Endnu flere millioner kan vente Superliga-klub

I et stort interview med Tipsbladet fortæller sportsdirektør Søren Pedersen, at der kan være flere millioner på vej i fremtiden for Tammer Bany.



Skal man finde en af vinterens vildeste handler, skal man kigge mod Randers FC.  

For et år siden blev et relativt ukendt navn hentet til Randers som erstatning for Filip Bundgaard, der blev solgt til Brøndby i kronjydernes hidtil største handel.  

Men her, et år senere, er Tammer Bany langt fra et ukendt navn i fodbolddanmark, og nu har den 21-årige kreatør med skiftet til West Bromwich overgået salget af Filip Bundgaard – med længder, endda.  

Som Tipsbladet kunne fortælle, blev Bany solgt til englænderne for 30 millioner kroner, men det beløb kan blive endnu større, fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.  

Beløbet for Tammer Bany nåede vel op i et sådant leje, at du aldrig var i tvivl om, at I skulle sige ja?  

– Nej, jeg var aldrig i tvivl. Ud over det beløb, der har været ude i medierne, så er der også rigtig, rigtig gode muligheder for rigtig store bonusser og en fin videresalgsklausul også, så på mange måder var det en aftale, vi var interesseret i at få lukket.  

– Det er en rigtig vild case for både os og ham. Det er todelt. Værdien af ham, i forhold til den sportslige værdi, havde vi en fornemmelse af ville være endnu højere, og det var også derfor, vi sagde nej til de beløb tidligere i vinduet.  

Er du ved at vænne dig til at slå transferrekord i Randers?  

– Ja, det er i hvert fald gået fint det sidste års tid, og jeg håber, vi kan fortsætte. Jeg synes, vi har nogle dygtige spillere i truppen med potentiale, så det ville ikke overraske mig, hvis vi kommer til at lave en ny transferrekord inden alt for længe, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.  

Kort efter Bany blev solgt, havde Randers en erstatning klar i form af franske Elies Mahmoud – en spiller, man har kigget på i længere tid, da man godt vidste, hvor det bar hen med Tammer Bany.  

Hvor længe har I holdt øje med ham?  

– Det er en, vi har haft øverst på listen i længere tid, så det var dejligt, det lykkedes. 

Hvornår henvendte I jer til Elies, for I skulle jo først have solgt Tammer Bany?  

– Vi har kørt med forskellige scenarier den sidste måneds tid i forhold til, hvad der kunne risikere at ske. Så har vi selvfølgelig ageret ud fra, at det var Tammer, der skulle afsted, og så har vi arbejdet ud fra det.  

– Lørdag havde jeg allerede en god fornemmelse af, hvad der kom til at ske, og så har vi ageret ud fra det. 

Så du vidste godt, da du stod op mandag morgen, at Tammer ville blive solgt?  

– Ja ja, der var aftalen stort set på plads. Der var stadig et lægetjek, han skulle bestå i Madrid i går, så det var derfor, det først skete lidt op ad dagen, fortæller Søren Pedersen.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Deadline day forløb som ventet 
I Randers blev der vinket farvel til Tammer Bany og Ernest Agyiri, mens man kunne byde velkommen til Elies Mahmoud og Musa Touré – alle handler faldt på plads på transfervinduets sidste dag.  

Men selvom der var nok at se til, forløb alt stadig efter planen for Søren Pedersen.  

– Det forløb, som vi havde forventet, men det er selvfølgelig også fordi, vi var godt forberedt. De fleste, af de ting, der skete i går, var forberedt i løbet af weekenden, men det var dejligt, at alt klappede, og vi kunne lykkes med de ting, vi gerne ville.  

I var færdige forholdsvist tidligt på aftenen, det var vel også at foretrække?  

– Ja, lige præcis. Det var vigtigt, at vi med Elies (Mahmoud, red.), at vi var så forberedte, at vi kunne lykkes med at få ham herned på træningslejren, så han har kunne træne med i dag, siger Søren Pedersen.  

Randers tager hul på Superligaen igen den 17. februar, hvor FC København kommer på besøg.  





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Markant ændring i Silkeborg

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Ståle Solbakken i stort forsvar