I sidste sæson scorede AaB’s to farligste angribere 30 mål i alt i Superligaen. I denne sæson er det tal indtil videre kun på fire. Tre af Christian Bassogog og et enkelt af Thomas Enevoldsen. Forskellen på denne sæson og sidste er ifølge Enevoldsen den tidligere bomber Lukas Spalvis, der har forladt klubben og efterladt et tomrum i modstandernes felt.
Det tomrum er der ingen af de andre AaB-angribere, der har kunnet udfylde, mener den 29-årige Thomas Enevoldsen, og lægger vægt på, at holdet mangler en rigtig boksangriber.
– Ja, det synes jeg. Bassogog er mere en kanttype, der er blevet rykket frem i angrebet. Lukas og jeg supplerede hinanden fantastisk og havde gode relationer til hinanden. Han var den her boksspiller, som jeg kunne bevæge mig omkring og finde frie rum. Jeg er heller ikke den typiske angriber, det er kun noget, jeg har spillet de senere år. Jeg vil hellere være med i opspillet, det er vigtigt for mig, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.
Lars Søndergaard har i truppen en type, der minder om Spalvis, men som endnu ikke har fået sit store gennembrud. Her snakker Enevoldsen om Sebastian Grønning, der for tiden sidder ude med en skade. Christian Bassogog har fået meget spilletid, men flagrer meget fra positionen som frontangriber og bruger i stedet sin spidskompetence – hurtighed – til at lave farlige dybdeløb frem for at være i boksen og komme til de nemme chancer.
Thomas Enevoldsen selv havde stor succes i sidste sæson i Superligaen, hvor han scorede 12 mål, men han har ikke kunnet bidrage i samme omfang i denne sæson. Han har haft problemer med en knæskade, der har holdt ham helt væk fra træning på græs siden klubbens nederlag til Lyngby.
– Jeg døjer stadig med knæet – det har jeg gjort i hele efteråret, og måtte sige stop efter kampen mod Lyngby. Der var for store smerter og jeg kunne ikke løbe ordentligt til sidst. Så nu har jeg kæmpet lige siden og fik en saltvandsindsprøjtning for tre uger siden, så nu står den på hård genoptræning.
– Det bliver gradvist bedre, smerterne aftager og jeg bliver stærkere i de øvelser, jeg laver.
Når han ikke selv kan være med, men har måttet se sit hold tabe fire ud af deres seneste fem kampe, bliver situationen svær at håndtere for den tidligere KV Mechelen og FC Groningen-spiller.
– Selvfølgelig. Det er altid frustrerende. Det er aldrig sjovt at kigge på, når jeg mest af alt har lyst til at være med. Det er det jeg træner for hver dag, men det kan ikke lade sig gøre i øjeblikket. Men jeg holder hovedet oppe så meget jeg kan og giver den gas hver dag i forhold til at kunne komme tilbage.
Thomas Enevoldsen har spillet syv kampe for AaB i denne sæson og lavet et enkelt mål. I modsætning lavede han 12 i 30 kampe i sidste sæson.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
