Kreative Thomas Enevoldsen fik problemer med sin ene fod i AaB’s testkamp mod Vendsyssel, og skaden fulgte Enevoldsen på AaB’s træningslejr i Spanien, hvor de hårde baner gjorde det svært for den 27-årige tidligere landsholdsspiller at træne. Han rejste derfor hjem torsdag, hvor han blev scannet og undersøgt af en specialist.
Thomas Enevoldsen fik svar allerede i torsdags, og der er heldigvis ikke noget nyt problem med foden. Problemet består i, at de hårde baner giver ham væske og betændelse i fodleddet. Det var samme skade, der holdt ham ude det meste af sidste sæson for Mechelen. Men det holder ham ikke ude af AaB’s kommende kampe, fortæller han.
– Min fod reagerede ikke så godt på de hårde baner. Det handler om at finde en mellemvej for mig, og vi er i gang med at finde ud af, hvordan det bliver godt. Vi arbejder på at få lavet nogle specialsåler, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.
– Jeg regner ikke med at sidde ude (i de kommende kampe, red.). Allerede senere i dag skal jeg løbetræne, siger Thomas Enevoldsen, der fortæller, at løb ikke giver problemer.
– Det er selvfølgelig negativt for mine chancer for at spille, at jeg ikke har spillet i fire testkampe, men jeg håber, jeg kan få noget tid mod Odd Grenland, siger Thomas Enevoldsen.
Netop Odd Grenland er AaB’s sidste testkamp den 13. februar, inden det går løs mod Club Brugge i Europa League. Første opgør er i Aalborg torsdag den 19. februar, og grundet forsæsonen forventer Enevoldsen ikke at starte på banen i kampen.
– Jeg skal nok regne med at få en jokerrolle. Jeg har trænet hårdt, mens de andre er væk, og jeg håber da på at spille lidt, siger han.
Selv mener Thomas Enevoldsen, at han er bedst som angriber. En position, som han spillede en del i efteråret, hvor han lå som den mere hængende angriber. En rolle, han måske også kan få mod Club Brugge, hvis han kommer på banen.
– Der føler jeg, at jeg får mest ud af mine kompetencer. Jeg er kreativ og kan deltage i det opbyggende spil. I Europa League fik jeg også vist nogle af de kvaliteter. Jeg var i stand til at holde i bolden og tog lidt af presset, siger Thomas Enevoldsen.
Thomas Enevoldsen er udlejet fra Mechelen til AaB i denne sæson. Lejeaftalen udløber til sommer, det samme gør Enevoldsens kontrakt med belgiske Mechelen.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
