Endnu en dansker forlader Anderlecht

Magnus Munck er den seneste dansker, der har forladt Anderlecht i dette efterår.



I sommer sendte FC Nordsjælland stortalentet Magnus Munck på udlån til Anderlecht.

Aftalen gjaldt i udgangspunktet for et år, og der var også indskrevet en købsoption i aftalen mellem de to klubber, så U19-landsholdsspilleren kunne blive købt fri af den belgiske storklub, hvis han imponerede gennem sæsonen.

Men sådan ender det ikke for den 19-årige midtbanespiller. Flere belgiske medier skrev torsdag aften, at han havde kurs mod en retur til FC Nordsjælland efter et skuffende ophold hos Bruxelles-klubben, hvor han kun har fået 82 minutter fordelt på fire kampe for Anderlechts andethold, der spiller i den næstbedste belgiske række.

FC Nordsjælland bekræfter selv på sin hjemmeside, at den unge midtbanespiller vender retur til klubben før tid.

– Magnus Munck har siden sommeren været udlejet til belgiske RSC Anderlecht, og nu vender den unge midtbanespiller tilbage til Farum og FC Nordsjælland. Efter fire kampe i den næstbedste belgiske række er begge klubber blevet enige om, at det bedste for Magnus Muncks udvikling er at slutte lejeopholdet nu og vende hjem til FC Nordsjællands træningsmiljø med det samme, skriver de på sin hjemmeside inden de uddyber.

– Magnus Munck deltager derfor i træningen med resten af Superliga-truppen, men vil ikke være spilleberettiget i 3F Superligaen indtil det nye år.

Tipsbladet kontaktede klubben tidligere på dagen for at høre, hvad der er sket med Magnus Munck, men klubben vendte aldrig tilbage.

Magnus Munck er ikke den første dansker, der har forladt Anderlecht i løbet af dette efterår. Både Brian Riemer og Jesper Fredberg har også sagt farvel til klubben.

Den centrale midtbanespiller har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2027.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Hård dom over Kvistgaarden

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Skifter til Rangers

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Afslører vilde kontraktdetaljer

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson