Skal man finde en af vinterens vildeste handler, skal man kigge mod Randers FC.
For et år siden blev et relativt ukendt navn hentet til Randers som erstatning for Filip Bundgaard, der blev solgt til Brøndby i kronjydernes hidtil største handel.
Men her, et år senere, er Tammer Bany langt fra et ukendt navn i fodbolddanmark, og nu har den 21-årige kreatør med skiftet til West Bromwich overgået salget af Filip Bundgaard – med længder, endda.
Som Tipsbladet kunne fortælle, blev Bany solgt til englænderne for 30 millioner kroner, men det beløb kan blive endnu større, fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.
Beløbet for Tammer Bany nåede vel op i et sådant leje, at du aldrig var i tvivl om, at I skulle sige ja?
– Nej, jeg var aldrig i tvivl. Ud over det beløb, der har været ude i medierne, så er der også rigtig, rigtig gode muligheder for rigtig store bonusser og en fin videresalgsklausul også, så på mange måder var det en aftale, vi var interesseret i at få lukket.
– Det er en rigtig vild case for både os og ham. Det er todelt. Værdien af ham, i forhold til den sportslige værdi, havde vi en fornemmelse af ville være endnu højere, og det var også derfor, vi sagde nej til de beløb tidligere i vinduet.
Er du ved at vænne dig til at slå transferrekord i Randers?
– Ja, det er i hvert fald gået fint det sidste års tid, og jeg håber, vi kan fortsætte. Jeg synes, vi har nogle dygtige spillere i truppen med potentiale, så det ville ikke overraske mig, hvis vi kommer til at lave en ny transferrekord inden alt for længe, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Kort efter Bany blev solgt, havde Randers en erstatning klar i form af franske Elies Mahmoud – en spiller, man har kigget på i længere tid, da man godt vidste, hvor det bar hen med Tammer Bany.
Hvor længe har I holdt øje med ham?
– Det er en, vi har haft øverst på listen i længere tid, så det var dejligt, det lykkedes.
Hvornår henvendte I jer til Elies, for I skulle jo først have solgt Tammer Bany?
– Vi har kørt med forskellige scenarier den sidste måneds tid i forhold til, hvad der kunne risikere at ske. Så har vi selvfølgelig ageret ud fra, at det var Tammer, der skulle afsted, og så har vi arbejdet ud fra det.
– Lørdag havde jeg allerede en god fornemmelse af, hvad der kom til at ske, og så har vi ageret ud fra det.
Så du vidste godt, da du stod op mandag morgen, at Tammer ville blive solgt?
– Ja ja, der var aftalen stort set på plads. Der var stadig et lægetjek, han skulle bestå i Madrid i går, så det var derfor, det først skete lidt op ad dagen, fortæller Søren Pedersen.
Artiklen fortsætter under billedet…

Deadline day forløb som ventet
I Randers blev der vinket farvel til Tammer Bany og Ernest Agyiri, mens man kunne byde velkommen til Elies Mahmoud og Musa Touré – alle handler faldt på plads på transfervinduets sidste dag.
Men selvom der var nok at se til, forløb alt stadig efter planen for Søren Pedersen.
– Det forløb, som vi havde forventet, men det er selvfølgelig også fordi, vi var godt forberedt. De fleste, af de ting, der skete i går, var forberedt i løbet af weekenden, men det var dejligt, at alt klappede, og vi kunne lykkes med de ting, vi gerne ville.
I var færdige forholdsvist tidligt på aftenen, det var vel også at foretrække?
– Ja, lige præcis. Det var vigtigt, at vi med Elies (Mahmoud, red.), at vi var så forberedte, at vi kunne lykkes med at få ham herned på træningslejren, så han har kunne træne med i dag, siger Søren Pedersen.
Randers tager hul på Superligaen igen den 17. februar, hvor FC København kommer på besøg.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER