Der har været godt gang i printeren i Farum, hvor FC Nordsjælland har forlænget med flere profiler.
Først kom det frem, at U21-landsholdsspiller Mads “Mini” Pedersen havde forlænget med FC Nordsjælland, og nu er det så kommet frem, at han ikke er den eneste U21-landsholdsspiller fra FCN, der har forlænget.
Således fortæller klubben fra Farum, at også midtbanespiller Mathias Jensen, 21 år, har forlænget sin aftale med Kasper Hjulmands mandskab.
Den nye aftale løber frem til sommeren 2020.
– Det har ikke været et svært valg for mig og jeg har ikke brugt lang tid på at overveje det. Jeg ville gerne forlænge min kontrakt og gøre det godt her nogle år ud i fremtiden. Klubben har rigtig gode udviklingsmuligheder i og med, at der bliver gået så meget op i talentudvikling.
– Jeg vil gerne blive mere en leder på holdet og sætte standarden for, hvad vi skal på holdet, både hvad angår forventninger til træning, men også i kampene. Jeg kigger meget på Maxsø og Marcus, som i en tidlig alder har fået ansvar. De fodspor vil jeg gerne gå i, og jeg drømmer også om at bære anførerbindet en dag i klubben, siger Mathias Jensen til klubbens hjemmeside.
Sportschef Carsten V. Jensen fortæller:
– Det er en forrygende udvikling, Mathias Jensen har vist i denne sæson, og både pladsen på U/21 landsholdet og kontraktforlængelsen er en meget fortjent belønning for det målrettede arbejde, han har lavet sammen med vort stærke trænerteam, der har hjulpet ham godt på vej.
Mathias Jensen har indtil videre spillet 27 Superliga-kampe for FCN, og han fik i denne sæson et stort gennembrud for klubben, der altså også indløste ham en billet til U21-EM, der for Danmarks vedkommende indledes på søndag.
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
OPTAKT
