havde titel af “Head of Physical Performance” og kom til FCK i 2014. Han havde tidligere været i klubber som Tottenham Hotspur, Liverpool, Bolton Wanderers, Stoke City og Fulham.

Hos sidstnævnte stiftede han bekendtskab med William Kvist, der desuden var ham, der formidlede kontakten til FCK, dengang han stadig var spiller. Det er nu selvsamme Kvist, der er med til at tage afsked med ireren.

Læs også:Kvist bygger videre: Forstærker FCK-staben med Premier League-erfaring

– Vi har lavet en evaluering af hele vores setup og som bekendt allerede lavet en del ændringer, og nu laver vi denne omstrukturering omkring den fysiske afdeling og trænerteamet, siger William Kvist.

David Cosgrave er det seneste navn på en voksende liste af medarbejdere, der har forladt FC København det seneste halve år. Den liste talte i forvejen Johan Lange, Ståle Solbakken, Bård Wiggen, Martin Langagergaard, Anders Storskov og Frederik Leth.

Flere af dem er erstattet af nye folk, men FCK har fundet Cosgraves afløser internt. Abdel Benkacem forfremmes fra ungdomsafdelingen.

Læs også:FC København stopper samarbejdet med mentaltræner

– Vi takker David for hans store arbejdsindsats og ønsker ham held og lykke fremover. Samtidig glæder vi os over at få Abdel ind fra FCK Talent som Head of Physio, siger William Kvist.

– Det glæder os, at vi igen kan rekruttere internt i organisationen, og det skal fortsat være en hjørnesten, at vi ikke bare uddanner unge spillere fra FCK Talent, men også dygtige folk til rollerne omkring førsteholdet.

Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Læs også:FCK ansætter ny fysisk træner: Har erfaring fra Premier League og landsholdet
Læs også:Mange skader får Solbakken til at justere: Fysisk træner stopper i FCK





United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter to danskere

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Crystal Palace vinder Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby