Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

I et stort interview med Tipsbladet fortæller sportsdirektør Søren Pedersen, at der kan være flere millioner på vej i fremtiden for Tammer Bany.



Skal man finde en af vinterens vildeste handler, skal man kigge mod Randers FC.  

For et år siden blev et relativt ukendt navn hentet til Randers som erstatning for Filip Bundgaard, der blev solgt til Brøndby i kronjydernes hidtil største handel.  

Men her, et år senere, er Tammer Bany langt fra et ukendt navn i fodbolddanmark, og nu har den 21-årige kreatør med skiftet til West Bromwich overgået salget af Filip Bundgaard – med længder, endda.  

Som Tipsbladet kunne fortælle, blev Bany solgt til englænderne for 30 millioner kroner, men det beløb kan blive endnu større, fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.  

Beløbet for Tammer Bany nåede vel op i et sådant leje, at du aldrig var i tvivl om, at I skulle sige ja?  

– Nej, jeg var aldrig i tvivl. Ud over det beløb, der har været ude i medierne, så er der også rigtig, rigtig gode muligheder for rigtig store bonusser og en fin videresalgsklausul også, så på mange måder var det en aftale, vi var interesseret i at få lukket.  

– Det er en rigtig vild case for både os og ham. Det er todelt. Værdien af ham, i forhold til den sportslige værdi, havde vi en fornemmelse af ville være endnu højere, og det var også derfor, vi sagde nej til de beløb tidligere i vinduet.  

Er du ved at vænne dig til at slå transferrekord i Randers?  

– Ja, det er i hvert fald gået fint det sidste års tid, og jeg håber, vi kan fortsætte. Jeg synes, vi har nogle dygtige spillere i truppen med potentiale, så det ville ikke overraske mig, hvis vi kommer til at lave en ny transferrekord inden alt for længe, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.  

Kort efter Bany blev solgt, havde Randers en erstatning klar i form af franske Elies Mahmoud – en spiller, man har kigget på i længere tid, da man godt vidste, hvor det bar hen med Tammer Bany.  

Hvor længe har I holdt øje med ham?  

– Det er en, vi har haft øverst på listen i længere tid, så det var dejligt, det lykkedes. 

Hvornår henvendte I jer til Elies, for I skulle jo først have solgt Tammer Bany?  

– Vi har kørt med forskellige scenarier den sidste måneds tid i forhold til, hvad der kunne risikere at ske. Så har vi selvfølgelig ageret ud fra, at det var Tammer, der skulle afsted, og så har vi arbejdet ud fra det.  

– Lørdag havde jeg allerede en god fornemmelse af, hvad der kom til at ske, og så har vi ageret ud fra det. 

Så du vidste godt, da du stod op mandag morgen, at Tammer ville blive solgt?  

– Ja ja, der var aftalen stort set på plads. Der var stadig et lægetjek, han skulle bestå i Madrid i går, så det var derfor, det først skete lidt op ad dagen, fortæller Søren Pedersen.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Deadline day forløb som ventet 
I Randers blev der vinket farvel til Tammer Bany og Ernest Agyiri, mens man kunne byde velkommen til Elies Mahmoud og Musa Touré – alle handler faldt på plads på transfervinduets sidste dag.  

Men selvom der var nok at se til, forløb alt stadig efter planen for Søren Pedersen.  

– Det forløb, som vi havde forventet, men det er selvfølgelig også fordi, vi var godt forberedt. De fleste, af de ting, der skete i går, var forberedt i løbet af weekenden, men det var dejligt, at alt klappede, og vi kunne lykkes med de ting, vi gerne ville.  

I var færdige forholdsvist tidligt på aftenen, det var vel også at foretrække?  

– Ja, lige præcis. Det var vigtigt, at vi med Elies (Mahmoud, red.), at vi var så forberedte, at vi kunne lykkes med at få ham herned på træningslejren, så han har kunne træne med i dag, siger Søren Pedersen.  

Randers tager hul på Superligaen igen den 17. februar, hvor FC København kommer på besøg.  






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Dansk toptræner stifter agentfirma

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Varsler store ændringer i Superliga-klub

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre