Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

I et stort interview med Tipsbladet fortæller sportsdirektør Søren Pedersen, at der kan være flere millioner på vej i fremtiden for Tammer Bany.



Skal man finde en af vinterens vildeste handler, skal man kigge mod Randers FC.  

For et år siden blev et relativt ukendt navn hentet til Randers som erstatning for Filip Bundgaard, der blev solgt til Brøndby i kronjydernes hidtil største handel.  

Men her, et år senere, er Tammer Bany langt fra et ukendt navn i fodbolddanmark, og nu har den 21-årige kreatør med skiftet til West Bromwich overgået salget af Filip Bundgaard – med længder, endda.  

Som Tipsbladet kunne fortælle, blev Bany solgt til englænderne for 30 millioner kroner, men det beløb kan blive endnu større, fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.  

Beløbet for Tammer Bany nåede vel op i et sådant leje, at du aldrig var i tvivl om, at I skulle sige ja?  

– Nej, jeg var aldrig i tvivl. Ud over det beløb, der har været ude i medierne, så er der også rigtig, rigtig gode muligheder for rigtig store bonusser og en fin videresalgsklausul også, så på mange måder var det en aftale, vi var interesseret i at få lukket.  

– Det er en rigtig vild case for både os og ham. Det er todelt. Værdien af ham, i forhold til den sportslige værdi, havde vi en fornemmelse af ville være endnu højere, og det var også derfor, vi sagde nej til de beløb tidligere i vinduet.  

Er du ved at vænne dig til at slå transferrekord i Randers?  

– Ja, det er i hvert fald gået fint det sidste års tid, og jeg håber, vi kan fortsætte. Jeg synes, vi har nogle dygtige spillere i truppen med potentiale, så det ville ikke overraske mig, hvis vi kommer til at lave en ny transferrekord inden alt for længe, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.  

Kort efter Bany blev solgt, havde Randers en erstatning klar i form af franske Elies Mahmoud – en spiller, man har kigget på i længere tid, da man godt vidste, hvor det bar hen med Tammer Bany.  

Hvor længe har I holdt øje med ham?  

– Det er en, vi har haft øverst på listen i længere tid, så det var dejligt, det lykkedes. 

Hvornår henvendte I jer til Elies, for I skulle jo først have solgt Tammer Bany?  

– Vi har kørt med forskellige scenarier den sidste måneds tid i forhold til, hvad der kunne risikere at ske. Så har vi selvfølgelig ageret ud fra, at det var Tammer, der skulle afsted, og så har vi arbejdet ud fra det.  

– Lørdag havde jeg allerede en god fornemmelse af, hvad der kom til at ske, og så har vi ageret ud fra det. 

Så du vidste godt, da du stod op mandag morgen, at Tammer ville blive solgt?  

– Ja ja, der var aftalen stort set på plads. Der var stadig et lægetjek, han skulle bestå i Madrid i går, så det var derfor, det først skete lidt op ad dagen, fortæller Søren Pedersen.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Deadline day forløb som ventet 
I Randers blev der vinket farvel til Tammer Bany og Ernest Agyiri, mens man kunne byde velkommen til Elies Mahmoud og Musa Touré – alle handler faldt på plads på transfervinduets sidste dag.  

Men selvom der var nok at se til, forløb alt stadig efter planen for Søren Pedersen.  

– Det forløb, som vi havde forventet, men det er selvfølgelig også fordi, vi var godt forberedt. De fleste, af de ting, der skete i går, var forberedt i løbet af weekenden, men det var dejligt, at alt klappede, og vi kunne lykkes med de ting, vi gerne ville.  

I var færdige forholdsvist tidligt på aftenen, det var vel også at foretrække?  

– Ja, lige præcis. Det var vigtigt, at vi med Elies (Mahmoud, red.), at vi var så forberedte, at vi kunne lykkes med at få ham herned på træningslejren, så han har kunne træne med i dag, siger Søren Pedersen.  

Randers tager hul på Superligaen igen den 17. februar, hvor FC København kommer på besøg.  





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjekkiet – Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Varme rygter: Han har været i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC København afviser konspirationsteori

FC København vil bruge mere data i transfers

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Stor profil glad for Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Vild stime før Danmark-brag

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Spår flere træner-ændringer i FC København

Dybt bekymret over VM i USA

Randers var tæt på – nu er han et monster

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig