Enevoldsen: AaB mangler boksspiller a la Spalvis

AaB’s offensive spillere har haft svært ved at score mål i denne sæson, og noget af det skal i følge Thomas Enevoldsen tilskrives, at holdet ikke længere har en typisk boksangriber som i sidste sæson.



I sidste sæson scorede AaB’s to farligste angribere 30 mål i alt i Superligaen. I denne sæson er det tal indtil videre kun på fire. Tre af Christian Bassogog og et enkelt af Thomas Enevoldsen. Forskellen på denne sæson og sidste er ifølge Enevoldsen den tidligere bomber Lukas Spalvis, der har forladt klubben og efterladt et tomrum i modstandernes felt.

Det tomrum er der ingen af de andre AaB-angribere, der har kunnet udfylde, mener den 29-årige Thomas Enevoldsen, og lægger vægt på, at holdet mangler en rigtig boksangriber.

– Ja, det synes jeg. Bassogog er mere en kanttype, der er blevet rykket frem i angrebet. Lukas og jeg supplerede hinanden fantastisk og havde gode relationer til hinanden. Han var den her boksspiller, som jeg kunne bevæge mig omkring og finde frie rum. Jeg er heller ikke den typiske angriber, det er kun noget, jeg har spillet de senere år. Jeg vil hellere være med i opspillet, det er vigtigt for mig, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Lars Søndergaard har i truppen en type, der minder om Spalvis, men som endnu ikke har fået sit store gennembrud. Her snakker Enevoldsen om Sebastian Grønning, der for tiden sidder ude med en skade. Christian Bassogog har fået meget spilletid, men flagrer meget fra positionen som frontangriber og bruger i stedet sin spidskompetence – hurtighed – til at lave farlige dybdeløb frem for at være i boksen og komme til de nemme chancer.

Thomas Enevoldsen selv havde stor succes i sidste sæson i Superligaen, hvor han scorede 12 mål, men han har ikke kunnet bidrage i samme omfang i denne sæson. Han har haft problemer med en knæskade, der har holdt ham helt væk fra træning på græs siden klubbens nederlag til Lyngby.

– Jeg døjer stadig med knæet – det har jeg gjort i hele efteråret, og måtte sige stop efter kampen mod Lyngby. Der var for store smerter og jeg kunne ikke løbe ordentligt til sidst. Så nu har jeg kæmpet lige siden og fik en saltvandsindsprøjtning for tre uger siden, så nu står den på hård genoptræning.

– Det bliver gradvist bedre, smerterne aftager og jeg bliver stærkere i de øvelser, jeg laver.

Når han ikke selv kan være med, men har måttet se sit hold tabe fire ud af deres seneste fem kampe, bliver situationen svær at håndtere for den tidligere KV Mechelen og FC Groningen-spiller.

– Selvfølgelig. Det er altid frustrerende. Det er aldrig sjovt at kigge på, når jeg mest af alt har lyst til at være med. Det er det jeg træner for hver dag, men det kan ikke lade sig gøre i øjeblikket. Men jeg holder hovedet oppe så meget jeg kan og giver den gas hver dag i forhold til at kunne komme tilbage.

Thomas Enevoldsen har spillet syv kampe for AaB i denne sæson og lavet et enkelt mål. I modsætning lavede han 12 i 30 kampe i sidste sæson.





LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Han er bare ren verdensklasse!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Henter Kamil Wilczek

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Transferudmelding fra Vallys

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

‘Thomas Frank løber tør for tid’

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Gravesen med vild Neestrup-melding

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Choktransfer på vej? 

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg