Enevoldsen: AaB mangler boksspiller a la Spalvis

AaB’s offensive spillere har haft svært ved at score mål i denne sæson, og noget af det skal i følge Thomas Enevoldsen tilskrives, at holdet ikke længere har en typisk boksangriber som i sidste sæson.



I sidste sæson scorede AaB’s to farligste angribere 30 mål i alt i Superligaen. I denne sæson er det tal indtil videre kun på fire. Tre af Christian Bassogog og et enkelt af Thomas Enevoldsen. Forskellen på denne sæson og sidste er ifølge Enevoldsen den tidligere bomber Lukas Spalvis, der har forladt klubben og efterladt et tomrum i modstandernes felt.

Det tomrum er der ingen af de andre AaB-angribere, der har kunnet udfylde, mener den 29-årige Thomas Enevoldsen, og lægger vægt på, at holdet mangler en rigtig boksangriber.

– Ja, det synes jeg. Bassogog er mere en kanttype, der er blevet rykket frem i angrebet. Lukas og jeg supplerede hinanden fantastisk og havde gode relationer til hinanden. Han var den her boksspiller, som jeg kunne bevæge mig omkring og finde frie rum. Jeg er heller ikke den typiske angriber, det er kun noget, jeg har spillet de senere år. Jeg vil hellere være med i opspillet, det er vigtigt for mig, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Lars Søndergaard har i truppen en type, der minder om Spalvis, men som endnu ikke har fået sit store gennembrud. Her snakker Enevoldsen om Sebastian Grønning, der for tiden sidder ude med en skade. Christian Bassogog har fået meget spilletid, men flagrer meget fra positionen som frontangriber og bruger i stedet sin spidskompetence – hurtighed – til at lave farlige dybdeløb frem for at være i boksen og komme til de nemme chancer.

Thomas Enevoldsen selv havde stor succes i sidste sæson i Superligaen, hvor han scorede 12 mål, men han har ikke kunnet bidrage i samme omfang i denne sæson. Han har haft problemer med en knæskade, der har holdt ham helt væk fra træning på græs siden klubbens nederlag til Lyngby.

– Jeg døjer stadig med knæet – det har jeg gjort i hele efteråret, og måtte sige stop efter kampen mod Lyngby. Der var for store smerter og jeg kunne ikke løbe ordentligt til sidst. Så nu har jeg kæmpet lige siden og fik en saltvandsindsprøjtning for tre uger siden, så nu står den på hård genoptræning.

– Det bliver gradvist bedre, smerterne aftager og jeg bliver stærkere i de øvelser, jeg laver.

Når han ikke selv kan være med, men har måttet se sit hold tabe fire ud af deres seneste fem kampe, bliver situationen svær at håndtere for den tidligere KV Mechelen og FC Groningen-spiller.

– Selvfølgelig. Det er altid frustrerende. Det er aldrig sjovt at kigge på, når jeg mest af alt har lyst til at være med. Det er det jeg træner for hver dag, men det kan ikke lade sig gøre i øjeblikket. Men jeg holder hovedet oppe så meget jeg kan og giver den gas hver dag i forhold til at kunne komme tilbage.

Thomas Enevoldsen har spillet syv kampe for AaB i denne sæson og lavet et enkelt mål. I modsætning lavede han 12 i 30 kampe i sidste sæson.





LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Afviser monsterbud på Simsir

Vildt: PL-træner blev fyret over E-mail

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

Belgien – Senegal

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

England – DR Congo