I sommer sendte FC Nordsjælland stortalentet Magnus Munck på udlån til Anderlecht.
Aftalen gjaldt i udgangspunktet for et år, og der var også indskrevet en købsoption i aftalen mellem de to klubber, så U19-landsholdsspilleren kunne blive købt fri af den belgiske storklub, hvis han imponerede gennem sæsonen.
Men sådan ender det ikke for den 19-årige midtbanespiller. Flere belgiske medier skrev torsdag aften, at han havde kurs mod en retur til FC Nordsjælland efter et skuffende ophold hos Bruxelles-klubben, hvor han kun har fået 82 minutter fordelt på fire kampe for Anderlechts andethold, der spiller i den næstbedste belgiske række.
FC Nordsjælland bekræfter selv på sin hjemmeside, at den unge midtbanespiller vender retur til klubben før tid.
– Magnus Munck har siden sommeren været udlejet til belgiske RSC Anderlecht, og nu vender den unge midtbanespiller tilbage til Farum og FC Nordsjælland. Efter fire kampe i den næstbedste belgiske række er begge klubber blevet enige om, at det bedste for Magnus Muncks udvikling er at slutte lejeopholdet nu og vende hjem til FC Nordsjællands træningsmiljø med det samme, skriver de på sin hjemmeside inden de uddyber.
– Magnus Munck deltager derfor i træningen med resten af Superliga-truppen, men vil ikke være spilleberettiget i 3F Superligaen indtil det nye år.
Tipsbladet kontaktede klubben tidligere på dagen for at høre, hvad der er sket med Magnus Munck, men klubben vendte aldrig tilbage.
Magnus Munck er ikke den første dansker, der har forladt Anderlecht i løbet af dette efterår. Både Brian Riemer og Jesper Fredberg har også sagt farvel til klubben.
Den centrale midtbanespiller har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2027.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS