Endnu en ændring i FCK-staben: Forlader klubben efter seks år

David Cosgrave er den seneste mand fra FC Københavns trænerstab, der forlader klubben. I stedet er Abdel Benkacem udnævnt til cheffysioterapeut.



Endnu en person fra FC Københavns hold omkring holdet forlader klubben. Det er irske David Cosgrave, der efter seks år i FCK skal finde en ny arbejdsgiver. Det fortæller klubben på sin hjemmeside.

Cosgrave havde titel af “Head of Physical Performance” og kom til FCK i 2014. Han havde tidligere været i klubber som Tottenham Hotspur, Liverpool, Bolton Wanderers, Stoke City og Fulham.

Hos sidstnævnte stiftede han bekendtskab med William Kvist, der desuden var ham, der formidlede kontakten til FCK, dengang han stadig var spiller. Det er nu selvsamme Kvist, der er med til at tage afsked med ireren.

Læs også:Kvist bygger videre: Forstærker FCK-staben med Premier League-erfaring

– Vi har lavet en evaluering af hele vores setup og som bekendt allerede lavet en del ændringer, og nu laver vi denne omstrukturering omkring den fysiske afdeling og trænerteamet, siger William Kvist.

David Cosgrave er det seneste navn på en voksende liste af medarbejdere, der har forladt FC København det seneste halve år. Den liste talte i forvejen Johan Lange, Ståle Solbakken, Bård Wiggen, Martin Langagergaard, Anders Storskov og Frederik Leth.

Flere af dem er erstattet af nye folk, men FCK har fundet Cosgraves afløser internt. Abdel Benkacem forfremmes fra ungdomsafdelingen.

Læs også:FC København stopper samarbejdet med mentaltræner

– Vi takker David for hans store arbejdsindsats og ønsker ham held og lykke fremover. Samtidig glæder vi os over at få Abdel ind fra FCK Talent som Head of Physio, siger William Kvist.

– Det glæder os, at vi igen kan rekruttere internt i organisationen, og det skal fortsat være en hjørnesten, at vi ikke bare uddanner unge spillere fra FCK Talent, men også dygtige folk til rollerne omkring førsteholdet.

Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Læs også:FCK ansætter ny fysisk træner: Har erfaring fra Premier League og landsholdet
Læs også:Mange skader får Solbakken til at justere: Fysisk træner stopper i FCK




‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det