Endnu en dansker i Reggina-problemer

Regginas præsident, Lilo Fotti, har endnu engang blandet mafiametoder og fodbold sammen overfor en dansk fodboldlegionær.



Endnu en dansker er havnet i problemer i Reggina. Nicki Bille Nielsen var den første af danskertrioen i klubben, der kom til klubben. Siden kom også Kris Stadsgaard og Mike Tullberg til. Nu har alle tre forladt klubben.

Nicki Bille havde stor succes det første år i klubben, men blev siden lejet ud til mindre Serie C-klubber for at blive helt Serie A-klar. Og så startede problemerne for den offensive spiller.

– Efter et år i Reggina blev jeg lejet ud til Martina Franca og Luchese, men begge serie C-klubber gik fallit og Lilo Fotti, præsidenten i Reggina, lovede, at han nok skulle holde mig økonomisk skadesløs.

– Sandheden var, at han løb fra alle løfter. I et år har jeg ikke fået løn og har levet af den bonus, jeg fik fra det første år i Reggina.

– Der var trusler og ubehagelige samtaler, da jeg truede med advokat for at få vores tilgodehavender.

Nicki Bille Nielsen, der har en fortid i Valby-klubben FREM, besluttede som sine to landsmænd, at nu var det nok med præsidentens mafiametoder.

– Til sidst kunne jeg ikke mere, og i samråd med min agent besluttede vi at ophæve samarbejdet. Det blev dyrt for både Nikola Juric og mig selv, for vi måtte opgive alle økonomiske tilgodehavender for at komme ud af kontrakten, der ellers løber frem til 2009.

Nicki Bille kom til Reggina som 18-årig i 2006. Danskeren har optrådt på de fleste ungdomslandshold.





Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Manchester City – Brentford

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel lander stort job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’