Endnu en ændring i FCK-staben: Forlader klubben efter seks år

David Cosgrave er den seneste mand fra FC Københavns trænerstab, der forlader klubben. I stedet er Abdel Benkacem udnævnt til cheffysioterapeut.



Endnu en person fra FC Københavns hold omkring holdet forlader klubben. Det er irske David Cosgrave, der efter seks år i FCK skal finde en ny arbejdsgiver. Det fortæller klubben på sin hjemmeside.

Cosgrave havde titel af “Head of Physical Performance” og kom til FCK i 2014. Han havde tidligere været i klubber som Tottenham Hotspur, Liverpool, Bolton Wanderers, Stoke City og Fulham.

Hos sidstnævnte stiftede han bekendtskab med William Kvist, der desuden var ham, der formidlede kontakten til FCK, dengang han stadig var spiller. Det er nu selvsamme Kvist, der er med til at tage afsked med ireren.

Læs også:Kvist bygger videre: Forstærker FCK-staben med Premier League-erfaring

– Vi har lavet en evaluering af hele vores setup og som bekendt allerede lavet en del ændringer, og nu laver vi denne omstrukturering omkring den fysiske afdeling og trænerteamet, siger William Kvist.

David Cosgrave er det seneste navn på en voksende liste af medarbejdere, der har forladt FC København det seneste halve år. Den liste talte i forvejen Johan Lange, Ståle Solbakken, Bård Wiggen, Martin Langagergaard, Anders Storskov og Frederik Leth.

Flere af dem er erstattet af nye folk, men FCK har fundet Cosgraves afløser internt. Abdel Benkacem forfremmes fra ungdomsafdelingen.

Læs også:FC København stopper samarbejdet med mentaltræner

– Vi takker David for hans store arbejdsindsats og ønsker ham held og lykke fremover. Samtidig glæder vi os over at få Abdel ind fra FCK Talent som Head of Physio, siger William Kvist.

– Det glæder os, at vi igen kan rekruttere internt i organisationen, og det skal fortsat være en hjørnesten, at vi ikke bare uddanner unge spillere fra FCK Talent, men også dygtige folk til rollerne omkring førsteholdet.

Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Læs også:FCK ansætter ny fysisk træner: Har erfaring fra Premier League og landsholdet
Læs også:Mange skader får Solbakken til at justere: Fysisk træner stopper i FCK




LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

De vil gerne have Jens Jønsson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er interesseret i Christian Eriksen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Han vender hjem til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Hylder Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Polsk succestræner rygtes til Danmark