Endnu en dansker i Reggina-problemer

Regginas præsident, Lilo Fotti, har endnu engang blandet mafiametoder og fodbold sammen overfor en dansk fodboldlegionær.



Endnu en dansker er havnet i problemer i Reggina. Nicki Bille Nielsen var den første af danskertrioen i klubben, der kom til klubben. Siden kom også Kris Stadsgaard og Mike Tullberg til. Nu har alle tre forladt klubben.

Nicki Bille havde stor succes det første år i klubben, men blev siden lejet ud til mindre Serie C-klubber for at blive helt Serie A-klar. Og så startede problemerne for den offensive spiller.

– Efter et år i Reggina blev jeg lejet ud til Martina Franca og Luchese, men begge serie C-klubber gik fallit og Lilo Fotti, præsidenten i Reggina, lovede, at han nok skulle holde mig økonomisk skadesløs.

– Sandheden var, at han løb fra alle løfter. I et år har jeg ikke fået løn og har levet af den bonus, jeg fik fra det første år i Reggina.

– Der var trusler og ubehagelige samtaler, da jeg truede med advokat for at få vores tilgodehavender.

Nicki Bille Nielsen, der har en fortid i Valby-klubben FREM, besluttede som sine to landsmænd, at nu var det nok med præsidentens mafiametoder.

– Til sidst kunne jeg ikke mere, og i samråd med min agent besluttede vi at ophæve samarbejdet. Det blev dyrt for både Nikola Juric og mig selv, for vi måtte opgive alle økonomiske tilgodehavender for at komme ud af kontrakten, der ellers løber frem til 2009.

Nicki Bille kom til Reggina som 18-årig i 2006. Danskeren har optrådt på de fleste ungdomslandshold.







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Spanien

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Mexico – England

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Skyder stor FCM-historie ned