Udover tre point er minutter til Masterclass-spillere noget af det, Brøndby-fansene synes allerbedst om.
Søndag fik blot 17-årige Viggo Poulsen rigtige mange af dem.
Faktisk fik han en enestående mulighed, da han gjorde sin startdebut iført en Brøndby-uniform i forårspremieren mod Randers FC – omkring 60 minutter blev det til for den unge offensivspiller, der efterlod et positivt indtryk i 0-0-kampen.
Efter opgøret var det en storsmilende Viggo Poulsen, som satte ord på sin startdebut, der kom i stand, fordi han fik lov til at skippe sidste uges terminsprøver på Brøndby Gymansium.
– Normalt kan man ikke rigtig slippe for terminsprøver. Men Steve Cooper sagde dagen inden terminsprøverne, at jeg ikke skulle til dem. Jeg ville få en vigtig rolle i weekenden, og det var vigtigt, at jeg fik alt det taktiske på plads til træning, sagde han, så det fik jeg ikke lov til. Jeg må lave dem på et andet tidspunkt, fortalte han TV 2 Sport.
Viggo Poulsen er i gang med sin HF på Brøndby Gymnasium og skulle have været til terminsprøve i Matematik.
– I det her tilfælde får Viggo en sygeeksamen. På forhånd booker vi altid sygeeksamener, da der er altid nogle, som bliver syge til terminsprøverne. Det har Viggo jo ikke været, men her er det nogle andre omstændigheder, som gør, at han kommer med sammen med de øvrige, som skal til syge-terminsprøver. Vi er meget fleksible på det punkt og tager hensyn til dem, der er så langt med deres fodbold, at de her muligheder kan opstå, fortæller rektor på Brøndby Gymnasium, Pia Sadolin, til Tipsbladet.
Terminsprøver er i øvrigt en slags generalprøve til sommerens eksamener, hvorfor de skal gennemføres.

God dialog med Kim Vilfort
I tæt på 20 år har Brøndby Gymansium, der er beliggende med tilknytning til Brøndby Stadion, og Brøndby IF haft et samarbejde.
Derfor er det ikke usædvanligt, at Masterclass-spillere har en anden fleksibilitet omkring undervisningen, hvis store muligheder på førsteholdet opstår.
Her er Brøndby-legenden Kim Vilfort, administrationsansvarlig i Masterclass, en nøglemedarbejder.
– Vi har en meget tæt proces og dialog med Brøndby. En af vores lærere er koordinator for Brøndbys Masterclass. Det er hendes ansvarsområde at følge med i spillernes karrierer og holde øje med, om der kommer turneringer, kampe eller træningslejre, som skal tilpasses undervisningen hos os.
– Hun har et tæt samarbejde med Kim Vilfort. Han er Brøndby IF’s Masterclass-kontakt til os, og de har et møde en gang om ugen. Derudover har de løbende kontakt. Det kan være, hvis Brøndby køber en spiller, som skal til undervisning hos os. Det kan også være den anden vej rundt, hvis en elev bliver solgt eller udlejet fra Masterclass.
– Når der så opstår muligheder for nogle spillere til at komme op på førsteholdet – ikke bare for at træne med, men for at debutere eller blive en fast del af førsteholdet, så aftaler vi, hvad det kan betyde for skolegangen. I det her tilfælde aftalte vi, at han (Viggo) må tage en sygeeksamen på et senere tidspunkt. Vi har også oplevet det samme til rigtige eksamener, hvor vi måtte lægge sygeeksamener ind.
Brøndbys U19-målmand William Sonne-Schmidt bliver eksempelvis først student til sommer, da han måtte udskyde en eksamen denne vinter. Også André Escobar, der var oppe og snuse til førsteholdet og fik debut i efteråret, er der blevet taget hensyn til, forklarer Pia Sadolin.

Jobbe blev irriteret
Brøndby Gymnasium vurderer dog hver situation forskelligt, og det er ikke bare givet, at skolegangen bliver tilsidesat på grund af fodbolden, forklarer Pia Sadolin.
– Jeg kan huske engang, hvor Jobbe (Jesper Lindstrøm, red.) blev rigtig irriteret. Han ville nemlig gerne på en træningslejr i Polen, men det fik han faktisk ikke lov til, fordi han skulle afslutte sin studentereksamen.
Indtil videre er det kun en terminsprøve, Viggo Poulsen har måtte udsætte, for sine eksamener har han afsluttet – og det gør han ligeså overbevisende, som han spiller fodbold.
– Han er jo en enormt charmerende ung mand, der bestemt er god til at sælge sig selv. Han performer rigtig godt, indleder Pia Sadolin, der var eksaminator på et projekt i religion, historie og samfundsfag.
– Han havde lavet sin egen udgave af en religiøs lignelse, som han gjorde virkelig fint. Han er på den ene side en lidt genert fyr, kan man godt få indtrykket af, men når først han er – for at blive i fodboldtermer – på banen, så holder han sig ikke tilbage. Han er virkelig en sød fyr, og jeg fornemmer også, at han er vellidt på tværs af årgangene, afslutter Pia Sadolin.
Foruden en times spilletid søndag har Viggo Poulsen noteret sig for en indskiftning i efterårets sidste Superliga-kamp mod Vejle Boldklub.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Ser I med, Brøndby?
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København