Der har været godt gang i printeren i Farum, hvor FC Nordsjælland har forlænget med flere profiler.
Først kom det frem, at U21-landsholdsspiller Mads “Mini” Pedersen havde forlænget med FC Nordsjælland, og nu er det så kommet frem, at han ikke er den eneste U21-landsholdsspiller fra FCN, der har forlænget.
Således fortæller klubben fra Farum, at også midtbanespiller Mathias Jensen, 21 år, har forlænget sin aftale med Kasper Hjulmands mandskab.
Den nye aftale løber frem til sommeren 2020.
– Det har ikke været et svært valg for mig og jeg har ikke brugt lang tid på at overveje det. Jeg ville gerne forlænge min kontrakt og gøre det godt her nogle år ud i fremtiden. Klubben har rigtig gode udviklingsmuligheder i og med, at der bliver gået så meget op i talentudvikling.
– Jeg vil gerne blive mere en leder på holdet og sætte standarden for, hvad vi skal på holdet, både hvad angår forventninger til træning, men også i kampene. Jeg kigger meget på Maxsø og Marcus, som i en tidlig alder har fået ansvar. De fodspor vil jeg gerne gå i, og jeg drømmer også om at bære anførerbindet en dag i klubben, siger Mathias Jensen til klubbens hjemmeside.
Sportschef Carsten V. Jensen fortæller:
– Det er en forrygende udvikling, Mathias Jensen har vist i denne sæson, og både pladsen på U/21 landsholdet og kontraktforlængelsen er en meget fortjent belønning for det målrettede arbejde, han har lavet sammen med vort stærke trænerteam, der har hjulpet ham godt på vej.
Mathias Jensen har indtil videre spillet 27 Superliga-kampe for FCN, og han fik i denne sæson et stort gennembrud for klubben, der altså også indløste ham en billet til U21-EM, der for Danmarks vedkommende indledes på søndag.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
OPTAKT
FC København – OB
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
