Der har været godt gang i printeren i Farum, hvor FC Nordsjælland har forlænget med flere profiler.
Først kom det frem, at U21-landsholdsspiller Mads “Mini” Pedersen havde forlænget med FC Nordsjælland, og nu er det så kommet frem, at han ikke er den eneste U21-landsholdsspiller fra FCN, der har forlænget.
Således fortæller klubben fra Farum, at også midtbanespiller Mathias Jensen, 21 år, har forlænget sin aftale med Kasper Hjulmands mandskab.
Den nye aftale løber frem til sommeren 2020.
– Det har ikke været et svært valg for mig og jeg har ikke brugt lang tid på at overveje det. Jeg ville gerne forlænge min kontrakt og gøre det godt her nogle år ud i fremtiden. Klubben har rigtig gode udviklingsmuligheder i og med, at der bliver gået så meget op i talentudvikling.
– Jeg vil gerne blive mere en leder på holdet og sætte standarden for, hvad vi skal på holdet, både hvad angår forventninger til træning, men også i kampene. Jeg kigger meget på Maxsø og Marcus, som i en tidlig alder har fået ansvar. De fodspor vil jeg gerne gå i, og jeg drømmer også om at bære anførerbindet en dag i klubben, siger Mathias Jensen til klubbens hjemmeside.
Sportschef Carsten V. Jensen fortæller:
– Det er en forrygende udvikling, Mathias Jensen har vist i denne sæson, og både pladsen på U/21 landsholdet og kontraktforlængelsen er en meget fortjent belønning for det målrettede arbejde, han har lavet sammen med vort stærke trænerteam, der har hjulpet ham godt på vej.
Mathias Jensen har indtil videre spillet 27 Superliga-kampe for FCN, og han fik i denne sæson et stort gennembrud for klubben, der altså også indløste ham en billet til U21-EM, der for Danmarks vedkommende indledes på søndag.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag
