Endnu en dansker i Reggina-problemer

Regginas præsident, Lilo Fotti, har endnu engang blandet mafiametoder og fodbold sammen overfor en dansk fodboldlegionær.



Endnu en dansker er havnet i problemer i Reggina. Nicki Bille Nielsen var den første af danskertrioen i klubben, der kom til klubben. Siden kom også Kris Stadsgaard og Mike Tullberg til. Nu har alle tre forladt klubben.

Nicki Bille havde stor succes det første år i klubben, men blev siden lejet ud til mindre Serie C-klubber for at blive helt Serie A-klar. Og så startede problemerne for den offensive spiller.

– Efter et år i Reggina blev jeg lejet ud til Martina Franca og Luchese, men begge serie C-klubber gik fallit og Lilo Fotti, præsidenten i Reggina, lovede, at han nok skulle holde mig økonomisk skadesløs.

– Sandheden var, at han løb fra alle løfter. I et år har jeg ikke fået løn og har levet af den bonus, jeg fik fra det første år i Reggina.

– Der var trusler og ubehagelige samtaler, da jeg truede med advokat for at få vores tilgodehavender.

Nicki Bille Nielsen, der har en fortid i Valby-klubben FREM, besluttede som sine to landsmænd, at nu var det nok med præsidentens mafiametoder.

– Til sidst kunne jeg ikke mere, og i samråd med min agent besluttede vi at ophæve samarbejdet. Det blev dyrt for både Nikola Juric og mig selv, for vi måtte opgive alle økonomiske tilgodehavender for at komme ud af kontrakten, der ellers løber frem til 2009.

Nicki Bille kom til Reggina som 18-årig i 2006. Danskeren har optrådt på de fleste ungdomslandshold.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Liverpool – Brentford

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis