Endnu en dansker forlader Anderlecht

Magnus Munck er den seneste dansker, der har forladt Anderlecht i dette efterår.



I sommer sendte FC Nordsjælland stortalentet Magnus Munck på udlån til Anderlecht.

Aftalen gjaldt i udgangspunktet for et år, og der var også indskrevet en købsoption i aftalen mellem de to klubber, så U19-landsholdsspilleren kunne blive købt fri af den belgiske storklub, hvis han imponerede gennem sæsonen.

Men sådan ender det ikke for den 19-årige midtbanespiller. Flere belgiske medier skrev torsdag aften, at han havde kurs mod en retur til FC Nordsjælland efter et skuffende ophold hos Bruxelles-klubben, hvor han kun har fået 82 minutter fordelt på fire kampe for Anderlechts andethold, der spiller i den næstbedste belgiske række.

FC Nordsjælland bekræfter selv på sin hjemmeside, at den unge midtbanespiller vender retur til klubben før tid.

– Magnus Munck har siden sommeren været udlejet til belgiske RSC Anderlecht, og nu vender den unge midtbanespiller tilbage til Farum og FC Nordsjælland. Efter fire kampe i den næstbedste belgiske række er begge klubber blevet enige om, at det bedste for Magnus Muncks udvikling er at slutte lejeopholdet nu og vende hjem til FC Nordsjællands træningsmiljø med det samme, skriver de på sin hjemmeside inden de uddyber.

– Magnus Munck deltager derfor i træningen med resten af Superliga-truppen, men vil ikke være spilleberettiget i 3F Superligaen indtil det nye år.

Tipsbladet kontaktede klubben tidligere på dagen for at høre, hvad der er sket med Magnus Munck, men klubben vendte aldrig tilbage.

Magnus Munck er ikke den første dansker, der har forladt Anderlecht i løbet af dette efterår. Både Brian Riemer og Jesper Fredberg har også sagt farvel til klubben.

Den centrale midtbanespiller har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2027.







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson svært utilfreds

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Har aldrig set lignende