Enevoldsen: AaB mangler boksspiller a la Spalvis

AaB’s offensive spillere har haft svært ved at score mål i denne sæson, og noget af det skal i følge Thomas Enevoldsen tilskrives, at holdet ikke længere har en typisk boksangriber som i sidste sæson.



I sidste sæson scorede AaB’s to farligste angribere 30 mål i alt i Superligaen. I denne sæson er det tal indtil videre kun på fire. Tre af Christian Bassogog og et enkelt af Thomas Enevoldsen. Forskellen på denne sæson og sidste er ifølge Enevoldsen den tidligere bomber Lukas Spalvis, der har forladt klubben og efterladt et tomrum i modstandernes felt.

Det tomrum er der ingen af de andre AaB-angribere, der har kunnet udfylde, mener den 29-årige Thomas Enevoldsen, og lægger vægt på, at holdet mangler en rigtig boksangriber.

– Ja, det synes jeg. Bassogog er mere en kanttype, der er blevet rykket frem i angrebet. Lukas og jeg supplerede hinanden fantastisk og havde gode relationer til hinanden. Han var den her boksspiller, som jeg kunne bevæge mig omkring og finde frie rum. Jeg er heller ikke den typiske angriber, det er kun noget, jeg har spillet de senere år. Jeg vil hellere være med i opspillet, det er vigtigt for mig, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Lars Søndergaard har i truppen en type, der minder om Spalvis, men som endnu ikke har fået sit store gennembrud. Her snakker Enevoldsen om Sebastian Grønning, der for tiden sidder ude med en skade. Christian Bassogog har fået meget spilletid, men flagrer meget fra positionen som frontangriber og bruger i stedet sin spidskompetence – hurtighed – til at lave farlige dybdeløb frem for at være i boksen og komme til de nemme chancer.

Thomas Enevoldsen selv havde stor succes i sidste sæson i Superligaen, hvor han scorede 12 mål, men han har ikke kunnet bidrage i samme omfang i denne sæson. Han har haft problemer med en knæskade, der har holdt ham helt væk fra træning på græs siden klubbens nederlag til Lyngby.

– Jeg døjer stadig med knæet – det har jeg gjort i hele efteråret, og måtte sige stop efter kampen mod Lyngby. Der var for store smerter og jeg kunne ikke løbe ordentligt til sidst. Så nu har jeg kæmpet lige siden og fik en saltvandsindsprøjtning for tre uger siden, så nu står den på hård genoptræning.

– Det bliver gradvist bedre, smerterne aftager og jeg bliver stærkere i de øvelser, jeg laver.

Når han ikke selv kan være med, men har måttet se sit hold tabe fire ud af deres seneste fem kampe, bliver situationen svær at håndtere for den tidligere KV Mechelen og FC Groningen-spiller.

– Selvfølgelig. Det er altid frustrerende. Det er aldrig sjovt at kigge på, når jeg mest af alt har lyst til at være med. Det er det jeg træner for hver dag, men det kan ikke lade sig gøre i øjeblikket. Men jeg holder hovedet oppe så meget jeg kan og giver den gas hver dag i forhold til at kunne komme tilbage.

Thomas Enevoldsen har spillet syv kampe for AaB i denne sæson og lavet et enkelt mål. I modsætning lavede han 12 i 30 kampe i sidste sæson.






TransferLIVE: Han kommer ikke til FCM




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Marokko – Haiti

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner